DOLAR 16,192
EURO 17,4658
ALTIN 964,877
BIST 2438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

Poulimenos, ‘Smirna 1922’yi Konak’ta anlattı

Araştırmacı Müellif George Poulimenos’un Türkçeye çevrilen“Smirna Seyahat Rehberi 1922” isimli kitabının tanıtımına katılan Konak Belediye Lideri …

Poulimenos, ‘Smirna 1922’yi Konak’ta anlattı
REKLAM ALANI
21.04.2022
23
A+
A-

Araştırmacı Müellif George Poulimenos’un Türkçeye çevrilen“Smirna Seyahat Rehberi 1922” isimli kitabının tanıtımına katılan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, “Kitabın Ege’nin iki yakasının ortak tarihine, kültürüne işaret etmesi, böylelikle bize dostluğu, kardeşliği ve elbette barışı hatırlatması nedeniyle de çok değerli olduğuna inanıyorum” dedi.

Yüzyıl evvelki İzmir’i yansıtan “Smirna Seyahat Rehberi 1922” isimli kitabı Altay Spor Eğitim Vakfı, Konak Belediyesi ve İzenerji A.Ş’nin de katkılarıyla Türkçeye çevrilen Araştırmacı Muharrir George Poulimenos, İzmir’de okurlarıyla buluştu. Alsancak’ta bulunan Altay Spor Eğitim Vakfı Anı Evi’nde düzenlenen söyleşiye Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Yunanistan Başkonsolosu Despoina Balkiza, Altay Spor Eğitim Vakfı Lideri Cihangir Marmara, CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, kitabı Türkçe yayına hazırlayan Prof. Dr. Çınar Atay, kitabın tercümanları Teodora Hacudi, Ayşen Tekşen ve Tarihçi Dr. Erkan Serçe de katıldı.

Marmara: Emeği geçen çok kişi oldu

Aktiflikte açılış konuşmasını yapan Altay Spor Eğitim Vakfı Lideri Cihangir Marmara, “Bugün ortamızda çok bedelli müellifimiz George Poulimenos var. İzmir’in 1922 yılının seyahat rehberiyle ilgili kitabının telif haklarını vakfımıza devretmek suretiyle bizim çevirisini yayınlamamıza sebep oldu. Bu kitabın hazırlanmasında ve yayınında emeği geçen çok kişi oldu. Başta yayında Konak Belediye Liderimiz Abdül Batur’a, İZ Güç şirketine, mütercim Ayşen Tekzen, Çınar Atay ve Teodora Hacudi ile Yakın Kitabevi’ne teşekkür ediyorum. Sanatseverleri öteki yapıtlarla de buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Batur: Çok değerli bir eser

Konak Belediye Lideri Abdül Batur da Poulimenos’u İzmir’de ağırlamaktan memnunluk duyduklarını tabir etti. Okurunu 100 yıl öncesinin İzmir’inde eşsiz bir tarih tipine çıkaran Poulimenos’a ve kitabın Türkçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Batur, “Kitap o yıllarda İzmir’e gelenler için bir rehbermiş üzere tasarlanmış. O yılların sokakları, binaları, gelenekleri, görenekleri, tatları, hepsini okurlarına hatırlatıyor. O devri canlandırırken de İzmir’in farklı dinlerin, lisanların, ırkların bir ortada ve süper bir ahenkle yaşadığı güçlü kültür dokusuna da işaret ediyor. Çok değerli bir eser. Kendisine yapıtı için, çalışmaları için çok teşekkür ediyoruz. Olağan bu kitabın hazırlanmasında emeği geçen, teşekkür edeceğimiz, kurumlar ve bireyler de var. Öncelikle bu türlü bir projeyi bizlere sundukları için Altay Vakfı Liderimize ve idaresine teşekkür ediyorum. Bu kitabın hazırlanmasında büyük özveriyle çalışan kıymetli hocamız Prof. Çınar Atay, Ayşen Tekşen ve Konak Belediyesi’nde bizim de birlikte çalıştığımız Teodora Hacudi’ye de teşekkür ediyorum. Alışılmış bir de yakın Kitabevi’ne teşekkürlerimiz iletiyoruz. Bu grup olmasaydı, bu yapıtı Türkçe okuyabilmemiz de mümkün olmayacaktı. Çok ağır bir çalışma yaptıklarını biliyorum” diye konuştu.

“Barış, en hoş hayat biçimi”

Batur, Poulimenos’un da köklerinin İzmir’de olduğunu, İzmir’i çok güzel tanıdığını ve sevdiğini lisana getirdi. Poulimenos’un bir röportajda kitabını anlatırken, “100 yıl öncesinin İzmir’ini canlandırarak atalarıma ve o sırada konutlarını terk etmek zorunda kalan tüm insanlara borcumu ödediğime inanıyorum” dediğini hatırlatan Lider Batur, Konak’ın da göçmenlerin ve mübadil ailelerinin ağır yaşadığı ve bu manada hassasiyeti yüksek bir kent olduğunu lisana getirdi. Kendisi de Selanik göçmeni bir aileden gelen Batur, Mübadele Anıtı ve Parkı’nı açmış olmaktan gurur duyduklarını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Göreve geldiğimizde, bilhassa buradaki mübadillerin ve göçmen kardeşlerimizin isteğiyle, Eşrefpaşa mevkiinde bir Mübadele Anıtı ve Parkı yaptık. Buradaki heykelin anlattığı çok değerli ve hoştur. Gidenler ve gelenler… İkisini de simgeleyen bir anıt tasarladık. Bu acıyı iki tarafın da yaşadığını anlatıyor. Smirna 1922 kitabının da Ege’nin iki yakasının ortak tarihine, kültürüne işaret etmesi, böylelikle bize dostluğu, kardeşliği ve elbette barışı hatırlatması nedeniyle de çok değerli olduğuna inanıyorum. Sanırım bu eser de muharririmizin, hatta yapıtı Türkçeye kazandırmak için büyük emek veren grubun, tüm bu bedellere bir hürmet duruşu. Çalışmada emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Sözlerimi de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün, çabucak yanı başımızdaki savaş nedeniyle bugün değerini çok daha âlâ anladığımız şu kelamıyla noktalamak istiyorum: ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’. Barış her vakit en hoş hayat biçimidir.”

ARA REKLAM ALANI

Balkiza: Kentin çıkarı

Yunanistan Başkonsolosu DespoinaBalkiza ise “İzmir üzere bu kadar bedelli tarihi olan bir kentte, tarihle ilgili çalışmalara dayanak vermek kentin kazancınadır” dedi.

Poulimenos: İzmir’i atalarımdan öğrendim

İzmir’i atalarından öğrendiğini söyleyen Müellif Poulimenos ise “Benim cetlerim da buradan mübadil olarak gitmişti. Tıpkı Girit’ten ve Makedonya’dan mübadil olarak gelenler üzere. Dedelerim burayla ilgili olumsuz hiçbir şey söylemedi, daima hoş şeyler anlattı. Hatta dedem memleketi olan Çeşme Çiftlik’i severek ve o kadar fazla anlatırdı ki, bazen sıkılır onu dinlemek istemezdik. O da bizi konutta kovalar ve anılarını zorla anlatırdı. Büyükbabamın senelerce anlattığı öyküler o denli bir yerleşti ki, benim içimde de İzmir ve etrafı için büyük bir sevgi oluşturdu” dedi.

“O periyodu olduğu üzere anlatmaya çalıştım”

1980 yılında İzmir’in tarihini araştırmaya başlayarak kitaplar, dokümanlar, haritalar dokümanlar topladığını söyleyen Poulimenos, çalışmalarına orta vermeden ve derinleştirerek devam ettiğini ve bu sırada da İzmir’e daha çok bağlandığını söz etti. İzmir’de birçok dost edindiğini söyleyen Muharrir, Atina Akademi Ödülü’nü alan İzmir Rıhtımı kitabını yazarken, İzmir’in nasıl bir yer olduğunu anlamak için çok fazla harita topladığını belirterek, şöyle devam etti:

“Gerek Türkiye’den gerek Yunanistan’dan çok fazla kaynak topladım. Fakat harita olarak bir şey söz edeceğini düşünmediğim için topladığım tüm bilgileri de derleyerek, İzmir Seyahat Rehberi olarak isimlendirebileceğimiz bu eser ortaya çıktı. O devri olduğu üzere anlatmaya çalıştım. Türkler, Rumlar, Levantenler, Ermeniler, Museviler nasıl yaşıyorlarsa öyle… Dost olmadıkları vakitlerde bile bu halklar birbirlerine anlayış gösterebiliyorlardı. Aslında bu bize bugün için de örnek olmalı. Birlikte yaşamayı, her şeyden evvel dost olarak yaşamayı öğrenmeliyiz. Umarım bu kitabı okumaktan keyif alır ve İzmir için biraz daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.”

Altay Spor Eğitim Vakfı’na ve kitabı Türkçe yayıma hazırlayan gruba teşekkür eden Poulimenos, Konak Belediyesi’ne ve Lider Abdül Batur’a da kitabın hazırlanmasında verdiği dayanaklardan dolayı teşekkür etti.

Atay: İçeriği güçlü ve kapsamlı

Kitabı Türkçe yayıma hazırlayan Prof. Çınar Atay ise konuşmasında Smirna efsanesini anlatarak, mitolojide İzmir’in çok sorunlar çekeceğinin lakin ölümsüz bir kent olacağının söylendiğini lisana getirdi. Atay, “Çok kavimler gelmiş, İzmir’e farklı farklı isimler takmışlar lakin İzmir daima İzmir olarak kalmış ve tüm güzellikleriyle bugüne kadar gelmiş” dedi. Poulimenos’un kitabının çok ince olduğuna işaret eden Atay, içeriğinin ise fizikî hacmiyle aksi orantılı olarak güçlü ve kapsamlı olduğuna dikkat çekti.

Serçe: Büyük bir çıkar

İzmir’in yakın vakitte büyük bir ilgi odağı haline geldiğini belirten Tarihçi Dr. Erkan Serçe de artık Yunanistan’da yapılmış İzmir çalışmalarının da Türkçeye kazandırıldığının görüldüğünü vurguladı. Serçe, şöyle devam etti:

“Bu çok büyük bir çıkar; zira unutmayalım ki, 1980’li yıllara kadar iki taraf birbirlerinin yaptıkları çalışmaları kullanmıyorlardı. Bu noktaya gelmesi hem takdir edilecek hem de ileriye umutla bakmamıza sağlayacak değişimi yansıtıyor. Umarım bu paydaşlıklar çoğalır, yeniçalışmalarda iki ülkenin akademisyenleri, ilgilileri bir ortaya gelerek yeni şeyler üretir.”

100 yıl öncesinde büyüleyici çeşit

Bir asır evvel kente gelenler için bir rehber niteliğinde hazırlanan Smirna 1922 kitabı, gemiyle kente girişten başlayan büyüleyici bir çeşitle 100 yıl evvelki İzmir’i okuyucularına anlatıyor. Prof. Çınar Atay’ın Türkçe yayına hazırladığı, Teodora Hacudi ve Ayşen Tekşen’in çevirmenliğini yaptığı kitabın art kapağında Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un yazısı yer alıyor. Yazısında, demokrasinin, kardeşçe yaşamanın başşehri olan İzmir’in esaslı tarihinde birçok medeniyete mesken sahipliği yaptığına işaret eden Batur, Altay Spor Eğitim Vakfı’nın kent kültürüne katkılarına da dikkat çekiyor. Batur yazısında, “Smirna Seyahat Rehberi 1922 isimli yapıtla İzmir’e bir paha daha katılmıştır. Bu eser okurlarına ve İzmir’i araştırmak isteyen araştırmacılara de bedelli bir kaynak olacaktır. Bu kentten yolu geçmiş, bu topraklarda kök salmış iki yakanın beşerinin İzmir sevgisini anlatması, anıların yaşatılması açısından da önemli bir kaynaktır” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber Cami Halısı cami halısı ilbet destek kocaeli escort casino siteleri vdcasino giriş vdcasino vdcasino vdcasino betexper casino siteleri gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort bodrum escort bahis forumu deneme bonusu