DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,353
BIST 2554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Future Of Technology” Webinarında nesnelerin interneti teknolojileri konuşuldu

Vodafone Business’ın Inbusiness Mecmuası iş birliğiyle düzenlediği “Future of Technology” webinar serisinin ikincisi gerçekleştirildi …

“Future Of Technology” Webinarında nesnelerin interneti teknolojileri konuşuldu
REKLAM ALANI
18.04.2022
59
A+
A-

Vodafone Business’ın Inbusiness Mecmuası iş birliğiyle düzenlediği “Future of Technology” webinar serisinin ikincisi gerçekleştirildi. “Nesnelerin İnterneti ve Yeni İktisat Ekosistemi” temasıyla gerçekleştirilen webinarda, Objelerin İnterneti konusunda dal paydaşlarının fikir ve tecrübelerine yer verildi.

İşletmelerin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone Business, aylık iktisat mecmuası Inbusiness iş birliğiyle düzenlediği “Future of Technology” webinar serisinin ikincisini gerçekleştirdi. “Nesnelerin İnterneti ve Yeni İktisat Ekosistemi” temasıyla gerçekleştirilen webinarda dijital dönüşümün en kıymetli anahtarlarından olan Objelerin İnterneti teknolojileri konusunda dal paydaşlarının niyet ve tecrübelerine yer verildi.

Inbusiness Mecmuası Genel Yayın Direktörü Hülya Güler ve Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayan webinarda, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Cihan ve BSH Küresel D2C Lideri Ayşenur Evcil birer özel konuşma yaptı.

Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu açılış konuşmasında şunları söyledi: “Vodafone Kümesi, bağladığı obje sayısı prestijiyle dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı pozisyonunda. 2013 yılında birinci sefer IoT alanında Gartner tarafından başkan seçildik ve 8 yıldır da Objelerin İnterneti İrtibat Servislerinde başkan seçilmeye devam ediyoruz. Dünya önderi olan Kümemizin yetkinliğinden aldığımız güçle, üretimden perakendeye, lojstikten tarıma birçok bölümün gereksinimlerine nazaran oluşturduğumuz tahliller ve gereksinime yönelik geliştirdiğimiz tahliller sayesinde müşterilerimizin operasyonel verimliliklerini artırıyoruz. Türkiye’de Objelerin İnterneti pazarına istikamet vermeyi en değerli misyonlarımızdan biri olarak görüyoruz. 35 binin üzerindeki kurumsal müşterimizin objelerinin irtibatını sağlıyoruz. Profillerin uzaktan yüklenebilmesi ve değiştirilebilmesini sağlayan eSIM teknolojisini yalnızca taşınabilir aygıtlarda değil M2M aygıtlarında da sunuyoruz. Sunduğumuz dar bant makineler ortası haberleşme teknolojisi (NB-IoT) sayesinde Objelerin İnterneti aygıtlarının en kıymetli zorluğu olan bataryanın daha verimli kullanılmasını sağlıyoruz. Red Denetim ile, makine ve üretim takibinden ısı ve nem takibine, çalışan lokasyon takibinden forklift takibine, güç tüketimi takibinden envanter takibine muhtaçlık duyulan dataları projelendirip işletmelerin verimliliğini artırabiliyoruz. Red Güç sayesinde müşterilerin güç tüketen aygıtlarını uzaktan denetim edebilmesine imkan sunuyoruz. Müşterilerimizin kazanımlarına baktığımızda da 33’e varan güç tasarrufu sağlıyoruz.”

7,4 milyon makine birbiriyle konuşuyor

İnternete yalnızca insanların değil, makinelerin de bağlandığına dikkat çekerek konuşmasına başlayan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Gökhan Cihan, kelamlarına şu halde devam etti: “2025’te 30 milyar aygıtın internete bağlanacağı iddia ediliyor. Türkiye’de makineler ortası bağlantı aboneleri dahil 86,2 milyon taşınabilir abone bulunuyor. Aralık 2021 sonu prestijiyle taşınabilir ve sabit genişbant internet abonelerinin sayısı 88 milyonu geçerken makineler ortası irtibat abone sayısı ise 7,4 milyona yaklaştı. Taşınabilir genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımı pandemi öncesi periyoda nazaran iki kattan fazla artış göstererek 11GB düzeyine ulaştı. Türkiye’de fiber abone sayısı da 4,8 milyonu geçti. Bu sayının üç katından fazlasına yüksek süratli internet sunabilecek bir altyapımız bulunuyor. Objelerin interneti, 5G altyapısıyla çok daha çeşitli uygulamaları beraberinde getiriyor. Otonom araçlar, akıllı sistemler, siber güvenlik, robotik, biyomedikal üzere birçok farklı alanda objelerin interneti teknolojilerinin gelişimi 5G ekosistemi ile mümkün olacak. 5G’ye yerli ve ulusal eserlerle geçmek istiyoruz. 5G Vadisi’nde firmalarımızın ürettiği eserleri ve çeşitli şebeke altyapılarını test ediyoruz. Ayrıyeten 6G sistemine de şimdiden hazırlanıyoruz. Bakanlığımız ve BTK olarak paydaşlarımızla birlikte kesimimizde yerli ve ulusal bir ekosistem kurma çalışmaları yürütüyoruz.”

Objeler akıllanıyor

BSH Küresel D2C Lideri Ayşenur Evcil ise BSH altındaki markaların güç verimliliği ve inovasyon manasında dünya şampiyonu olan eserleri ülkemizde geliştirdiğini, ürettiğini ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya ihraç ettiğini söyleyerek konuşmasına başladı. 2005’ten bu yana toplamda 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yaparak Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımı gerçekleştiren beyaz eşya kümesi olduklarını söyleyen Evcil, “Bağlanabilirlik kavramı bizim için giderek daha büyük rol oynuyor. 2013 yılından bu yana eserlerimizi kademeli olarak ağ uyumlu hale getirdik. Artık bunu bir adım daha öteye taşıyarak Objelerin İnterneti ile objeleri yalnızca birbirine bağlamıyor, onları akıllı hale getiriyoruz.”

Üretim nasıl değişecek?

ARA REKLAM ALANI

Webinar serisinin ikinci buluşmasında Deloitte Digital Türkiye Ortağı Hasret Yanmaz moderatörlüğünde, ‘Nesnelerin İnterneti: Üretim, Verimlilik ve İktisat Nasıl Değişecek?’ isimli panel, Vodafone Türkiye Kurumsal Eser ve Tahliller Yöneticisi Oğuz Çidam, HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, Dassault Systemes Türkiye Genel Müdürü Elif Gürdal ve Tech Veri Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı’nın iştirakiyle gerçekleştirildi.

5G’nin gelmesiyle ihtilal yaşanacak

Objelerin İnterneti ve Yapay Zeka üzere teknolojilerin artık hayatımızın birçok alanına girdiğinin kıymetle altını çizen Vodafone Türkiye Kurumsal Eser ve Tahliller Yöneticisi Oğuz Çidam, konuşmasına şu biçimde devam etti: “IDC’nin yapmış olduğu bir araştırmanın sonuçlarına nazaran dünya çapında objelerin interneti harcamaları bu yılın sonunda 1 trilyon doları aşacak. Türkiye’ye baktığımızda ise önümüzdeki 10 yıl içerisinde otomasyon, yapay zekâ ve dijital teknolojilerin yaratacağı ekonomik yarar ve toplumsal değişimlerle 3,1 milyon iş artışı yaratma potansiyeli bulunuyor. Vodafone Business olarak Objelerin İnterneti tahlillerimiz ile sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. E-SIM sayesinde kullanıcılar, hem donanımlarındaki SIM kartları takmak, değiştirmek için efor sarf etmekten ve fiyat ödemekten kurtuluyor hem de süreçlerinde aksama olmadan daha az atık üreterek bunu gerçekleştirebiliyorlar. Dijital Tarım sayesinde çiftçiler sürdürülebilir tarıma geçiyor, erken ikaz sistemleri ile sulama, gübreleme ve ilaçlamalarını azaltan çiftçiler kaynakları daha verimli kullanıyor. Red Güç, elektrik tüketimi bilgisini toplayan, toplanan datanın merkezi yazılıma iletilmesini sağlayan ve bu datanın anlık ya da geçmişe yönelik olarak raporlanması, alarmlar oluşturması, karşılaştırma yapması, kullanıcıyı bilgilendirmesi ve uzaktan denetim edilmesini tek ekrandan sağlayan uçtan uca tasarlanmış bir Objelerin İnterneti tahlili olarak dikkat çekiyor. Bilhassa 5G’nin gelmesiyle birlikte Objelerin İnterneti tarafında bir ihtilal yaşanacak. Şu anda tüm dünyada bunun örneklerini görüyoruz.”

Strateji için iş ortakları gerekiyor

Bu vakte dek toplanan bilginin yüzde 90’ının son iki yılda oluştuğuna dikkat çekilen panelde kelam alan HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, ilerleyen teknolojinin birebir vakitte kendi dışındaki dalları, ömür ve çalışma formlarını de dönüşüme tabi tuttuğunu lisana getirdi. Bunun nedeninin üretilen bilgi olduğunu belirten Kaymak, “Veri artık evvelce olduğu üzere üretildiği yerde durmuyor. Uçlara yanlışsız ilerliyor. Sensörler başta olmak üzere objelerin interneti olarak isimlendirdiğimiz kavram sonucunda dünyada 30 milyar ile 70 milyar ortasında konuşan ve bilgi üreten sensörler ve aygıtlar var” diyerek kelamlarını sürdürdü. Üretilen datayı gerçek vakitli yakalayarak yanlışsız tahlil edenlerin ise rekabette öne geçeceğini belirten Kaymak, en tanınan hususun otonom araçlar olduğunu, Objelerin İnternetinin faal ve inançlı kullanımının bu araçların faal kullanımı için ön şart olduğunu söyledi. “Nesnelerin interneti konusunda maksat o sensörleri üretmek değil” diyen Kaymak, şirketlerin ‘bu teknolojilerle nasıl ilerleriz?’, ‘nasıl müşterimizi daha fazla keyifli ederiz?’, ‘nasıl daha çok kazanabiliriz?’ sorularını sormaları gerektiğini söz etti.

Rekabet için gerçek tahlil gerekiyor

Panelde konuşmacı olarak yer alan bir başka isim de Dassault Systemes Türkiye Genel Müdürü Elif Gürdal oldu. Üretim araçlarının görünürlüğünü ve takip edilebilirliğini sağlamanın kurumların en kıymetli gayelerinden biri olduğuna değinen Gürdal, “Üretim firmalarının birincil odaklandığı şey bu. Dikey teknolojiler de bize tüm verileri, yüksek süratle ve tüm ortamlardan toplamamıza imkân sağlıyor” dedi. Değerli olan bir başka ögenin ise elde edilen bilgiyi kıymetlendirmek olduğunu anlatan Gürdal, “Elde edilen çıktılar ile hakikat eseri, gerçek vakitte, gerçek verimlilikle nasıl piyasaya süreceğiz sorusuna odaklanmak gerekiyor” dedi. Üretimdeki verimliliğin sonlu kaynakları en âlâ formda kullanabilme marifeti olduğunu anlatan Gürdal konuşmasında, “Tek başına çok verimli bir firma olmak ve üretim yapmak üreticilerin rekabet edebilmelerini garanti etmiyor. Yanlışsız eserin hakikat maliyet ve zamanlama ile ulaşması önemli” dedi.

1,2 milyar dolarlık harcama

Panelde konuşan Tech Veri Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı, konuşmasında her geçen gün daha da dijitalleşen dünyada bu değişime ayak uydurmanın hem kurumlar hem tüketiciler açısından değerine değindi. Yumrukçallı, “Kurumlar rekabete karşı avantaj yakalamak, verimliliği artırmak, müşteri tecrübesini güzelleştirmek ve yeni pazarlarda yeni gelir kapıları bulmak istiyor. Bu da yeni jenerasyon teknolojileri kullanma gereksinimini ortaya çıkarıyor ki, bugünkü hususumuz olan Objelerin İnterneti de bunun en değerli modüllerinden biri. Tüketici düzeyinde de Objelerin İnternetinin günlük hayatı kolaylaştırması, insanlara daha fazla ferdî vakit yaratması, tasarruf, farklılaşma ve ferdileştirme imkânı sağlaması da kullanıcıları bu teknolojileri sahiplenme konusunda önemli manada motive ediyor” dedi. Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de Objelerin İnternetinin üretim alanlarından meskenlerdeki teknolojik aygıtlara ve ofis araç gereçlerine kadar birçok alanda kullanılmaya başladığına işaret eden Yumrukçallı, artık her şeyin akıllandığına vurgu yaparak örnek olarak akıllı meskenler, akıllı araçlar, akıllı ulaşım ve akıllı kentleri verdi. Artan ilginin sonucu olarak Türkiye’de 2020 yılında yalnızca Objelerin İnterneti ve analitik pazarında 1 milyar dolarlık bir harcamanın gerçekleştiğini, 2021 yılında ise bu sayının 1,2 milyar dolara ulaştığını söyleyen Yumrukçallı, “Önümüzdeki periyotta daha da süratli gelişecek. Bilhassa önümüzdeki yıl kullanılmaya başlanılması planlanan 5G teknolojisinin yüksek bant genişliği, düşük gecikme mühletleri Objelerin İnternetinin daha süratli ve daha çok bölüme yayılmasını sağlayacak” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber Cami Halısı cami halısı ilbet destek kocaeli escort casino siteleri vdcasino giriş vdcasino vdcasino vdcasino betexper casino siteleri gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir bahis forumu