DOLAR 18,807
EURO 20,5021
ALTIN 1168,579
BIST 5231,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2022 İTÜ İçin Dönüşüm Yılı Olacak

Başarılarıyla İlham Verenlerin Üniversitesi İTÜ, her yıl sistemli olarak yaptığı yıl sonu kıymetlendirme toplantısını 12 Nisan Salı günü Süleyman …

2022 İTÜ İçin Dönüşüm Yılı Olacak
17.05.2022
103
A+
A-

Başarılarıyla İlham Verenlerin Üniversitesi İTÜ, her yıl sistemli olarak yaptığı yıl sonu kıymetlendirme toplantısını 12 Nisan Salı günü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde geniş bir iştirakle gerçekleştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), her yıl tertipli olarak yaptığı yıl sonu kıymetlendirme toplantısını 12 Nisan Salı günü saat 14.00’te Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. İTÜ akademisyenlerinin geniş iştirakiyle yapılan toplantıda, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu 2021 yılı boyunca yapılan değerli faaliyetler üzerine konuşurken, 2022 yılında İTÜ’deki değişim ve dönüşümün devam edeceğine vurgu yaptı.

2022: Değişim ve dönüşüm yılı

Türkiye’deki mühendislik ve mimarlık eğitimi ile adeta özdeşleşmiş bir eğitim kurumu olan İTÜ’nün 2023 yılında 250. yaşına gireceğine vurgu yapan Prof. Dr. Koyuncu yılı şöyle kıymetlendirdi: “2021 bizim için ‘hamle yılı’ydı. Ar-Ge’de, eğitimde, dijitalleşmede, milletlerarası bağlantılarda, üniversite-sanayi işbirliğinde birçok atılım yaptık, birçok yeni proje ürettik, iştiraklere imza attık ve planladığımız çalışmaların bir kısmını da hızla sonuçlandırarak İTÜ Ailesiyle paylaştık. 2022 yılında ise yaptığımız faaliyetlerin devamlılığını, sürdürülebilirliğini sağlarken bir yandan da değişim ve dönüşüme odaklanmaya çaba edeceğiz. Bu bakımdan 2022 yılı İTÜ için bir ‘dönüşüm yılı’ olacak diyebiliriz.”

Memleketler arası sıralamalarda Türkiye’nin önder üniversitesi

QS 2022 alan bazlı sıralamalarda İTÜ, geçen yıl 202. sıradan girdiği listede bu yıl muvaffakiyet çıtasını yükselterek mühendislik ve teknoloji alanında dünya sıralamasında 142. sıraya yükseldi. İTÜ ayrıyeten, alan bazında “mineral & maden” ile “petrol mühendisliği” alanlarında QS Dünya Sıralaması’nda birinci 50’de yer alarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Türk üniversiteleri ortasında da başarılı dereceler elde eden İTÜ, “mühendislik ve teknoloji” dahil olmak üzere toplam 8 farklı alanda Türkiye’de 1. sırada yer aldı. İTÜ’nün Türkiye’de önder olduğu alanlar şu halde sıralandı: mühendislik, kimya, elektrik ve elektronik mühendisliği, çevre/ekoloji, yerbilimleri, kimya mühendisliği ve polimer bilimi.

Dünyanın önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın (THE) dünya genelindeki üniversitelerin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı gerçekleştirmedeki muvaffakiyetlerini değerlendirdiği THE 2021 Tesir Sıralamasında, İTÜ büyük bir sıçrama gerçekleştirerek 101-200 bandında kendine yer buldu. THE’nın derecelendirmesine nazaran, dünya çapında toplam 1.200 civarında üniversitenin değerlendirmeye alındığı listede İTÜ, 9. maksat olan “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında dünyada 24. sırada yer alırken, 4. emel olan “Nitelikli Eğitim”de dünya sıralamasında 48. oldu. İTÜ en büyük başarıyı elde ettiği, “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” ile “Nitelikli Eğitim” alanlarının yanı sıra, toplam altı alanda birinci 101-200 aralığında yer aldı.

Yayın sayısını iki katından fazla arttırmak hedefleniyor

Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İTÜ’deki akademik çalışmaların yoğunluğunu arttırmak konusuna büyük değer verdiklerini vurgulayarak amaçları şu bilgilerle açıkladı: “2021 yılında 1,64 olan öğretim üyesi başına düşen yayın sayımızı, 2022’de 2,5 düzeyine, sonraki yıllarda da kademeli olarak 3 ve 3,5 düzeylerine çıkarmayı hedefliyoruz. Misal formda, bugün 170 milyon TL olan proje gelirimizi bu yıl 350 milyon TL’ye, 2023 ve 2024 yıllarında ise sırasıyla 500 ve 800 milyon TL’ye çıkarmayı amaçlıyoruz.”

Yayın ve proje geliri sayısındaki maksatların yanında ticarileştirme ve patent müracaatlarında da çıtayı yükseltmeyi amaçladıklarını lisana getiren Prof. Dr. Koyuncu, patent müracaat sayılarına dair şu kıymetli bilgileri paylaştı: “Ulusal seviyedeki patent müracaatlarımız 2021 yılı prestijiyle 35 düzeyinde; biz bu sayıyı 2022’de 50’ye, 2023 yılında 70’e ve nihayet 2024 yılında da 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Milletlerarası çaptaki patent müracaat sayımız ise 2021 yılında 10 iken, bu sayı 2022’de 20’ye, 2023 ve 2024 yıllarında ise sırasıyla 35’e ve 50’ye yükselecek.”

Dünyada en fazla akreditasyona sahip üniversite

İTÜ, 25 akredite mühendislik programı ile dünyanın en fazla ABET akreditasyonuna sahip üniversitesi pozisyonunu koruyor. Akreditasyon, milletlerarası örgütlerce yükseköğretim kurumlarının programları incelenerek memleketler arası kalitede eğitime sahip olan üniversitelere verilen bir unvan. Akreditasyonlar sayesinde İTÜ’de alınacak eğitimin milletlerarası seviyede olduğu kanıtlanmış oluyor. İTÜ, Türkiye’de Erasmus kapsamında öğrenci ve işçi değişimi gerçekleştiren birinci üniversitelerden biri. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Erasmus kapsamında yaklaşık 360 kurumla mutabakatı bulunuyor.

Türkiye’nin birinci ve tek Araştırma Dekanlığı İTÜ’de kuruldu

İTÜ, dünya çapında bir araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarını süratle sürdürüyor. Üniversite, kamu kurumları ve farklı sanayilerin gereksinimlerine inovatif tahliller sunmayı, Ar-Ge kültürünü kalıcı kılmayı hedefleyen İTÜ Araştırma Dekanlığı (ARDEK), Türkiye’nin birinci ve tek araştırma dekanlığı olarak 2021 yılında kuruldu.

İTÜ, yeni kurulan Araştırma Dekanlığı ile, akademisyenlerin memleketler arası arenada muvaffakiyet kazanan yayın ve projelerini arttırarak İTÜ’nün performansını yükseltmeyi, TÜBİTAK ve AB odaklı inovatif projelere imza atmayı, öğretim üyelerinin çok daha yüksek performans gösterebilmeleri için gereken şartları sağlamayı ve öğrencilerin tüm projelere faal biçimde iştirak sağlamalarına taraf vermeyi hedefliyor.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun vizyonuyla, altyapı çalışmalarına Ocak 2021’de başlanan ve Mayıs 2021’de kurulan İTÜ Araştırma Dekanlığı; İTÜ’nün bir araştırma üniversitesi olması, gelişmekte olan Ar-Ge ekosisteminin daha kolay hale getirilmesi, gereksinimlere süratli cevap verilmesi ve sürekliliğin korunması ismine rehberlik ve finansal dayanak sağlanması misyonuyla öne çıkıyor. Türkiye’nin birinci araştırma dekanlığı olan ARDEK; disiplinlerarası çalışma ve yenilikleri teşvik etmek, üniversite, kamu kurumları ve sanayi ortasında birleştirici rol üstlenmek, Ar-Ge süreçlerinde süratli uyum sağlamak, operasyonel harikalık kültürünü yaygınlaştırmak, kurum içi ve kurum dışı Ar-Ge kültürünü kalıcı kılmak ve inovatif teknolojileri üniversite içi girişimcilik ekosistemi çerçevesinde destekleme vizyonuna yatırım yaparak ilerliyor.

Güçlü kütüphanesi, 400’den fazla laboratuvarıyla bir araştırma üniversitesi

İTÜ, güçlü bir “araştırma üniversitesi” olarak varlıklı bir kütüphaneye ve laboratuvar altyapısına sahip pozisyonda. 5 yerleşkede bulunan toplam 8 İTÜ kütüphanesi; 1 milyona yakın yayın, 5 milyona yakın yüksek lisans ve doktora tezi, 124 data tabanı, 6 binin üzerinde az yapıtın ortalarında bulunduğu eşsiz bir kaynak varlığı sunuyor.

400’den fazla laboratuvarıyla lisans ve lisansüstü öğrencilerin mesleksel gelişimlerine büyük katkı yaparken, sektörel işbirlikler kapsamında ilgili kesimlerin ve araştırmacıların çalışmalarına da imkân sağlıyor. Üniversite genelinde yalnızca lisans öğrencileri için tasarlanmış̧ 72 laboratuvar bulunuyor. Araştırma faaliyetlerinin yanı sıra öğrenciye de hizmet veren 135 laboratuvar ile birlikte, lisans eğitim-öğretiminde yararlanılan laboratuvar sayısı 215’e ulaşıyor.

İTÜ, Ar-Ge kültürünün temelden yayılması gerektiğine inanıyor. Yalnızca araştırmacıların çalışmalarını desteklemekle yetinmiyor; daha birinci sınıftan itibaren tüm öğrencilerini bilimsel çalışma disiplini kazanma ve yeni fikirler üretme yolunda teşvik ediyor. Öğrenciler Ar-Ge proje ekiplerinde çalışabiliyor, disiplinlerarası çalışma kültürünü deneyimliyor, proje hazırlamayı ve yürütmeyi birinci adımdan başlayarak öğreniyor, sponsor bulma süreçlerinde iş dünyası ile tanışıyor, ulusal ve milletlerarası yarışlara katılıyorlar. Bu sayede öğrenciler, kadro çalışmasını benimseme, yenilikçi düşünme, sorun çözme, harekete geçme ve meslek seyahatinde muvaffakiyet sağlayacak bakış açısını kazanma ayrıcalığını elde edebiliyorlar.

Mezun istihdamında da en âlâ üniversiteler ortasında

İTÜ, mezunlarıyla ortalarındaki bağlantıları daha faal kılmak, bünyesindeki aktiflik ve projeleri mezunlarına ulaştırmak gayesiyle yapılandırılan İTÜ Mezun Bilgi Sistemi, etkileşimli bir elektronik data tabanı olmasının yanında, İTÜ İnteraktif Bilgi Omurgası ile ortak çalışan bir sistem görevi görüyor. Mevcut üye sayısı 50 bin civarında.

İTÜ mezunlarının genel istihdam oranı 70 seviyesinde seyrediyor. Kısım bazında istihdam yüzdelerine bakıldığında istihdamı en yüksek olan kısımlar Matematik Mühendisliği ( 87,18), Bilgisayar Mühendisliği ( 80,82) ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğidir ( 79,34). İstihdam yüzdeleri fakülte bazında ele alındığında istihdam oranı en yüksek olan fakültenin 79,75 ile Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi olduğu görülmekte.

“İTÜ Ailesi”

İstanbul Teknik Üniversitesi, mezuniyet sonrasında da mensuplarıyla sıkı ilgiler ve işbirlikleri kurmaya ve bu alakaları her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. İTÜ; öğrencileri, mezunları, akademisyenleri ve idari işçisiyle birlikte güçlü bir aile olmanın şuuruyla hareket ediyor ve bunu “İTÜ Ailesi” olarak tanımlıyor.

İTÜ Ailesi’nin mensuplarının ortaklaştığı birtakım bedeller bulunuyor: “Köklü ve güçlü bir ailenin modülü olmak, geleceği inşa etmek, öngörü sahibi olmak, kendine büyük maksatlar koymak, yenilikçi ve bilimsel düşünmek, merak etmek, sorgulamak, cevap aramak, sanatı ve sporu ömür biçimi haline getirmek…” üzere birçok niteliğin bir ortaya geldiği özellikler İTÜ Ailesi’nin benimsediği kıymetleri oluşturuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber bahis forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort fethiye escort Cami Halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir irc forum bedava hesaplar bahis forum deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler maltepe escort erbaa escort