DOLAR 16,7832
EURO 17,4971
ALTIN 974,661
BIST 2443,77
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kız çocuklar okulda başarılı olmayı gelecekleri için daha çok önemsiyor

Aydın Doğan Vakfı ve Eğitim Islahatı Girişimi’nin işbirliğiyle hazırlanan rapor, kız çocukların çok kilit bir marifet olan okuma hünerlerinde …

Kız çocuklar okulda başarılı olmayı gelecekleri için daha çok önemsiyor
REKLAM ALANI
20.05.2022
27
A+
A-

Aydın Doğan Vakfı ve Eğitim Islahatı Girişimi’nin işbirliğiyle hazırlanan rapor, kız çocukların çok kilit bir marifet olan okuma hünerlerinde oğlanlardan daha başarılı olduklarını, eğitime büyük değer verdiklerini ve bir işi başarma motivasyonlarının daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Aydın Doğan Vakfı (ADV) ve Eğitim Islahatı Girişimi’nin (ERG) işbirliğiyle hazırlanan “Okuma Maharetlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Kıymetlendirilmesi: PISA 2018 Datalarıyla Bir Analiz” başlıklı rapor 12 Nisan 2022, Salı günü düzenlenen aktiflikte kamuoyuna sunuldu. Öne çıkan rapor bulgularının paylaşıldığı aktiflikte ‘Kalıpları Yıkarken’ başlıklı bir de panel düzenlendi.

Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melis Cin, Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali O. İlhan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olan Ozancan Özdemir tarafından yürütülen Eğitim Islahatı Teşebbüsü takımından Kıdemli Siyaset Analisti Yeliz Düşkün ve Siyaset Analisti Özgenur Korlu’nun da katkıda bulunduğu araştırma sonucunda yayımlanan rapor, kız çocukların çok kilit bir maharet olan okuma hünerlerinde oğlanlardan daha başarılı olduklarını, eğitime büyük kıymet verdiklerini ve yılmazlık özellikleri sergilediklerini PISA 2018 dataları eşliğinde gözler önüne serdi.

‘Kalıpları Yıkarken’ paneli düzenlendi

Aydın Doğan Vakfı Eğitim Müdürü Nilgün Yorgancılar Erekli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panelde kendi alanlarında başarılı olmuş bayanlar, öğrencilik yıllarında sahip oldukları motivasyonlarını, mesleklerinde ilerlerken karşılaştıkları mahzur ve olumsuz kalıp yargılara karşın nasıl devam ettirdiklerini paylaştılar.

Panele katılan Psikolog ve Muharrir Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, “Yapabilirsin denmesi, bireyde bu dış sesin olması çok kıymetli. Kız çocukların okuma marifetleri, vazgeçmeme özellikleri ve hayatın içinde yer alma kararlılıkları çok yüksek. Ne vakit ki kız çocuklar “yapamazsın, beceremezsin, kâfi değilsin” üzere dış sesler duymaya başlıyor ve bu sesleri içselleştiriyor o vakit muvaffakiyet, performans, hayat emelleri etkileniyor. Bu noktada etrafın ne kadar kıymetli olduğunu görmeye başlıyoruz. Bayanlar işgücünde erkeklere nazaran dezavantajlı durumdalar. Okuldan sonra ne olduğuna bakılması; toplumda davranışların, tavırların değişmesi için bu bahisler üzerine daha çok konuşulması gerekiyor” dedi.

Gazeteci ve Haber Spikeri Afşin Yurdakul da “Meraklı bir çocuktum. Soru sormaya yüreklendirildiğim bir aile ortamım vardı. Annem; kardeşim ve benimle her vakit göz hizasında konuşurdu. Eşitlik nedir birinci orada tattım diyebilirim; toplumsal cinsiyet eşitliği algımı da buna borçluyum. Kendi kıymetini toplum üzerinden biçmemek çok kıymetli diye düşünüyorum. Birçok yetenekle geliyorsunuz hayata, sizin kendi bakış açınız var, toplum size “yapamazsın, edemezsin” diyebilir ya da bunu ima edebilir. Bunlara kulak asmamak gerekiyor. Bir televizyoncu olarak ekranda da kadın-erkek temsil oranının çok kıymetli olduğunu düşünüyorum ve cinsiyet hassasiyetini gözetmeye çalışıyorum” dedi.

Aydın Doğan Vakfı Proje Grubu Gönüllüsü Emine Yiğci hayatında kalıpları yıktığı anlar için şunları söyledi: “Trabzon’un küçük bir köyünde doğdum ve küçük bir dünyam vardı. İçimde daima okuma aşkı vardı. Çok korkuyordum, “yapamazsın” denmesi korkutucuydu, “ya yapamazsam” diye ister istemez kaygı oluyordu. Benim üzerime düşen çalışmaktı, çalıştım. O günden bu noktaya gelmek benim için memnunluk verici. Aydın Doğan Vakfı takviyesini almak benim için çok kıymetli ve arandığımda da büyük memnunluk yaşadım” dedi.

Fetvacı: “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ diyerek kızlarımızı önyargılardan kurtarmaya çalışıyoruz”

ARA REKLAM ALANI

Rapor sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yürütme Heyeti Lideri Candan Fetvacı, “Vakıf olarak 25 yılı aşkın vakittir yaptığımız çalışmalarla kız çocuklarının her alanda eşit temsilini, kendi hayatları üzerinde kelam sahibi olmalarını, toplumda alınacak kararlara iştirak sağlamalarını, istedikleri alanda eğitim görmelerini, hayalini kurdukları meslekleri seçmelerini, bilimin, sanatın, sporun özetle hayatın içinde olmalarını, amaçlarını gerçekleştirmelerini destekliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bütün bu çalışmaları ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ başlığıyla daima geliştirme ve derinleştirme uğraşları içindeyiz. Bugün açıkladığımız rapor, kız çocuklarının kendilerini en az oğlan çocuklar kadar rekabetçi gördüğünü, bir işi yapma konusunda motivasyonlarının yüksek olduğunu, sahip oldukları ‘yılmazlık’ özelliğinin muvaffakiyetlerini tetikleyici nitelik taşıdığını ortaya koyuyor. Tüm bu datalar, bugünden başlayarak iş dünyasında, toplumsal hayatta daha fazla bayanın yer alacağının birinci işaretleri… O nedenle bu araştırmanın ortaya koyduğu dataları çok pahalı buluyor ve bize hoş bir gelecek müjdelediğine inanıyorum” dedi.

Eğitim Islahatı Teşebbüsü Yöneticisi Işık Tüzün de şöyle konuştu: “Bu araştırmanın değerli bir özelliği hem Türkiye’de hem de PISA’ya katılan başka ülkelerde kız çocukların oğlan çocuklara nazaran daha başarılı oldukları bir alana, okuma alanına odaklanması. Okuma, fonksiyonel okuryazarlık maharetleri, toplumsal yaşama ve karar alma süreçlerine iştirak başta olmak üzere birçok hak ve yapabilirlik bakımından çok kritik bir alan. Her ne kadar okullulaşma üzere ilerleme kat edilen alanlar olsa da eğitim sistemini ve okulları tüm bileşenleriyle toplumsal cinsiyet eşitliğine hassas, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyici kılmak için yolumuz uzun ve bu yolda emniyetli bilgiye, yeni bakış açılarına ve metodolojilere, iş birliklerine muhtaçlık var. Bu araştırmayı ve iş birliğini bu açıdan da çok önemsiyoruz.”

Okuma Hünerlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Kıymetlendirilmesi: PISA 2018 Bilgileriyle Bir Analiz” başlıklı rapordan öne çıkan bilgiler

PISA 2018 okuma hünerlerinde kız çocuklar, oğlan çocuklardan daha önde

Araştırma kapsamında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından gerçekleştirilen ve 15 yaşındaki öğrencilerin okuma, matematik ve fen alanlarındaki bilişsel marifetlerini pahalandıran Milletlerarası Öğrenci Kıymetlendirme Programı (PISA) 2018 dataları tahlil edildi. Bulguların toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifiyle yorumlandığı rapor, toplumsal cinsiyete yönelik süregelen eşitsizliklere rağmen, genel olarak Türkiye’de de kız çocukların ulusal ve memleketler arası değerlendirmelerde oğlan çocukların gerisinde kalmadığını, makul alanlarda onlardan daha yüksek muvaffakiyet gösterdiklerini ortaya koydu.

OECD, okuma marifetlerini, ‘bir kişinin emellerine ulaşmak, bilgi ve potansiyelini geliştirmek ve topluma faal bir biçimde katılmak için metinleri manaya, kullanma, kıymetlendirme, yansıtma ve metinlerle etkileşim kurma’ yeteneği olarak tanımlıyor. PISA 2018’de Türkiye’de kızların okumadaki ortalama puanı (478) oğlanlarınkinden (453) 25 puan fazla.

Okuma mahareti olan bayan, babaya ya da eşe bağlı olmadan hayatını devam ettirebiliyor

Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melis Cin, Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali O. İlhan tarafından sunumu gerçekleştirilen “Okuma Maharetlerinin Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Kıymetlendirilmesi: PISA 2018 Bilgileriyle Bir Analiz” başlıklı rapordan öne çıkan bilgiler şöyle:

Okuma hünerlerinde, tüm ülkelerde kızlar oğlanlardan daha yüksek puan aldı. Okuma maharetleri zayıf olan öğrenciler, okulu erken bırakma ve işsizlikle müsabaka olasılıkları daha yüksek olduğu için risk kümesinde bedellendiriliyor. Okuma maharetlerinin geliştirilmesinin eleştirel düşünmeden matematik ve fen hünerlerine, toplumsal hizmetlere erişimden istihdama pek çok hususla alakalı olduğu

belirtiliyor. Raporda, okuduğunu manaya ve eleştirel bir biçimde yorumlayabilme hünerinin kız çocuklar ve bayanlar için ömürlerini baba, ağabey ya da eşe bağlı olmadan devam ettirebilme bakımından da kıymetli olduğu belirtildi.

Kız çocuklar okulda başarılı olmayı, gelecekleri için daha çok önemsiyorlar. Rapora nazaran kız çocuklar, okulda başarılı olmayı, üniversiteye gitmek ve ileride güzel bir iş sahibi olmak için oğlanlara kıyasla daha kıymetli görüyor. Rapora nazaran bu, kızların daha fazla çalışmalarını ve oğlanlara kıyasla daha başarılı olmalarını açıklayan etkenlerden biri. Raporda, resmi istatistiklere nazaran kız çocukların eğitime erişimlerinin bilhassa muhakkak kademelerde ve vilayetlerde hâlâ oğlan çocuklardan geride olduğunun da altı çizildi.

Kızlar zevk için okumaya daha fazla vakit ayırıyorlar. Rapora nazaran okuma marifetlerinin gelişmesindeki en kıymetli ögelerinden biri, zevk için okuma alışkanlıklarının kazanılmış olması. Araştırma bulgularına nazaran zevk için okuma yapan kız çocukların oranı yüzde 86,8 ile oğlan çocuklardan (65,7) epeyce yüksek. Raporda kızların zevk için daha fazla okuma yapmasının, kızlar ve oğlanlar ortasındaki muvaffakiyet farkının sebeplerinden biri olabileceği belirtildi.

Öğretmen davranışları değer taşıyor

Araştırmada öğretmenlerin davranışlarının muvaffakiyetle bağı de incelendi, öğretmenlerin öğrencilerin okuma maharetlerini teşvik etmesini ölçen değişkenin hem kızların hem de oğlanların okuma başarısıyla olumlu alaka içinde olduğu ortaya çıktı. Öğretmenlerin tüm öğrencilere eşit ve saygılı davrandığı ve çok kültürlülüğü desteklediği adil bir okul ikliminde tahsil gören öğrencilerin, okuma puanlarının daha yüksek olduğu vurgulandı. Araştırma, okuldaki ayrımcı atmosferin ise hem kız hem de oğlanların okuma başarısıyla olumsuz bağlantı içinde olduğunu gösterdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber Cami Halısı cami halısı ilbet destek kocaeli escort casino siteleri vdcasino giriş vdcasino vdcasino vdcasino betexper casino siteleri gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir bahis forumu