Dolar 31,1448
Euro 33,8577
Altın 2.041,70
BİST 9.270,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Çar 16°C
Per 15°C
Cum 13°C
Cts 12°C

110 Yıllık Gurur: Kaf Sin Kaf Müzesine Kavuştu!

İzmir’in 110 yıllık esaslı çınarı Karşıyaka Spor Kulübü, tarihinde birinci kere kendisine ilişkin bir müzeye kavuştu.

110 Yıllık Gurur: Kaf Sin Kaf Müzesine Kavuştu!
20 Ocak 2023 06:20
126

İzmir’in 110 yıllık esaslı çınarı Karşıyaka Spor Kulübü, tarihinde birinci kere kendisine ilişkin bir müzeye kavuştu. Karşıyaka Spor Kulübü Tarih Kurulu’nun öncülük ettiği, Divan Şurası ve idarenin iş birliği ile üretimini üstlendiği, Karşıyaka Belediyesi ile özel kurum ve kuruluşların da dayanak verdiği KSK Müzesi, geniş iştirakli bir merasimle kapılarını açtı.

TARİHE IŞIK TUTAN MÜZE

Mavişehir 2040 Sokak. No:19 (Albatros Blokları karşısı) adresinde kurulan müzede; Atatürk’ün kulüple bağlarını aktaran bilgi, doküman, fotoğraflar, kupalar, şiltler, spor materyalleri, rozetler, flamalar ve çeşitli nesnelerden oluşan onlarca tarihi malzemeye yer verildi. Anılar, yazılar ve basında çıkan haberlerle, kulübün muvaffakiyet hikayeleri ve kıymetleri müzeye yansıtıldı. Merhum Dr. Bülent Zeren’in kendi çalışma ofisinde biriktirdiği gereçler ile Ahmet Diker başkanlığındaki Tarih Kurulu’nun şahsen denetim ettiği ve sağladığı nesneler, müzenin kaynağını oluşturdu. Karşıyaka’nın sembol ismi Ekrem Güçsav da sağladığı nesneler, tasnif, değerlendirmeleri ile müzenin kuruluşuna öncülük eden isimler ortasında yer aldı.  

“EN HOŞ GÜNÜMÜZ”

Karşıyaka Belediye Lider Yardımcısı ve KSK Tarih Konseyi Lideri Ahmet Diker, merasimin açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Büyük Karşıyakalılar, büyük Kaf Sin Kaf’lılar, yaşantımızın en hoş günlerinden birini yaşıyoruz. Bir karış vatan toprağı için isyanın, direnişin ve özgürlüğün simgesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarının kurduğu 110 yıllık ulu çınarın onurlu tarihini sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Karşıyakalı olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Müzeler geçmişle geleceği birleştiren hafıza merkezleridir. Bu nedenle bugün açılışını yaptığımız bu müze de büyük bir mana ve bedel taşıyor. Karşıyaka ve Kaf Sin Kaf yaşadıkça bu müze de gelişerek yaşayacak. Onur abidesi olarak gelecek nesillerin birbirine armağanı olacak. Bu müze; atalarımızın büyük emekleriyle, unutulmaz başarılarla, ter ve gözyaşı ile geleceğe dair büyük umutlarla donatılmıştır. Bizlere düşen bu umutlar uğruna çalışmak ve başarmak bu fevkalâde tarihe yakışmaktır. Bu tarihi yazanları hürmet ve vefa ile anıyorum. Bu tarihi yaşatmak için emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Kaf Sin Kaf, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk!”

KÜLTÜR HAZİNESİ

Merhum Dr. Bülent Zeren’in oğlu Can Zeren “Karşıyaka Spor Kulübü’ne 25 yıl aralıksız ve istekli olarak, bilabedel hekimlik hizmeti vermiş Dr. Bülent Zeren’in kulüp tarihine de birebir cerrahi hassasiyetle yaklaştığı siz bedelli iştirakçilerin malumudur. Kendisine duyulan itimat ve kendisinin gösterdiği yüksek ihtimam sonucu meydana gelen değerli kulüp tarihi koleksiyonuna elbette ben de birebir şuurla yaklaşmaya çalıştım. En üst seviyede ihtimamı göstererek, uzun soluklu bir çalışma sonucu 310 adet çerçeveli fotoğraf, 176 adet nesne ve 17 adet albümden oluşan toplam 503 adet eşyayı tek tek kodlayıp açıklamalarının yer aldığı envanterini çıkartmış ve kulübe ulaştırmak üzere liderimize teslim etmiştim. Bu koleksiyon dışında tekrar Bülent Zeren’e emaneten teslim edilmiş ve kulübe ilişkin olan 9 adedi çerçeveli, 8 adedi çerçevesiz 17 eski flama teslim alındığı haliyle uygun şartlarda koruma edilmiş envanter kayıtlarıyla teslim edilmiştir. Tüm bunları edindiğim kültürün ve KSK’nin ulu tarihine duyduğum derin hürmetin bir sonucu olarak yapmıştım. Dr. Bülent Zeren’in koleksiyonu ile birlikte yeniden birebir şuurla topluluğumuzun önde gelen isimlerinin emekleriyle saklanan tüm kupalar ve nesnelerle, kulübümüzün kültür hazinesi daha da büyümek üzere bu müzede bir ortaya gelmiş bulunuyor. Bu kültür hazinesi, Karşıyaka stadyumundaki kalıcı meskeninde sergileneceği güne yanlışsız yola çıkmış oluyor. Kazanmak ve kaybetmek ortasına sıkışmadan, kulübümüzün ve sporun kültürel tarihini yansıtan, büyük Karşıyakalıların döktüğü kanı, teri, gözyaşını ruhunda taşıyan ilham perileriyle dolu olan bu müze gelecek nesillerindir. Yeni kuşaklar kendi tarihlerini bu devlerin omuzlarında yontacaktır. Bu bakış açısıyla umuyorum ki KSK, tarihine yakışan günlerine en kısa müddette kavuşacaktır. Bu süreçte gösterdikleri yürekten dayanak için Liderimiz Turgay Büyükkarcı’ya, anneme, STK liderlerine, kulübün tüm kıymetli isimlerine ve kulüp tarihine yıllarca verdiği emeklerden ötürü Sayın Ekrem Güçsav’a hürmetlerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İĞNE OYASI GİBİ…

KSK’nin sembol isimlerinden Ekrem Güçsav “Bülent kardeşimin bedelli oğlu Can’ın söylediği kelamlar benim gözlerimi yaşarttı. Tam 12 sene Bülent Zeren’le iğne oyası üzere bu müzedeki nesneleri topladık. Kendisi o kadar müstesna bir adamdı ki kibrit kutusu üzerinde yeşil kırmızıyı görse ‘Aman Ekremciğim saklayalım’ diyordu. Bu envanterleri hazırlarken üzüldüğüm nokta şu artık biraz önce içeriye girdiğinizde o denli dijital müzeler üzere görmeyeceksiniz. İçeride omuz omuza vermiş insanların sararsa da kararmayan fotoğraflarını göreceksiniz. Ben 12 yaşından beri Karşıyaka alanında bulunduğum için bu içerideki ağabeylerimin ne kadar büyük adam olduklarını bildiğim için onlara olan borcumu ödemek için de bunu yaptım” diye konuştu.

“TAKIM RUHUYLA KURDUK”

KSK Divan Konseyi Lideri Atakan Karakaplan “Bundan 5 ay önce terk edilmiş bir binayı teslim aldık. Etraftan geçen herkesin yatıp da uyuyabileceği bir bina. Eksiksiz yeniledik, ortak akıl ve emeklerimizle ekonomik halde, özveriyle tam bir ekip çalışması yaparak müzemizi hazırladık. Bu türlü müzeler profesyonellere teslim edilerek yapılıyor, biz Kaf Sin Kaf’ımızın özelliği olan güç kurallarda başarılı olabilme destanı ve kadro ruhuyla hallettik. Hiçbir profesyonel buraya girmedi. Müze binasının hoş bir mimarisi var lakin 110 yıllık tarihe sahip Kaf Sin Kaf’ımıza ilişkin bir alan ve hacim olarak çok kısıtlı. Bu müze ulvi bir fikirle merhum Dr. Bülent Zeren tarafından yerini tahsis ederek, yaklaşık 14 yılda topladığı birikimlerini müzemize teslim etmesiyle oluşmuştur. Dr. Bülent Zeren’i minnet ve rahmetle anıyorum. Bu müze kısıtlı olduğu için koyduğumuz bir ekip kriterler var. Bu kriterlere nazaran en az Türkiye şampiyonu olan yahut ikincisi yani final oynamış olan Avrupa ve Dünya şampiyonu olmuş kadro ve atletlerimize yer verildi” tabirlerini kullandı.

“SÖZ VERİYORUZ”

Karşıyaka Spor Kulübü Lideri Turgay Büyükkarcı “Bu yalnızca bir müze değil, birlik olduğumuz vakit neler yapabileceğimizin en hoş örneklerinden birisidir. Bu müze için çok şahsa minnet duymamız lazım. Başta Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk’e çok teşekkür etmemiz lazım, bu kulübü tekraren onurlandırdı, şereflendirdi. Kurucumuz Zühtü Işıl’a minnet duymamız lazım, bugüne kadar bu kulübü getiren tüm yöneticilerimize, liderlerimize, emeği olan tüm atletlerimize teşekkür etmemiz lazım. Bence çok hoş bir müze oldu. Burası bizim süreksiz müzemiz, idare olarak kelam veriyoruz ki bu müze bizim kendi stadımız da olacak. Biliyorsunuz bugüne kadar verdiğimiz her kelamı teker teker tuttuk, sıra geldi stadımıza. İki hoş haberle bu konuşmamı bitirmek istiyorum. Yüz dönüm işi oldu, Allah kısmet ederse bu ayın sonu ya da en geç Şubat ayı içerisinde biz bölümümüzü alacağız. Kulübümüzü yeni ikinci yüzyıla taşıyoruz. İkinci bir bilgi daha vermek istiyorum. Biz bu kulübü devraldığımızda 5 sene evvel ben kulüp lideri olarak bu kapıdan girdiğimde yaklaşık 20 milyon dolar borcumuz vardı. Artık yeni bir projeyle kulübe milyonlarca dolar sokmak üzereyiz. Bunu da Şubat ayı içerisinde açıklayacağız. Bundan sonra kulübümüzün inşallah önü açıktır, bu müzeyi daima birlikte daha da büyüterek stadımıza taşıyacağımız günleri bekliyoruz” dedi.

“SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Burada, Karşıyaka Spor Kulübü’ne gönül vermiş yüzlerce insan bir ortada. Bilhassa Atakan ağabeye çok teşekkür ederim. Divan Şurası Lideri olduktan sonra çok kıymetli bir irade ortaya koydu ve sevgili Belediye Lider Yardımcımız, KSK Tarih Heyeti Lideri Ahmet Diker ile birlikte büyük emekler vererek bu hoş müzeyi açtılar. Huzurlarınızda bedelli büyüğüm Dr. Bülent Zeren’i de minnetle anıyorum. Kulüp Liderimiz Turgay Büyükkarcı’ya teşekkür ederim. Transfer yasağını açtıran iradeli bir idare anlayışı gösteriyor. Kulübümüzü yeterli günler bekliyor. Karşıyaka Spor Kulübümüz hak ettiği çok büyük başarılara umarım erişecek. Karşıyaka Spor Kulübü’ne sahip çıkmanın gerekli olduğunu söylüyorum. Her türlü şahsî hesabın ve siyasi çıkarın da dışında bunun yapılması gerektiğini, bu kentin belediye lideri olarak söylemek istiyorum. Statla ilgili çok haklı bir tenkit yapıldı. Bugün yapılması için çaba eden insanlardan birisiyim. Uygulama projelerini yaptırdık, bitti. Yakında kamuoyuna onları sunacağız. Herkesi bu istikamette irade ortaya koymaya davet ediyorum. Bu stadın yapılması için dimdik durmak gerekir. Şimdi yeni vazifeye gelmiş olan lakin birinci günden beri gücüyle Karşıyaka’yı da tesiri altına alan, yeni Vilayet Liderimiz Şenol Liderimizi da hem selamlamak, hem de kendisine teşekkür etmek istiyorum. Liderim Karşıyaka’ya bu halde sahip çıkmaya devam edin, emin olun Karşıyakalılar üzerlerine düşecekleri yapacaktır. Burayı birkaç yıl evvel TOKİ özel bir şahsa satmıştı. Bizler Karşıyakalılarla birlikte direndik, o yüzden katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Bu müzeye emek harcayan herkese de şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“NE KEYİFLİ BİZE!”

Karşıyaka Taraftarlar Derneği ve Çarşı Kümesi ismine konuşan Okan Kırmacı “Bugün burada Karşıyaka Kulübü açısından çok değerli bir gün yaşıyoruz. Bizim en büyük eksikliğimizdi, emeği geçen herkesten Allah bin sefer razı olsun. Her vakit tertemiz kalbiyle düzgün bir insan olarak bildiğimiz Bülent Zeren’i hürmetle anıyoruz. Karşıyaka Spor Kulübü’nün tahminen de tarihinde şampiyonluklar, kupalar çok azdır fakat her vakit her yerde Kaf Sin Kaf’ın manevi bedelleriyle, büyüklerimizden dinlediğimiz öykülerle bugüne geldik. Ne memnun ki bizlere Karşıyakalı olduk. Prestij her şeyden kıymetlidir, ben hepinizin huzurunda Karşıyaka Spor Kulübü’nün 23 yılının geriye dönük bir grup eksikliklerini giderdiği için sayın liderimizin önünde de hürmetle eğliyorum. Tahminen şampiyonluk gelir gelmez lakin prestijli bir kulüp her vakit ayakta durur” dedi.

SPOR KENTİ KARŞIYAKA

İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu ise konuşmasında şunları kaydetti: “Şu anda kendileri İstanbul’da olduğu için bu merasime katılamadılar fakat bilin ki Sayın Liderimiz Tunç Soyer’in kalbi de gönlü de fikri de aklı da burada. Büyükşehir Belediyesi olarak biz İzmir’in birebir vakit bir spor kenti olmasını da savunuyoruz ve bu spor kenti olmaya en çok yakışan ilçemiz de Karşıyaka’dır. Kuruluşunda kurucusu merhum Zühtü Işıl’ın o büyük değerli insanın, arkadaşlarının ve bütün bugüne kadar bu çabayı sırtında taşıyarak bugüne getiren, bugünde bu bayrağı taşıyan Turgay Başkanı’mızın, bütün kademede o bedelli insanların çok büyük emeği ve katkısıyla bu kulüp bugünlere gelmiştir. Karşıyaka Spor Kulübü yalnızca bir spor kulübü değildir, Karşıyaka Spor Kulübü kurulduğu yıllarda o günkü ülkemize kasteden düşmanlara ve emperyalistlere karşı bir örgütlenmenin de aslında yuvasıdır. Direnişin, başkaldırının da timsalidir. O açıdan Karşıyaka Spor Kulübü’nün değerini hepimiz, her Karşıyakalı derinden idrak etmeliyiz ve bunu Türkiye’nin ve dünyanın bilmesini sağlamalıyız. Şayet bugün bu inanç, sevgi, direnç ve Cumhuriyet’e olan aşkıyla Karşıyaka Spor Kulübü ve Karşıyakalılar varsa Türkiye Cumhuriyeti de ebediyen payidar kalacaktır.”

Açılış merasimine CHP İzmir Vilayet Lideri Şenol Aslanoğlu ve İlçe İdare Şurası üyeleri, İzmir Ticaret Odası Meclis Lideri Selami Özpoyraz, Karşıyaka İlçe Nüfus Müdürü Ertuğrul Öcek, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Üngür, KSK’ye emek veren atletler ve antrenörler, ulusal atlet ve geçmiş devir meclis üyesi Semra Aksu, taraftarlar, meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve odaların temsilcileri de katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.