DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,353
BIST 2554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Başkan Soyer’den canlı yayınlı tekzip

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci oturumuna Lider Soyer’in canlı yayınlı tekzibi damgasını vurdu. Belediye Meclisi AK Parti …

Başkan Soyer’den canlı yayınlı tekzip
REKLAM ALANI
21.05.2022
30
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci oturumuna Lider Soyer’in canlı yayınlı tekzibi damgasını vurdu. Belediye Meclisi AK Parti Küme Sözcüsü Özgür Hızal’ın Narlıdere metro inşaatındaki çalışmaların durduğu argümanı üzerine Lider Soyer, yüklenici firma Gülermak A.Ş. Proje Müdür Yardımcısı Serhan Arda’yı imajlı aradı. İnşaat alanındaki Arda, çalışmaların 611 çalışanla devam ettiğini söyledi. Şantiyedeki çalışma imajları ise canlı yayında meclis salonuna yansıtıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ikinci oturumu bugün yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü 2021 yılı faaliyet raporları oylanarak kabul edildi. Oturuma İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in canlı yayınlı tekzibi damgasını vurdu. Belediye Meclisi AK Parti Küme Sözcüsü Özgür Hızal’ın Narlıdere metro inşaatındaki çalışmaların durduğu argümanı üzerine Lider Tunç Soyer, yüklenici firma Gülermak A.Ş. Proje Müdür Yardımcısı Serhan Arda’yı manzaralı arayarak çalışmaların nasıl gittiğini sordu. İnşaat alanındaki Arda, “Narlıdere metro çizgisinde çalışmalarımız devam ediyor Liderim. Şu anda Dokuz Eylül istasyonundayım. Gece mesaisinde arkadaşlarım devam ediyor. Biz de onları teftişindeyiz. Şantiyemizde gündüz gece olarak 611 çalışanımız var” dedi. Lider Soyer ise haftaya Narlıdere Metro çalışmalarını incelemek üzere şantiyeye ziyarette bulunacaklarını lisana getirdi. Şantiyedeki çalışma imgeleri ise canlı yayında meclis salonuna yansıtıldı.

2021 faaliyetini anlattı
Lider Soyer oturumda Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılındaki faaliyetlerinden öne çıkanları da anlattı. “Cesaret” ve “uyum” kavramlarının ehemmiyetini vurgulayan Soyer, şöyle konuştu: “Birbirine zıt üzere görünen bu iki söz, İzmir’de üç yıldır sergilediğimiz duruşun kısa bir özetidir. Zira şahsî menfaatlerin yerine ahengi savunmak, cüret ister. Gündelik, dar, basmakalıp dogmalara sığınmak yerine, tabiatla ve birbirimizle ahengi savunmak cüret işidir. Birbirimizle helalleşmek ve ortak aklı savunmak yazık ki ülkemizde bir yürek sıkıntısıdır. Değişimle ahenk sağlayacağız demek, aslında ‘Biz buraya emniyetli sularda yüzmek için gelmedik’ demektir. Sistemin tekerine çomak sokmaktır. Geçmişle ahenkten bahsetmek bu ülkede cüret işidir. Vicdan ve siyaseti birebir cümlede yan yana kullanmak, bahadır olmayı gerektirir. Hamaset yapmak, bölmek ve parçalamak yerine kardeşliği ve barışı savunmak yüreğin aynasıdır” dedi.

Lider Soyer gelecek yıllarda hem İzmir’de hem de Türkiye’de bu iki kavrama daha fazla muhtaçlık duyulacağını vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı: “Biliyoruz ki, bu ikisine sahip olmadan hedeflediğimiz faaliyetlerin hiçbirini, ne metroları, ne yolları, ne de başkalarını tamamlayamayız. Cüret ve ahenk olmadan, bu kentte refahın büyümesini ve adil paylaşımı sağlayamayız. Göreceksiniz, 2022 cüret ve ahengi daha da çoğalttığımız bir yıl olacak. Bu sayede İzmirlilere verdiğimiz kelamların tümünü ve fazlasını en güzel formda yerine getireceğiz.”

Lider Tunç Soyer’in konuşmasının tam metni şöyle:
8 Nisan 2019’da mazbatamı aldığım günden bu yana 3 yıl, 5 gün geçti. Ortadan geçen bu müddette bu kadarı da olmaz dedirtecek pek çok şeyi daima birlikte göğüsledik. İzmir, tarihinin en büyük orman yangınlarından birini ve 30 Ekim zelzelesini yaşadı. Türkiye, bir sefer daha ekonomik krizi ve devalüasyonu gördü. Dünya, insanlık tarihinin en büyük pandemilerinden birini yaşadı. Koronavirüs isimli gözle görülmeyen canlı, harika olduğuna inandığımız insan uygarlığını doruktan tırnağa sarstı. İklim krizi, son üç yıl içinde hiç olmadığı kadar keskin bir halde hayatımıza girdi. Açıkçası ben tüm bunların üç yıllık Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı vazife süremle örtüşmesini bir talihsizlik olarak görmüyorum. Derler ya… Sakin sulardan âlâ kaptan çıkmazmış. Yaşadığımız bu felaketlerin, ders çıkarmasını bilenler için fırsatlar taşıdığını düşünüyorum.

“İhtiyaç duyduğumuz en kıymetli şey cesaret”
Son üç yıl, hakikat bildiğimiz yanlışları tek tek yüzümüze vuran bir aynaydı. Dünyayı yok oluşun eşiğine getiren uygarlığımızı sorgulamak için tarihi bir dönüm noktasıydı. Kendisi kısa, izleri ise çok derin olan bu üç yıllık mühlet, tahminen de ömürle yine barışabilmek için insanlığın köprüden evvelki son çıkışıydı. Ve dahası, yaşadığımız bu devir daima birlikte yeni bir İzmir hayal etmek için tarihi bir fırsattı. Gördük ki, İzmir’i ve dünyayı daha uygun tarafta değiştirmek için gereksinim duyduğumuz en kıymetli şey: Yürek. O denli “ben daha yeterli yaparım” demekle ve birbirimize üstten bakmakla yavuz olunmuyor. Yirmi birinci yüzyılda ona buna şuna baş tutmak artık hamasetten sayılmıyor. Cesaret… Komşusu açken tok yatanların kurduğu bu tertibe topyekûn başkaldırmaktır. Topluma değil bir küme azınlığın menfaatine hizmet eden tüm ezberleri bozmaktır. Cesaret… Erkek şiddetinin mağduru olan bayanların, yatağa aç girenlerin, lisanı, inancı ve fikirleri farklı olduğu için zulüm görenlerin, açgözlü işverenleri doyurmak için talan edilen tabiatın yanında durmaktır. Cesaret…Bizi birbirimizden farklı düşüren yüzlerce mazerete inat, hiç pes etmeden kardeşlik ve barışı savunmaktır. Ortak aklı ve dayanışmayı yüceltmektir.

Hayalimiz İzmir’in refahını büyütmek ve onun adil paylaşımını sağlamak
Geçtiğimiz üç yılda karşılaştığımız sıkıntıların üzerine işte bu türlü bir yürekle gittik. Gündelik menfaatlerin değil, ortak kederlerimizin takipçisi olduk. Zira kentimiz için bir büyük hayalimiz var: İzmir’in refahını büyütmek ve onun adil paylaşımını sağlamak. Bu maksada ulaşmanın yol haritasını Eylül 2019’da Meclisimizden oy birliği ile geçen 2020-2024 stratejik planımızda ortaya koyduk. Bu plan, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma gayeleriyle yüzde yüz uyumlu 7 stratejik gaye ve 27 gayeden oluşuyor. Yedi stratejik hedefimiz şunlar: Altyapı, Hayat Kalitesi, İktisat, Demokrasi, Tabiat, Yaşayarak Öğrenme ve Kültür Sanat. 2021’de bu stratejik maksatların birçoklarında yüzde yetmiş ve üzeri performans gösterdik. Sırf hayat kalitesi stratejik gayemizde yüzde 60 bandında kaldık. Bunun nedeni bu başlık altındaki faaliyetlerin bir birçoklarının pandemi önlemleri nedeniyle gerçekleştirilememesi. Bu faaliyetlerin neler olduğunu resmi raporumuzda tek tek tanım ediyoruz.

958 bin 791 ton asfalt döktük
Yollarımız, altyapı stratejik gayemizin birinci ayağı. Bir yıl içinde mazot ve asfalt fiyatlarındaki yüzde yüzden fazla artışa karşın 2021’de 582.590 tonu kaplama, 376.201 bin tonu yama ve tranşe olmak üzere toplam 958.791 ton asfalt uygulaması gerçekleştirdik. Parke kaplamada gayemiz olan 1.5 milyon metrekareyi aşarak 1.734.404 metrekareye ulaştık. 2021’de yaptığımız arazi yollarının toplam metrekaresi ise 1 milyon 181 bin 41. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2021’de üretim maliyetlerindeki fahiş artışa karşın İzmir’in yollarını süratle yenilemeyi başardı.

“İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm atağını başlattık”
Altyapı stratejik hedefimizin temel ayaklarından bir başkası elbette kentsel dönüşüm. İzmir, elli yılı aşkın bir mühlet çarpık yapılaşmanın kurbanı olmuş kentlerimizden biri. Ulaşım altyapısı düşünülmeden, imar aflarıyla büyüyen kent dev bir beton yığınına dönüşmüş. Yeşil ve toplumsal alanlardan mahrum mahalleler birbirine düğüm olmuş. Artık biz bu düğümü sabır ve itinayla çözüyoruz. Yüzde yüz uzlaşmaya dayalı yerinde dönüşüm prensibiyle, 2021’de İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm atağını başlattık. Gaziemir, Ege Mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli Güzeltepe ve Örnekköy’de olmak üzere altı bölgede dönüşüm tıpkı anda başladı ve devam ediyor. 3958 bağımsız ünitenin üretimine başladık, 2500 bağımsız ünitesi ise üretim ihalesine hazır hale getirdik. Geçtiğimiz Mart prestijiyle, 4 farklı mukaveleyi 3 ay üzere kısa bir müddette imzalayarak daha da hızlandık.

ARA REKLAM ALANI

İnşaat bölümünün içinden geçtiğimi güçlü ekonomik şartlar altında kentsel dönüşüm için daha evvel hiç uygulanmamış, yeni ve kalıcı tahliller üretiyoruz. Öncelikle bu projelerin üretiminde belediye şirketimiz İzBeton’u devreye aldık. Akabinde, kentsel dönüşüm için iş dünyamızla iştirak kurduk ve yapı kooperatifleriyle çalışmaya başladık.

Kimsenin hakkını ranta kurban etmeden, vatandaşlarımızla müteahhitleri karşı karşıya getirmeden, Belediyemiz garantörlüğü altında kentimizin sarsıntıya güçlü, yesyeni mahallelerini kuruyoruz.

Acil Tahlil Takımımız yeşil alanlar için de iş başında
2019 yılında kabul edilen stratejik planımızda yenilikçi bir unsur kararı alarak yeşil alanları bir altyapı sorunu olarak tanımlamıştık. Yeşil altyapı amacımızı kentsel dönüşümle bir bütün olarak ele alıyor ve kentimizin yeşil alanlar ağını adım adım genişletiyoruz. İzmir’in yeşil alanlarını geliştirmek için iki usul kullanıyoruz. Bir yandan körfezi iç bölümlere bağlayan su yollarını birer ekolojik koridora dönüştürüyor ve yaşayan parklarla buluşturuyoruz. Öte yandan Acil Tahlil Takımımız sayesinde art mahallerimizdeki park muhtaçlıklarını tanım ediyor ve bunları süratle inşa ediyoruz. 2021’de sekiz yeni park inşa etmeyi planlarken bu sayı 33 olarak gerçekleşti. Bu parkların birçok, Acil Tahlil Takımımız tarafından tespit edildi.

Yeşil alanlarımızda başlattığımız bir başka yenilik park peyzajında yabancı bitkiler yerine İzmir’in tabiatına ilişkin ağaç ve çalıların kullanılması. Sulama muhtaçlığı duymayan bu bitkiler kuraklıkla uğraş etmemizi ve tasarruf yapmamızı sağlıyor. 2021 yılında kooperatiflerimiz bu bitkilerden büyük sayılarda üretmeye başladı ve önümüzdeki periyotta İzmir’in parklarında daha fazla meşe, sandal, piynar ve menengiç üzere yerli ağaçlarımızı göreceğiz.
Yapılan bu proje, parklardaki sulama harcamamızı orta vadede en az yarıya düşürerek yıllık 20 milyon lira tasarruf sağlayacak. Dahası, kısıtlı içme suyu kaynaklarımızı koruyacak.

“Yeşildere’yi tahlile kavuşturuyoruz”
Bu akşam sizlere bir müjde vermek istiyorum. İzmir’in yıllardır bekleyen sıkıntılarından birini, Yeşildere’yi tahlile kavuşturuyoruz. İzmir yeşil altyapı stratejisinin en kıymetli ayağını teşkil eden Expo 2026, Yeşildere’de beden bulacak. Türkiye’nin birinci büyük yeşil dönüşüm projesi bu vadide başlayacak ve bölge dört yıl içinde Expo 2026 alanına dönüşecek. Bahtına terk edilmiş Yeşildere, Kültürpark’tan da büyük yeni yeşil alanımız olarak hizmet verecek. Yeşildere, kısa bir mühlet sonra dünyanın her yerinden iştirakçileri ağırlayacak ve yeni bir istihdam alanı olacak. Bu bahisteki memleketler arası mutabakatı 2021 içinde ve 2022 başında dünya botanik Expo kuruluşu AIPH ile sağladık. Bölgedeki hak sahipleriyle görüşmelerimizi de başlattık. Kentimizin bahtına istikamet verecek projemizi, bu tarihi akşamda sizlerle paylaşmanın gururunu ve memnunluğunu yaşıyorum. Bu tasarımızı yarın bir önerge ile Meclisimizin de gündemine sunacağız. İzmir’in bu yeni maksadına daima birlikte ulaşabilmek için Meclis üyelerimizin tam dayanağını bekliyorum.

Odağımızda metro ağı var
İkinci stratejik maksadımız olan “yaşam kalitesinin” en değerli başlığı hiç elbet raylı sistemler. Metro çizgilerimizin yolcu başı taşıma maliyeti 2,87 lirayken, bu sayı lastik tekerlekli ulaşımda 9,91 lirayı buldu. Bu nedenle çalışma programımızın odağına metro ağını koyduk. Projelerimizi geliştirdik, merkezi hükümetten gerekli onayları aldık, finansman kaynakları temin ettik. İki yıl içinde Narlıdere metro tüneli hafriyatını tamamladık ve beş yeni güzergahta daha yeni metro yatırımları başlattık.

Narlıdere Metrosu ile birlikte Çiğli Tramvayı da üretim kademesinde. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında her iki çizgisi da hizmete almış olacağız. 28 kilometrelik Karabağlar Gaziemir Metrosu, 27.5 kilometrelik Otogar Kemalpaşa Metrosu ve 5 kilometre uzunluğundaki Örnekköy Yeni Girne Tramvay Sınırı İzmir’e kazandıracağımız yeni güzergahlar.
Ve son olarak Buca Metrosu’nun imaline başladık. 93 kilometreyi bulan altı raylı sistem projemize, toplamda 32 milyar lira harcanacak. Bu projeleri bitirdiğimizde İzmir’deki raylı sistem ağımız, 270 kilometreye çıkacak. Belediyemizin güçlü finansal yapısı ve yüksek kredi notu sayesinde Buca Metrosu için 490 Milyon Euro’luk memleketler arası yatırım kredisi temin ettik. Bu krediyi dört sene anapara geri ödemesiz olmak üzere 12 yılda ödeyeceğiz. Trenleriyle bir arada 765 Milyon Euro’ya mâl olacak Buca Metrosundan elde edilmesi beklenen yıllık işletme geliri ise yaklaşık 45 milyon Euro. Buca Metrosu dünyanın fizibilitesi en yüksek metro yatırımlarından biri. Dünya genelinde bir metronun kendi finansmanını karşılama mühleti 30 yılken biz bunu yarı müddetinden kısa vakitte gerçekleştireceğiz.

“İhale komitemizin verdiği kararın tümüyle arkasındayım”
Hepinizin bildiği üzere metromuzun ihalesini ikinci düşük teklifi veren konsorsiyum kazandı. Bu karar, Avrupa Kalkınma Bankası’nın çok düşük tekliflerle ilgili yönetmeliği harfiyen uygulanarak verildi ve doğruluğu Banka’nın atadığı bağımsız denetçi tarafından da teyit edildi.

Buca Metrosu üzere büyük proje ihalelerinin çok düşük tekliflerle alınması Türkiye ve dünya genelinde iki sonuç doğuruyor. Proje öngörülen maliyetin çok üstüne ve çok daha uzun müddette tamamlanıyor. Bazen de yarım kalıyor. Avrupa Kalkınma Bankası’nın çok düşük tekliflerle ilgili yönetmeliği işte bu nedenle var. Banka bu yönetmeliği tüm yatırım kredilerinde uyguluyor ve ihale gerçekçi kabul edilen en düşük teklife veriliyor. Özetle arkadaşlarım, ihale komitemizin aldığı karar kanunlarımız ve memleketler arası kurallarla yüzde yüz uyumludur. Esasen açılan dava da ihalenin iptali talebini içermemektedir. Davada öne sürülen sav, yapılan değerlendirmeye dair bilgilendirmenin yetersiz olduğudur. Bu sav üzerine Avrupa Kalkınma Bankası 25 Mart tarihli açıklamasında kararın kurallara uygun olduğunu bir sefer daha teyit etmiştir.

Buca Metrosu ile ilgili olarak ihale komitemizin verdiği kararın tümüyle gerisindeyim. Kurulumuz bu kararı vererek, evet yasal prosedürleri yerine getirmiş ancak çok daha fazlasını başarmıştır. Metro inşaatının tam vaktinde ve planlanan bütçe ile tamamlanması teminat altına alınmıştır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Hiç kapanmayacak bir şantiye alanı yerine, tam vaktinde biten anıtsal bir Metro çizgisi bırakacağız. Birinci metro sınırımızın inşaatında yaşananları İzmir’e bir sefer daha yaşatmayacağız. Verdiğimiz kelamı tutarak İzmirlileri vaktinde Buca Metrosuyla buluşturacağız.

ESHOT tarihinin en çıkarlı yatırımı ile 457 yeni otobüs aldık
İzmir’in toplu ulaşımında en büyük hisseye sahip olan kurumu ESHOT Genel Müdürlüğü, bu güçlü yılda toplu ulaşımda orijinal tahliller sundu. Pandemi boyunca toplu ulaşım kuruluşlarımızdaki hasılat kaybı en az 745 Milyon lira olmasına karşın yatırımlarımızı durdurmadık. 652 Milyon TL bedel ile ESHOT tarihinin en çıkarlı yatırımını yaparak 457 yeni otobüsü filomuza kattık. Bu alımlar ile birlikte her gün servis veren araçlarımızda 5,47 yaş ortalamasını yakaladık ve Avrupa’nın en genç otobüs filolarından birini kurduk. Genç filomuz meyvesini yılda 6 milyon litre daha az akaryakıt tüketerek verdi. Bu da yaklaşık 114 milyon liralık bir tasarruf manasına geliyor. Öte yandan, atölyemizde işçilerimizin alın teri ve öz kaynaklarımızla 426 otobüsümüzü motorundan koltuğuna kadar tümüyle yeniledik. Otobüs filomuzun tamamının engelli erişimine uygun olması en büyük iftiharımızdır. Buna ek olarak filomuzdaki 126 otobüsümüzde revizyona giderek tıpkı anda iki adet tekerlekli sandalyeyi bulundurma imkanı sağladık. Toplu ulaşımda manileri ortadan kaldıran bir taşınabilir uygulamayı öz kaynaklarımızla geliştirdik ve görme engelli vatandaşlarımızın otobüslerimize problemsiz binmesini sağladık. Genişleyen çizgi ağını uygunlaştırma çalışmaları ile birlikte 23 yeni sınırı daha hizmete sunduk ve 2021’de toplam çizgi sayımızı 363’e yükselttik.

Kentin tüm yerleşim yerlerinin erişim gereksinimini karşılayabilmek ismine, taşıma birlik ve kooperatiflerimizle, esnafımızla birlikte çalışıyoruz. Seferihisar’da başlattığımız ve Kiraz’a taşıdığımız “İZTAŞIT” projemiz, yakında Menemen ve İzmir’in öbür ilçelerine de ulaşacak.

Vazifeye geldiğimiz günden bugüne 336 oranında akaryakıt artışı yaşanmasına karşılık bizler pandemi ve hayat pahalılığı ile yeterlice beli bükülen halkımızın yanında olduk. Nisan 2019’dan Aralık 2021’e kadar toplu ulaşım tarifelerini artırmadık. Aksine, Halk Taşıt uygulaması ile vatandaşımızın tarifelerden 50 indirimli yararlanmasını sağladık ve bu uygulamayı sürdürüyoruz.

Otopark probleminde tahlile adım adım ilerledik
Misyona gelirken İzmir’in otopark problemini çözmek için kelam vermiştim. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu amaca hakikat adım adım ilerledik. Karabağlar’da yaklaşık 20 milyon lira maliyetle 160 araç, 38 motosiklet kapasiteli Selvili Otoparkı’nı açtık. Akabinde Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde 153 araç kapasiteli yer altı otoparkını hizmete sunduk. Kent genelinde ise 4 bin 75 araçlık açık otoparkı hizmete aldık. 636 araç kapasitesine sahip Smyrna Otoparkı ile birlikte son üç yılda İzmir’de 5 bin araç kapasitesinin üzerinde kapalı ve açık otoparkı, hemşerilerimizin hizmetine sunduk.

Bir yandan toplu ulaşıma yatırım yaparken, başka yandan bisikletli ve yaya ulaşım ağını kent genelinde yaygınlaştırıyoruz. İzmir’de bisikleti, bir ulaşım çeşidi olarak toplu ulaşımla entegre ediyoruz. 2021’de 15 kilometre yeni bisiklet yolu planlarken bu sayı yaklaşık 27 kilometre olarak gerçekleşti. Üç yılda 25 yeni nokta açarak BİSİM istasyonu sayısını 35’ten 60’a çıkardık. Bisiklet sayısını ise 400’den 890’a ulaştırdık. Bu kapsamda birinci sefer tandem ve çocuk bisikletlerini hizmete aldık.

30 farklı branşta 40 bin çocuğa spor eğitimi
Ömür kalitesi stratejik hedefimizin değerli bir ayağını spora yaptığımız yatırımlar oluşturuyor. 2021’de 1500 okulumuza gereç dayanağı sağladık. Pandemi şartlarına karşın 30 farklı branşta 40 bin çocuğumuza spor eğitimi verdik. Bu sene gayemiz 60 bin çocuğa daha ulaşmak.

Sokak hayvanları için Acil Müdahale gruplarımız 7/24 görev başında
Biz beşerler, tabiattaki canlılara merhamet değil, adalet borçluyuz. Sokakta yaşayan ve hastalanan sokak hayvanları için Acil Müdahale gruplarımız 7/24 görev başında. Belediyemiz bünyesinde son üç yılda 72 bin sokak hayvanı muayene edildi, 22 bin sokak hayvanına operasyon yapıldı. Üç yıl içerisinde 365 ton mama dağıttık. Belediyemizde misyon yapan veteriner tabip sayısını artırdık. Kültürpark Küçük Hayvan Polikliniği’nde ikinci ameliyathanemizi kurduk. İzmir Veteriner Tabipleri Odası ile kurduğumuz iştirakle bu çalışmalarımıza çok daha güçlü bir formda devam ediyoruz.

Türkiye’de bir birinci: İZETAŞ ile yenilenebilir güç kullanmaya başladık
Vazifeye gelir gelmez, güç tüketimini azaltan ve yenilenebilir güç kaynaklarına yönelen projelere öncelik verdik. Türkiye’de bir prensip imza atarak İZENERJİ bünyesinde kurduğumuz İZETAŞ ile yenilenebilir güç kullanmaya başladık, tıpkı vakitte Belediye’nin güç maliyetlerinde önemli tasarruf sağladık. İZETAŞ ile büyükşehir belediyemizi güç şirketlerinin fahiş kâr oranlarına karşı koruyarak elektrik bütçemizi yılda yüzde 22 oranında düşürdük.

Projemiz tamamlandığında İZETAŞ’ın Belediyemize bir yılda sağladığı yarar 297 milyon lira olacak. Bu sayı beş yılda 1 milyar 485 milyon demek. Yani İzmir için kilometrelerce yeni metro tüneli, yol, viyadük, tünel, arıtma ve yeşil alan yatırımı demek. Çok mütevazı imkânlarla elde edilmiş bu büyük muvaffakiyetin tek bir sırrı var. Kentimizi yönetirken yalnızca halkımızın menfaatini düşünmemiz.

“Çöp artık kentimiz için bir güç kaynağı”
İzmir’de çöpün bir atık olduğu periyoda son verdik. Yenilikçi projelerimiz sayesinde çöp artık kentimiz için bir güç kaynağı. Harmandalı’nda 190 bin hanenin elektriğini üretecek kapasiteye sahip Biyogaz Tesisi’ni hizmete aldık. Bergama ve Ödemiş’te ise entegre atık idaresi tesislerimizde atıklardan elektrik gücü üretmeye başladık. Bu hususta da tüm Türkiye’ye öncüyüz. Üç tesisimizde ürettiğimiz güç 364 bin hanenin elektrik tüketimine karşılık geliyor.

2022 fuarlarının sayısını iki kat arttırdık
Ülkemizin temel problemi, iktisadın çöküşü ve yoksulluktur. Bu nedenle iktisat stratejik gayemiz, içinden geçtiğimiz bu periyotta daha ayrıcalıklı bir yer tutuyor. Belediyemizin İzmir bölge ve ülke iktisadına en büyük katkıyı sağlayan faaliyeti İZFAŞ eliyle yürüttüğümüz fuarlarımız. İzmir, İktisat Kongresi’nden bu yana bir fuarlar kentidir. Pandemi sonrası ülkemizde derinleşen ekonomik krize ve çabucak her kesimin yaşadığı darboğaza tahlil olan fuarcılığımız, 2021’de ihracatımıza büyük bir katkı sundu. İzmir, Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan dördüncü kent oldu. İzmir ve dünya ortasında bağ kurmayı başaran fuarcılık şirketimiz İZFAŞ bu muvaffakiyetin gerçekleşmesinde büyük misyon üstlendi. 2021’de tarımdan mobilyaya, hammaddeden ayakkabı ve turizme kadar tüm bölümleri kapsayan fuarlar düzenledik. 2022’de fuarlarımızın sayısını iki kat artırarak İzmir’i bu yıl da dünyayla buluşturmaya devam edeceğiz.

Terra Madre ile mahallî eserlerimizi dünyaya tanıtacağız
91. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark’ta düzenleyeceğimiz Terra Madre Anadolu ile iki kıymetli bölümü, fuarcılık ve tarımı birbirine bağlıyoruz. Terra Madre sayesinde İzmir’in ve Anadolu’nun mahallî eserlerini tüm dünyaya tanıtacağız. Küçük üreticimizi direkt ihracatçı haline getireceğiz.
Terra Madre Anadolu, 2021 boyunca ince ince işlediğimiz ziraî yatırımlarımızın taçlandığı bir aktiflik olacak.

Kuraklık ve yoksullukla çabanın anahtarı: İzmir Tarımı
Diğer Bir Tarım Mümkün vizyonu çerçevesinde inşa ettiğimiz İzmir Tarımı ile ülkemize örnek olacak orijinal bir öykü yazıyoruz. Bizim için İzmir Tarımı, kuraklık ve yoksullukla gayretin anahtarı ve lokal kalkınmanın temel stratejilerinden biri.

Artık sizlere, bu kentin meclis üyelerine sormak istiyorum. İzmir’in her bir köşesinde, Küçük Menderes Havzası’nda, Gediz’de Bakırçay’da yeraltı suları 5 metreden 300 metreye inmişken neden silajlık mısırın dekarına 100 lira dayanak verilir? Birilerinin bunu bize, bu meclise açıklaması lazım. Hepinizin bildiği üzere silaj bitkisinin bir kökü 85 litre su tüketiyor. Ve biliyoruz ki havzalarımızda yaşanan kuraklığın ana nedeni silajlık mısır üzere çok su tüketen ithal ve GDO’lu tohumlar. Bu tohumların kullanılmasından yarar edinen yegâne zümre ise yabancı tohum şirketleri. Pekala biz İzmir’de ne yapıyoruz? Tarımın başlangıç noktası olan tohumu değiştirerek hem köylümüzü kalkındırıyor, hem de su kaynaklarımızı koruyoruz.

Sırf bir küme tarım şirketinin menfaati yerine ülkemizin ve vatandaşlarımızın menfaatini koruyoruz. İzmir Tarımı ile Türkiye’nin yerli ve ulusal tarım siyasetini inşa ediyoruz.

Yabancı ülkelere bağımlı olduğumuz silajlık mısırın dekarına 100 lira sübvansiyon vermek yerine atalık tohumlarımızı destekliyoruz. Yerli hayvan ırklarımızı koruyoruz. Küçükbaş hayvancılığı büyütüyoruz.

Bayındır’da günde 100 ton kapasiteli süt fabrikası
Diyebilirsiniz ki belediye neden çoban envanteri çıkartır? Çok kolay. Her geçen gün boşalan köylerimize sahip çıkmak ve kentimizdeki yoksulluk ve açlıkla çaba etmek için. Dahası yok edilen su kaynaklarımızı korumak için. Mera İzmir grubumuz 4658 çobanın kapısı tek tek çaldı. Onları ağıllarında ziyaret etti. Silajlık mısır yerine, su istemeyen, yerli yem bitkileri ile hayvancılık yapan üreticileri belirledi. O çobanların ürettiği sütleri biz neredeyse iki kat bedelle satın alıyoruz. Piyasası 6 lira olan keçi sütüne 10, piyasası 8 lira olan koyun sütüne 11 lira veriyoruz. Bu sağlıklı sütleri, belediye şirketimiz İzTarım, Bayındır’da kurduğumuz günde 100 ton kapasiteli süt fabrikasında işleyecek. Bu eserler, kentimizin dört bir yanındaki fakir mahallelere ulaşacak. Köylümüz kalkınacak, fakirin karnı doyacak ve suyumuz, topraklarımız, ulusal servetimiz korunacak. Yaptığımız şey işte bu kadar kolay. Birilerinin patentli tohumlarına boyun eğmek yerine özümüze dönüyoruz. İşte Öteki Bir Tarım diyerek anlattığımız da, yaptığımız da budur. İnanın bana bu siyasetimiz yalnızca bizi bağlamıyor, başka paydaşlarımızı da dönüştürüyor. Gerçekten, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği bu fiyatlar koyun ve keçi birlikleri tarafından da temel alındı. Yapılan çalışma üreticilere direkt gelir yaratmanın yanı sıra bölgemizdeki süt fiyatlarını da regüle etti. Onlarca üreticimiz küçükbaş üretimini bırakacakken vazgeçti, bir o kadarı da tekrar başladı. Mera İzmir projesinde yalnızca süt alımları için 105 milyon TL bütçe ayırdık. Kurduğumuz tesisler ve öbür alımlarla birlikte Belediyemizin mera hayvancılığını desteklemek için ayırdığı toplam bütçe 295 milyon Türk Lirası. Eylül 2022’de gerçekleşecek Terra Madre Anadolu, küçük üreticilerin bir ortaya geldiği ve Türkiye tarımının tekrar dünyayla buluştuğu an olacak.

“Yarın kentimize kruvaziyer gemileri yine gelmeye başlıyor”
İzmir’de 2020 yılının başında, birinci iki ayda turizmle ilgili çok düzgün bir ivme yakalamıştık. Ama 2020 Mart ayıyla bir arada global pandemi, bu hareketliliği büsbütün durdurdu. Pandemi sürecini asla bir bekleme süreci üzere görmedik. Tüm turizm paydaşlarımızın paydaşlığıyla, bir kent ittifakı kurduk ve turizm stratejimizi hazırladık. Turizm stratejimizde tarih, kültür, tabiat, gastronomi ve kırsal turizm öne çıkıyor. Zira İzmir’in bu manada muazzam bir potansiyeli var. 2021’de İzmir Vakfı, Sun Express ve İzmir Kalkınma Ajansı dayanağı ile Visit İzmir uygulamasını hayata geçirdik. Türkiye’nin birinci dijital turizm envanteri olan Visit İzmir’de 2 bin 300’den fazla noktaya dair bilgiye milyonlarca turist tek bir tıkla ulaşabiliyor. Ne keyifli ki, teşebbüslerimiz sonucunda yarın prestijiyle kentimize kruvaziyer gemileri yine gelmeye başlıyor ve bu yıl 34 gemi İzmir’e gelecek. Birincisini yarın sabah karşılayacağız. Kent iktisadına önemli katkı sağlayacak seferler öncesi İzmir Alsancak Limanı’nda yürüttüğümüz hazırlıkların yanı sıra Turizm Zabıta Amirliği ismiyle yeni bir ünite kurduk.
2021’de kurduğumuz dört turizm ofisi, İzmir’e gelen ziyaretçilerin turistik bölgelerde rahat bir halde seyahat etmesini sağlayacak. Kruvaziyer gemileriyle birlikte direkt uçuşlar da İzmir’le buluşmaya başladı. An prestijiyle 23 yurtiçi, 48 yurtdışı olmak üzere tam 71 noktaya direkt uçabilmek mümkün. Kurduğumuz Direkt İzmir portalı ile tüm havayolu şirketlerinin başlattığı direkt seferleri İzmir’le paylaşıyoruz.

Sinema kesimine takviye
İktisat başlığı altında sinema başta olmak üzere yaratıcı sanayileri de desteklemeye başladık. İzmir Sinema Ofisimiz aracılığıyla sekiz uzun metrajlı sinema üretimi için işbirliği yaptık, altı dizi sineması İzmir’de ağırladık, on kısa sinemanın imalinde yer aldık ve 16 sinema aktifliği gerçekleştirdik. İzmir’i sinemanın kalbinin attığı yeni merkezlerden biri haline getirmek için adım adım ilerliyoruz.

“Türkiye Muhtarlar Buluşması’nı İzmir’de gerçekleştirdik”
Demokrasi, dördüncü stratejik gayemiz. Demokrasinin yerelde başladığına inancımızla Ekim 2021’de Türkiye Muhtarlar Buluşması’nı İzmir’de gerçekleştirdik. Türkiye’nin farklı vilayetlerinden yaklaşık 2 bin muhtar mahallî demokrasi problemlerinin belirlenmesi ve tahlil tekliflerinin geliştirilmesi için bir ortaya geldi. Seçim beyannamemizde İzmir için benimsediğimiz en temel mevzuların başında “eşit yurttaşlık” ve “refahın adil paylaşımı” geliyordu. Bu doğrultuda dezavantajlı toplulukların yaşadığı İzmir’in art mahallelerine özel bir aksiyon planı oluşturduk.
2021, bu hareket planının meyvelerini gördüğümüz çok değerli bir yıl oldu.

Acil Tahlil Grubumuzla vatandaşın belediyeye ulaşmasını kolaylaştırdık
Acil Tahlil Grubumuz, kent merkezindeki dezavantajlı mahallelerimizin sıkıntılarını hızla tahlile kavuşturdu. Halkımızın vergileriyle oluşan kaynaklarımızı, onların talepleri doğrultusunda ve en kıymetlisi kendi karar verdikleri hizmetlere dönüştürdük. Acil Tahlil Grubu sayesinde vatandaşın belediyeye ulaşma bariyerini ortadan kaldırdık. Onların talebini dinlemek ve problemlerini çözmek için belediyeyi onların mahallesine, meskenine götürdük. Bazen de seyyar makamla gittik. Acil Tahlil Grubumuzun ortaya çıkardığı taleplerin tümünü burada anlatamasam da, sembolik mana taşıyan bir adedine kısaca değinmek istiyorum.

6 bin çocuğa yüzme eğitimi verdik
2021’de sporda fırsat eşitliği prensibi kapsamında art mahallelerde üç portatif yüzme havuzunu hizmete açtık. Konak Altınordu Mahallesi, Gaziemir Emrez Mahallesi ve Bornova Meriç Mahallesinde kurulan havuzlarda yaklaşık 6 bin çocuğumuza yüzme eğitimi verdik. Bu yıl da tekrar art mahallelerde olmak üzere bu kez iki misli havuz kuracağız. Yani 6 havuzu çocuklarımızla buluşturacağız.

Yaklaşık 80 milyon liralık nakdi yardım, 252 bin besin kolisi
Ekonomik krizin bu derece derinleştiği 2021, toplumsal yardımlarımızın da çığ üzere büyüdüğü bir periyot oldu. Yapılan nakdi yardım fiyatı 79 milyon 150 bin 248 liraya ulaşarak hedeflediğimizin iki katından daha fazlası oldu. Yapılan nakdi yardımın ulaştığı kişi sayısı ise 107 bini aştı. Besin paketi ulaştırdığımız vatandaşlarımızın sayısı ise 252 bin 243. Meğer bu faaliyet için maksadımız 60 bindi. Yalnızca bu sayılar bile kentimizdeki derin yoksulluğun ne boyutlara geldiğini ve belediyemizin kısıtlı imkânlarıyla bu yaraya nasıl derman olduğunu gösteriyor.

Bayanların eşitlik talebinin üzerine titremek benim asli vazifemdir
Tabiatta eşitsizlik yoktur. Eşitlik, su üzere, aş üzere, nefes gibi… Bir ömür hakkıdır. Eşitlik hakkı, herkese aittir. Bayanlar da eşit doğar. Yazık ki, birçok eşit yaşayamaz. Zira bu hakları gasp edilir. Kendi gücünü büyütmek ismine, şiddet dâhil her türlü yolu mubah gören erkekler tarafından gasp edilir. Hasebiyle bayanların eşitlik talebi legaldir. Üniversaldir ve ortaktır. Bayanların eşitlik talebinin üzerine titremek ise bir belediye lideri olarak benim asli vazifemdir. Bunun için vakit kaybetmeden bayana yönelik şiddetin tam ismini koymak zorundayız. Yaşanan dehşetin aslında bir erkek şiddeti olduğunu her yerde söylemeli, zalimin mazlumların ortasına gizlenmesine mâni olmalıyız. 2021’de erkek şiddetine dur diyerek, toplumsal cinsiyet eşitliği için uğraş doğrultusunda kıymetli adımlar attık. Belediye Meclisimizde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nu hayata geçirdik. Bayan Müracaat Merkezi, Bayan Erkek Eşitlik Ünitesi ve Bayan Sığınmaevi kurduk. Meslek Fabrikamızda, bayanların ekonomik yaşama katılması için istihdam garantili iş kolları açtık. Toplamda sekiz kreş ve masal konutu hedeflemişken bir yılda 12 tesisi hizmete sunduk. Masal Evleri’nde, çalışmayan annelerin iş ve hizmet üretebilmeleri için eğitimler verdik.

Örnekköy’de “Anahtar” ismiyle, bayanlara bütüncül hizmet sunan toplumsal hayat merkezi kurduk. Cinsiyet Eşitliği’ni kent geneline yaymak için sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile pek çok protokol imzaladık.
Belediyemizin kurumsal istihdamında bir bütün olarak toplumsal cinsiyet eşitliğini gözettik. Otobüs şoförlüğünden yönetici takımlarına ve Belediye Meclisimizdeki kurullara kadar cinsiyet eşitliği temel unsurumuz oldu. O denli ki İzmir Büyükşehir Belediyesi, aldığı yetki ve misyon açısından Türkiye’de en çok bayan yöneticinin misyon yaptığı kurumlardan biridir.

Çocukların yaşadığımız kentlerde kelam sahibi olması gerektiği fikriyle Türkiye’de birinci sefer Seferihisar’da açtığımız Çocuk Belediyesi’ni, İzmir’in öteki bölgelerine de taşıyoruz. Gürçeşme’de üretimi devam eden Çocuk Belediyesi yerleşkesine ek olarak, önümüzdeki 23 Nisan’da Tire Belediyesi ile birlikte Tire Çocuk Belediyesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz.

5 bin 547 öğrencimize burs verdik
Ekonomik darboğazdan geçtiğimiz bu güçlü süreçte, gençlerimizi ümitsizliğe mahkûm edemezdik. Barınma sorunu yaşayan öğrencilerimize kucak açtık ve 440 öğrencimize barınma takviyesi sağladık. Onları sokakta bırakmadık. Bornova Evka 3’te yapacağımız 835 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu inşaatına bu yıl başlayacağız. Dokuz Eylül, Ege, Katip Çelebi Üniversitelerinde ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde öğrencilerimize bugüne kadar 149 bin 350 kişilik akşam yemeği dağıtımı gerçekleştirdik. 5 bin 547 öğrencimize toplam 17 milyon 679 bin TL meblağında burs yatırdık, ekonomik krizi en ağır biçimde yaşayan gençlerimizin yanında durduk. Konut taşıyacak öğrencilerimize araç ve sürücü dayanağı içeren fiyatsız nakliye hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Teknoloji, inovasyon ve girişimcilik çalışmaları
Belediyemizin teknoloji, inovasyon ve girişimciliğe yönelik çalışmalarının odağında da gençler yer alıyor. Onların hayal gücünü, potansiyelini kullanacağı imkânlar yaratıyoruz. Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi, Akdeniz Lisanları Merkezi, Girişimcilik Merkezi İzmir, Kule İzmir Oyun Girişimciliği ve Yazılım Merkezi, Sinema İzmir Ofisi gençlerimiz için açtığımız yeni üretim alanlarının yalnızca birkaçı.

Akdeniz Lisanları Merkezi’nde faaliyete girdiği Eylül 2020’den bu yana kurslara 881 kişi katıldı. 2021’de 398 kişi Akdeniz Lisanları Merkezi’ne birinci kez kayıt yaptırdı ve yeni bir lisan öğrenmeye başladı.

Farkındalık Merkezimizin ikincisini açtık
Engellilerin problemlerine dikkat çekmek emeliyle alanında birinci olma özelliği taşıyan Farkındalık Merkezimizin ikincisini, Örnekköy Toplumsal Projeler Yerleşkesi’nde hizmete sunduk. İlköğretim okullarında engelli farkındalığını geliştirmek için istekli gençleri ve çocukları “Elim Sende Projesi” ile bir ortaya getirdik. 2021 Ekim ayında Limontepe’deki Farkındalık Merkezi’nde “Ebeveyn Eğitim ve Bilgi Merkezi”ni hizmete açtık.

Flamingo Tabiat Parkı’nı inşa ediyoruz
Çok değil, yakın vakit öncesine kadar kent ve tabiat, zihinlerimizde birbirinin zıttı olarak görülüyordu. Yaşadığımız iki büyük felaket; pandemi ve iklim krizi, insanın kendisiyle ve doğasıyla yüzleşmesini sağladı. Zihnimize bir tokat üzere çarparak yeryüzünde, kendi diye bir şey olmadığını, olamayacağını hatırlattı. Bu nedenle stratejimizin beşinci emeli tabiatla ilgili. Bu kapsamda 2021’de “İzmir Yeşil Kent Aksiyon Planı” ve “Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı” başlıklı iki temel çalışmayı uygulamaya başladık.

İklim Hareket Planı ile İzmir’de 2030 yılına kadar sera gazını yüzde 40 azaltmayı hedefliyoruz. Memleketler arası standartlara uygun bir Yeşil Kent Hareket Planı gururla tabir etmeliyim ki Türkiye’de birinci sefer İzmir için hazırlandı. Bu iki planın özeti mahiyetinde olan Tabiatla Uyumlu Hayat Stratejimiz 2021 içinde yayınladı.
Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi ile Ocak 2022’de yürürlüğe giren bir protokol imzalayarak kentimizin tabiat envanterini hazırlamaya başladık. Bu çalışma, Gediz Deltası üzere dünya tabiat mirası özelliği taşıyan alanların gelecek jenerasyonlara taşınmasında bize rehberlik edecek.

Mavişehir’de bilhassa kış aylarında deniz düzeyinin yükselmesiyle meydana gelen taşkın riskini uzun müddettir üzerinde çalıştığımız “Mavişehir Kıyı Rehabilitasyon Projesi” ile önledik. Mavişehir kıyısında uzunluklu boyunca bir tahkimat duvarı inşa ettik ve evvelki yıllarda oluşan sel riskini tümüyle ortadan kaldırdık. Ayrıyeten projenin bu alanı tekrar tabiata iade etmek üzere bir emeli da var. Burası, yaşayan parklar programımızın birinci uygulamalarından biri oluyor. 2021’de uygulama projesi tamamlanan Flamingo Tabiat Parkı’nı burada inşa ediyoruz. Yaklaşık 175 bin 500 metrekarelik proje alanında yapılacak parkımızla Mavişehir’den Gediz Deltası’na uzanan bir geçiş koridoru yaratılmış olacak.

Pak Gediz, Pak Körfez
Temmuz 2021’de İzmir Büyükşehir Belediye Lideri ve Ege Belediyeler Birliği Lideri olarak İzmir Körfezi’ne akan Gediz Nehri’ndeki kirliliğin kaynağını yerinde görmek için “Temiz Gediz, Pak Körfez” sloganıyla arkadaşlarımla havza boyunca bir seyahate çıktım.

Karapınar Şelalesi’nden pırıl pırıl doğan sudan içerek 1800 kilometre yol kat ettiğimiz dört günlük seyahatte Gediz’i kirleten noktaları tek tek ve yerinde tespit ettik. Tahlile yönelik yol haritamızı, Gediz Nehri’nin İzmir’e döküldüğü Foça’da kamuoyuyla paylaştık. Alınması gereken tedbirlerle ilgili 12 unsurluk bir deklarasyon yayınladık ve bu kapsamda hareket planımızı uygulamaya başladık. Gediz Havzası, ülkemizin çok kıymetli bir ziraî üretim havzası. Havza, Türkiye tarımının yüzde 10’unun gerçekleştiği bölge. Bu nedenle Gediz yalnızca İzmir için, Manisa, Uşak, Kütahya için değil; İstanbul ve Ankara için, tüm Türkiye için çok kıymetli. Ama su kaynakları hem kirleniyor, hem de azalıyor. Ülkemizdeki su kaynaklarını tüketen eser desenini değiştirmemiz, büyük bir mecburilik. Esere nazaran su yerine, suya nazaran eser tasarlamak mecburiyetindeyiz. Gediz Havzası’ndaki durum bu türlü devam edemez, etmemeli. 2021 Temmuz ayında Gediz seyahatine tam da bu sebeple çıktım ve elimi taşın altına koydum. Gediz’i temizlemek, kirletilmesini engellemek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ne gerekiyorsa yapacak.

İzmir dünyanın birinci Cittaslow Metropol pilot kenti ilan edildi
İzmir’de tıpkı vakitte çok özgün bir yaklaşımla kırsal havza planlaması gerçekleştiriyoruz. İmar planlarıyla kırsal alanda hangi faaliyete, ne formda müsaade verilebileceğini, İzmir’in kırsal havza planlama süreci içerisinde tasarlıyoruz. Bu husustaki altlık çalışmamız Meclisimize de taşındı. Tüm bu paylaştıklarımı bir ortaya getiren husussa, Cittaslow Metropol programı. İzmir, 2021’de dünyanın birinci Cittaslow Metropol pilot kenti ilan edildi. Bu yenilikçi şehircilik modelinin “Toplum”, “Kentsel direnç”, “Herkes için Gıda”, “İyi Yönetişim”, “Hareketlilik” ve “Cittaslow Mahalleleri” olmak üzere altı ana teması var. Bu program ile I·talya’da kurulan ve 30 ülkeye yayılan Cittaslow ideolojisinin, metropollerde uygulanmasını hedefliyoruz.

Yaşayarak öğrenme
Tüm bu kozmik amaçlarımızı gerçekleştirme ismine insan kaynağının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz. “Yaşayarak öğrenme” stratejik hedefimiz, tüm kenti bir eğitim alanı ve öğrenme yerleşkesi üzere gören bir İzmir tahayyülü kuruyor. Zira yaşamak için insanın tabiatından gelen o safiyene gücü çoğaltmaya mecburuz. Bunu da lakin yaşadığımız her alanı bir öğrenme yeri olarak tasarlayabilirsek başarabiliriz. 2021 yılında gezici ku¨tu¨phanelerimiz neredeyse tüm ilçelerimizde hizmet verdi. İlçelerderki muhtarlık ve okullarla koordineli s¸ekilde kitaplara erişimi olmayan vatandaşlarımıza ku¨tu¨phanecilik hizmeti ulas¸tırdık. 2022 yılı ic¸erisinde, Gezici Kütüphanelerimizin, 288 mahalleye hizmet vermesini öngörüyoruz.

5 bin 110 saat sanat eğitimi
2021’de sanat eğitimine de tartı vererek, Kültür Sanat Dairemiz’in uyumu ile 5 bin 110 saat eğitim verdik. Aşık Veysel Parkı, Can Yücel Tohum Merkezi ve Sasalı İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi 2021 yılında hizmete aldığımız iki değerli “yaşayarak öğrenme” ünitemiz.
Ku¨ltu¨rel ve sanatsal u¨retimi teşvik edici bir iklim yaratmak emeliyle 2021 yılında birinci ve orta dereceli okullara toplamda 4 bin 690 adet kitap ve 2 bin 375 adet ders dayanak kitabı satın aldık ve dağıtımını gerçekleştirdik. Türkiye genelinde talepte bulunan okullar, cezaevleri, vatandaşlar ve vilayet genelinde kütüphane kurmak isteyen muhtarlıklara 22 bin adet kitap bağışladık.

Bıçakçı Han’ı tekrar kullanıma açtık
Yedinci stratejik emelimiz, Kültür ve Sanat. Bir periyot en hoş sinemaların İzmirlilerle buluştuğu, çok hoş anıların biriktirildiği Yıldız Sineması’nın ve Bıçakçı Han’ın, günümüzde mukadderatına terk edilmesine müsaade vermedik. 26 milyon liraya satın aldığımız bu iki güzide yapıdan Bıçakçı Han’ı taşıdığı tarihi bedel çerçevesinde tekrar kullanıma açtık.

İzmir Kent Tiyatroları’nı açtık
27 Mart 2021, Dünya Tiyatrolar Günü’nü tarihe not düşerek İzmir’in 70 yıllık hayalini gerçekleştirdik. İzmir Kent Tiyatroları’nı açtık. Kentimizin kültürüne ve sanat üretimine ışık tutacak İzmir Kent Tiyatroları’nın perdesi artık hiç kapanmayacak.

UNESCO alanlarının sayısını ikiden altıya çıkarmak için çalışıyoruz
8500 yıllık tarihi boyunca bağrında esaslı bir miras biriktirmiş İzmir’de, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alacak üstün üniversal kıymet niteliği taşıyan çok sayıda kültür ve tabiat mirası var. Bu kıymetleri korumak için İzmir’deki tüm paydaşlarla büyük bir özveri ve vizyon paydaşlığı içinde hareket ediyoruz. UNESCO alanlarının sayısını ikiden altıya çıkarmak için çalışıyoruz.

Paydaşlarımızla birlikte Kemeraltı’nın süreksiz listeye girmesini sağladık. Geçtiğimiz yıl Kültür Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM eşgüdümü ile Kemeraltı’nın daimi listeye girmesi için UNESCO Uyum ofisimizi açtık. Ofisimiz, bu yılın ikinci yarısında dünya mirası daimi listesi için gerekli belgeyi tamamlamış olacak.
Dünya’nın İzmir Mirası projemizle Efes ve Bergama’ya ek olarak Tarihi İzmir içinde yer alan Yeşilova Höyüğü’nden Konak Saat Kulesi’ne, Birgi’deki Aydınoğlu Mehmet Beyefendi Cami’nden Ümmü Sultan Şah Türbesi’ne, Gediz Deltası’nda flamingoların yaşadığı kıyı kordonlarından Foça ve Çandarlı Kalesi’ne uzanan İzmir’in üstün üniversal bedelleri, UNESCO Dünya Mirası teminatına kavuşacak.

Döngüsel Kültür
2021 Eylül’de Dünya Belediyeleri Birliği Kültür Zirvesi’ne konut sahipliği yaptık. Bu dorukta, insanlığın pandemi ve iklim kriziyle yüzleştiği büyük dönemeçte, yeni bir kültürel temele muhtaçlığımız olduğunu tabir ettik ve “Döngüsel Kültür” ismiyle yeni bir kavram tanımladık. Döngüsel kültür, dört ana sütun üzerinde yükseliyor. Tabiatımızla ahenk. Birbirimizle ahenk. Geçmişle ahenk. Ve son olarak, değişimle ahenk. İzmir’de ortaya attığımız ve şimdiden dünya belediyeleri ortasında geniş teveccüh gören döngüsel kültür kavramının omurgasını “uyum” sözü oluşturuyor.

Cüret ve uyum…
Konuşmamın en başında ise, dünyayı güzel tarafta değiştirmek için muhtaçlığımız olan en kıymetli şeyin “cesaret” olduğunu söylemiştim. Yürek ve uyum… Birbirine zıt üzere görünen bu iki söz, İzmir’de üç yıldır sergilediğimiz duruşun kısa bir özetidir. Zira ferdî menfaatlerin yerine ahengi savunmak, cüret ister. Gündelik, dar, basmakalıp dogmalara sığınmak yerine, tabiatla ve birbirimizle ahengi savunmak yürek işidir. Birbirimizle helalleşmek ve ortak aklı savunmak yazık ki ülkemizde bir yürek sıkıntısıdır. Değişimle ahenk sağlayacağız demek, aslında “biz buraya emniyetli sularda yüzmek için gelmedik” demektir. Sistemin tekerine çomak sokmaktır. Geçmişle ahenkten bahsetmek bu ülkede cüret işidir. Vicdan ve siyaseti tıpkı cümlede yan yana kullanmak, bahadır olmayı gerektirir. Hamaset yapmak, bölmek ve parçalamak yerine kardeşliği ve barışı savunmak yüreğin aynasıdır. Yürek ve uyum… Önümüzdeki yıllarda İzmir’de ve ülkemizde bu iki kıymete çok daha fazla muhtaçlığımız olacak.
Biliyoruz ki, bu ikisine sahip olmadan hedeflediğimiz faaliyetlerin hiçbirini, ne metroları, ne yolları, ne de başkalarını tamamlayamayız. Yürek ve ahenk olmadan, bu kentte refahın büyümesini ve adil paylaşımı sağlayamayız. Göreceksiniz, 2022 yürek ve ahengi daha da çoğalttığımız bir yıl olacak. Bu sayede İzmirlilere verdiğimiz kelamların tümünü ve fazlasını en âlâ formda yerine getireceğiz.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi borç batağında falan değil”
Sayılarla çok net bir tabloyu sizlerle paylaşıyorum. Vazifeye geldiğimizde 5 milyar lira olan borcumuz, bugün 13,4 milyar lira. Bugüne kadar 5,4 milyar liralık iç ve dış borçlanma yaptık. Bu müddet içinde 5 milyar lira da iç ve dış borç ödedik. Vazife süremiz içinde toplam borç ölçümüz 400 milyon lira arttı. Euro bazında misyona geldiğimizde 790 milyon euro olan dış borcumuz bugün 822 milyon euro. Toplam 3 yıl içinde 32 milyon euro dış borcumuzda artış var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, borç batağında falan değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi, finansal kapasitesi son derece güçlü, bütün bu krizlere zorluklara karşın hala yüzde 50’nin altında borçlanma kapasitesini doldurmuş vaziyette. Bir bu kadarına daha sahip. Bu tabloya karşın, vazifeye geldiğimiz euro kuru 6,24’tü, 30 Mart itibariyle 16,33. Yüzde 161 oranında artmış. Yani 2,6 kat artmış. Bunlar ard arda eklenince ne olduğu anlaşılan sayılar. Narlıdere metrosu için 192 milyon euro dış borçlanma yaptık. Toplam 5,4 milyar lira borç aldık, 5 milyar lira da borç ödedik. 790 milyon euro dış borcumuz vardı, şu anda 822 milyon euro dış borcumuz var. 400 milyon lira TL olarak, 32 milyon euro bazında borçlanmamız artmış durumda.

“Asla mazeret belediyeciliği yapmıyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediyesi bütün bunları yaparken, arkeolojik hafriyatlar için 14 arkeolojik hafriyat noktası için geçen yıl 8 milyon lira hafriyat dayanağı vermiş. Bakanlığımız 1,8 milyon lira ayırmış. Başka kuruluşlar 2,6 milyon lira ayırmış. 2022’de bu sayısı 10 milyona çıkaracağız. 3 ayda bir valilik tarafından organize edilen İzmir yatırımlarının değerlendirildiği bir toplantı yapılıyor. 2021 yılında datalar incelendiğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi 2 milyara yakın yatırım yapmış. Birinci 3 aylık 2022 bilgileri incelendiğinde İzmir’e toplam 635 milyon lira yatırım yapılmış. Bunun 500 milyon lirasını İzmir Büyükşehir Belediyesi yapmış. Özgür Hızal konuşmasını bitirirken kıymetli bir şey söyledi. Dedi ki “Sizinle bizim ortamızda bir fark var”. Ak Belediyecilikten bahsetti, gösterdiği fotoğraflar hükümetin yaptığı yatırımlar. Doğrusu siz kim biz kim ben tam olarak anlamadım. Partisel anlamdaysa, ben onun muhatabı değilim ilgili partiyle siz görüşürsünüz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizim asla mazeret belediyeciliği yapmadığımızı söylemem lazım. 40’a bir oranı neden değişmiyor. İzmir 95 milyar verirken 2,5 milyar yatırım alıyorsa bunun sebebi neden? Ben bunun hesabını sormak zorundayım. Koltuğumda oturan bir belediye lideri İzmir’in Türkiye’deki vergi gelirlerinde aldığı hissenin niçin bu kadar düşük olduğunu sorması lazım, ben de bunu soruyorum. Elektrik Fabrikası’nı soruyorum, niçin sormayayım. İzmir’in hakkı bu, niçin İzmir’e verilmiyor? Biz her şeye karşın, mazeret belediyeciliği yapmadık yapmıyoruz bundan sonra da yapmayacağız. Bizim işimiz bu şartlara karşın bu kenti ileriye taşıyacak ne varsa, bu kentte yaşayan insanların yüzünü güldürecek ne varsa onu yapmaya çaba etmektir. Bir işi yapmanın bir yapmamanın bin sebebi vardır. Bizim sebebimiz aşk. Biz İzmir’i aşkla seviyoruz, İzmir için aşkla çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber Cami Halısı cami halısı ilbet destek kocaeli escort casino siteleri vdcasino giriş vdcasino vdcasino vdcasino betexper casino siteleri gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir bahis forumu