DOLAR 7,6416
EURO 9,3174
ALTIN 459,954
BIST 1417,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Çok Bulutlu

ABD’den iyi gelen veriler

ABD’den iyi gelen veriler
REKLAM ALANI
03.09.2020
22
A+
A-

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

ARA REKLAM ALANI

Dün ABD’den iyi gelen veriler, yeni teşvik beklentileri ve teknoloji hisselerinde ısrarlı alımların devam etmesiyle küresel piyasalarda pozitif risk iştahı devam ediyor. S&P500 vadelisi bu sabah %0,3 civarında alıcılı bir görüntü sergiliyor. Dünkü verilerin ardından Dolar’da bir miktar toparlanma görünse de bunun bir trend dönüşü olduğunu şu aşamada söylemek zor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de Dolar karşısında dirençli durmaya devam ediyorlar. TL de bu sabah sakin bir görüntü sergilerken, dün gün boyu satıcılı seyreden ancak seans sonuna doğru gelen alımlarla günü artıda kapatan BIST100 endeksinin güne pozitif bir başlangıç yapabileceğini ve açılışta güçlü gözüken 1.097 civarındaki direnci test edebileceğini düşünüyoruz. 5 yıllık CDS’imizin 515 seviyesine kadar gerilemesi endekste dün kapanışa doğru gelen alım dalgasının sürmesi ile sonuçlanabilir ve endeks gün içerisinde söz konusu direnci kırmayı deneyebilir.

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD’de yaklaşık 20 ayın en yüksek seviyesinde açıklanan imalat sektörüne ait veriler sonrası S&P 500 ve Nasdaq rekorunu tazeledi. Bugün Asya borsalarında ise karışık bir görünüm mevcut, ABD ve Avrupa vadelileri ise artıda seyretmekte. Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ekonomisinin Kovid-19 krizinden tamamen kurtulmak için acilen ek mali teşviklere ihtiyaç duyduğunu söylemesi ardından piyasa katılımcıları ABD’den yeni mali teşvikleri beklemeyi sürdürüyor.

Bugün ABD’de TSİ 15.15’te ağustos ayı ADP özel sektör istihdam değişimi verisi açıklanacak. Ayrıca ABD’de TSİ 17’de temmuz ayı fabrika siparişleri verisi de izlenecek. TSİ 19’da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in, TSİ 17’de New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 21’de Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin ABD ekonomisi ve yeni para politikası stratejisine ilişkin konuşmaları takip edilecek. Ayrıca TSİ 17.30’da İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent’in, TSİ 18.30’da BoE Başekonomisti Andy Haldane’nin ve TSİ 15’te Avrupa Birliği Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier’in konuşmaları izlenecek.

Dün yurt içinde ağustos ayına ilişkin ISO imalat PMI verisi açıklandı. Veri 56,9’dan 54,3 gerilemesine rağmen üst üste 3.kez belirgin şekilde genişleme bölgesinde kaldı. Raporda yeni siparişlerde belirgin olmakla birlikte ihracat siparişlerinde de artış olduğu ve yeni siparişlerdeki artışın da istihdamdaki artışı tetiklediğine ve TL’nin değer kaybı ile girdi maliyetlerinin artmasıyla enflasyonist baskıların arttığına dikkat çekilmekte ki girdi enflasyonun Ekim 2018’den beri en yüksek seviyede olduğu vurgulanmakta.

Dün küresel ölçekte ağustos ayına ilişkin nihai imalat PMI verileri açıklandı. Avrupa’da PMI ülkeler arasında farklılık gösterdi. Almanya ve İtalya’da PMI genişleme bölgesinde gelirken, İspanya ve Fransa daralma bölgesine geri döndü.

  • Almanya imalat PMI son iki senenin en yüksek seviyelerinden olan 52,2 seviyesine geldi, ayrıca dün Alman Hükümeti de yıl sonu daralma tahminini %6,3’ten %5,8’e çekti. İtalya’da, Haziran 2018’den beri en yüksek rakam olan 53,1 gelirken, Fransa’da 49,8, İspanya’da 49,9 seviyesine geriledi. Böylelikle imalat PMI Euro Bölgesi için 51,8’den 51,7 seviyesine geriledi. İngiltere’de ise PMI açısından Euro Bölgesine göre daha pozitif bir görünüm mevcut ağustos ayında imalat PMI 55,2’ye yükseldi fakat her ne kadar PMI verileri olumlu olsa da istihdam alt endeksinde azalma var. 
  • ABD’de hem IHS Markit hem de ISM PMI verisi pozitif geldi. Ağustosta imalat PMI 50,9’dan 53,1’e çıkarak ekonomik aktivitede hızlanmaya işaret etti. Üretim ve yeni siparişler alt endeksleri Şubat 2019’dan beri yüksek seviyesinde. ISM PMI verisi de IHS Markit PMI’daki görünümü teyit etti ve 54,2’den 56 seviyesine geldi. Bu veride de yeni siparişler endeksi arttı.

Ayrıca dün Euro Bölgesi enflasyon ve işsizlik verileri takip edildi. Salgının yarattığı ekonomik talepteki daralma ve bunun sonucunda düşen enerji fiyatları, değerlenen Euro ve Almanya’nın ekonomik aktiviteyi canlandırmak adına KDV kesintisinin de etkisiyle  Euro Bölgesi tekrar deflasyon bölgesine geçti. Yıllık TÜFE ağustosta -%0,2 oldu. Halihazırda %2 enflasyon hedefi bulunan ECB’nin TÜFE’deki duruma göre parasal genişlemeyi ve teşvikleri artırıp artırmayacağı takip edilecek. İşsizlik oranı da artmaya devam etmekte. İşsizlik oranı haziran döneminde %7,7’den %7,9’a yükseldi ki 2017’den beri en yüksek rakam.

Yurt içinde enflasyon verisi öncesi takip ettiğimiz İTO enflasyonu ağustos ayında aylık %0,59 artış sergiledi. Verinin detaylarında ev eşyası harcamalarında %1,16, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında %1,10, konut harcamalarında %1,07, gıda harcamalarında %0,84 artış gözlenirken, giyim kaleminde -%2,06, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında -%0,88 azalış görüldü. 

  • Perşembe günü TÜİK tarafından ağustos ayı enflasyon verileri açıklanacak. Ağustos ayında TÜFE’nin aylık %1 artış sergileyerek yıllık enflasyonun %11,76 seviyesinden %11,89 seviyesine yükselmesi beklenmekte. Ağustos aylarının tarihsel ortalaması ise aylık %0,4 artış yönünde. İçerisinde bulunduğumuz dönemde salgın kaynaklı fiyat düzeltmeleri, döviz kuru ve kredilerin katkısıyla iç talepteki gelişmeler bu süreçte enflasyonun yukarı yönlü eğiliminde belirleyici oluyor.

                            

ŞİRKET HABERLERİ 

Çemtaş Çelik (CEMTS, Sınırlı Pozitif): Şirket, 20.07.2020 tarihli açıklamasında “Covid-19 seyahat kısıtlamalarının halen devam etmesi nedeni ile Mercedes Benz Türk (MBT) firması tarafından yapılması planlanan saha ziyaretinin iptal edilmiş olduğu, yeni üretim hattı onayı için gerekli teknik dokümanların Mercedes Benz Türk (MBT) firması ile dijital ortamda paylaşılmış olduğu ve firmadan onay beklendiği ve yeni üretim hattı onayı sonrası bu hatta da seri üretime geçileceği ve ayrıca MAN firmasına mevcut denge çubuğu üretim hattından Temmuz ayı sonu itibari ile seri üretime başlanılacağı”  açıklanmış idi. İlgili teknik dokümanlar Mercedes Benz Türk (MBT) firması tarafından değerlendirilmiş ve yeni üretim hattı onayı alınmıştır. MAN firmasına mevcut denge çubuğu üretim hattından seri üretime başlanmıştır. Çin’de başlayıp ardından Dünya’da hayatı durduran covid-19 pandemi nedeniyle azalan kamyon ve otobüs üretim rakamları, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da tekrar yükselişe geçtiği, ana sanayi firmalarının mevcut programlara göre; Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık dönemindeki üretim rakamlarının, pandemi öncesi dönemdeki gibi olacağı öngörüldüğü belirtilmiştir. Hisse dün günü %7,1 oranında artışla kapamıştır. 

Klimasan Klima (KLMSN, Nötr): Şirket’in fabrika binasına bitişik konumda yer alan, May Et Ürünleri ve Gıda Sanayi Tic. Ltd. Şti.’nin mülkiyetinde bulunan arsa 7,8mn TL bedel ile satın alınmıştır.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket’in 6 adet Migros, 2 adet Migros Jet ve 1 adet Toptan formatında toplam 9 satış mağazası Ağustos ayı içerisinde hizmete açılmıştır.  31 Ağustos 2020 itibariyle Şirket’in mağaza sayısı, yurtiçinde 2.250 ve yurtdışında ise iştirakleri vasıtasıyla 42 olmak üzere toplam 2.292’dir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Bankacılık: BDDK, 2020 yılının Temmuz ayına ait Bankacılık Sektörü verilerini açıkladı. Buna göre, bankacılık sektörünün temmuz ayı net dönem karı bir önceki aya göre %142,5 oranında artarak 8,25 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu yüksek artışta bir önceki ayda dönem sonu ayarlamaları nedeniyle ayrılan yüksek karşılıkların bu ayda düşmesi, YP kredi faizlerindeki artış ve operasyonel giderlerdeki azalma ana etmenler olmuştur. Bankacılık sektörünün Ocak – Temmuz net dönem karı ise yıllık %38,1 oranında artarak 39 milyar TL olmuştur. Bankacılık sektörünün net faiz gelirleri temmuz ayında aylık bazda %16,8 oranında artarak 21,1 milyar TL’ye çıkarken, Kovid-19 salgının etkisiyle düşük seyreden net ücret ve komisyon gelirlerinde yüksek kredi büyümesinin de etkisiyle Temmuz ayında %2,8’lik artışla 4 milyar TL’ye ulaşılmıştır. (2Ç aylık ortalama 3,1milyar TL) Öte yandan, Haziran ayında 138mn TL ticari kar, Temmuz ayında 902mn TL ticari zarara dönüşerek karın daha yüksek gelmesini engellerken, diğer faaliyet gelirlerinde düşüş de karı baskılamıştır. Dönem sonu düzeltmelerinin ardından temmuz ayında operasyonel giderler %13,4 oranında azalarak 7,6milyar TL’ye gerilemiş ve karı desteklemiştir. Ek olarak, %25,3 oranında azalarak 8,5 milyar TL’ye inen karşılık giderleri de karı destekleyen en önemli kalemlerden biri olmuştur. Sektörde kamu – özel dağılımına bakıldığında, kamu bankalarının karı, dönem sonu düzeltmelerine bağlı olarak düşük seviyede kaydedilen Haziran ayındaki 154mn TL’den, temmuz ayında normalleşerek 3,46milyar TL’ye yükselmiştir. Özel sektörün karı da %47,6’lık artışla 4,79milyar TL’ye yükselmiştir.

Temmuz ayında TL kredilerde %4,5’lik artış yaşanırken, %8,2 oranında artan tüketici kredileri büyümeye katalizörlük yapmaya devam etmişlerdir. Bireysel Kredi Kartı portföyünde ise %9,1’lik artış kaydedilmiştir. Mevduatlar tarafında ise TL mevduatlarda %2,4 oranında artış görülmüştür. Bankacılık sektörünün kredi/mevduat oranı ise 140 baz puan azalarak %101,2 olarak gerçekleşmiştir.

Bankacılık sektörünün özsermeye karlılığı ve aktif karlılığı sırasıyla yüksek kar rakamının etkisiyle Haziran ayındaki %12,3 ve %1,2 seviyesinden temmuz ayında %13,2 ve %1,3 seviyesine yükselmiştir. Net faiz marjı ise %4,34 ile yatay bir görüntü çizmeye devam etmiştir. Bankacılık sektörü sorunlu kredi oranı ise kredilerdeki artışın da etkisiyle aylık olarak 17 baz puan düşerek %4,26’ya gerilerken, sermaye yeterlilik oranı ise 31 baz puan düşmüş ve %19,21 olarak gerçekleşmiştir.

Demir Çelik: Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) temmuz ayı ve Ocak-Temmuz dönemine ilişkin üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, ham çelik üretimi Temmuz’da 2019’un aynı ayına kıyasla %7,5 artışla 3,1mn ulaşırken Ocak-Temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre %2,4 azalarak 19,4mn ton oldu. Nihai mamul çelik tüketimi ise Temmuz’da yıllık bazda %20,2 arttı ve 2,7mn tona yükseldi. Tüketim, Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre %10,4 artarak 16,1mn olarak hesaplandı. Dış ticaret açısından değerlendirildiğinde, Türkiye’nin çelik ürünleri ihracatı Temmuz’da miktar bazında %1,6 azalarak 1,9mn tona, değer bazında da %8,7 azalışla 1,3 milyar dolar oldu. İhracat, Ocak-Temmuz döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında %9,9 azalarak 11,8mn tona, değer bazında %15,8 azalışla 8,1 milyar dolara geriledi. İthalat, Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında %17,4 artışla 1,2mn tona yükselirken değer bazında %11,1 azalarak 792mn dolara düştü. İthalat, Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında %11,6 artışla 7,7mn tona ulaşırken değer bazında %4,1 azalarak 5,6 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın 7 ayında %167 iken bu yılın aynı döneminde %146 olarak hesaplandı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Ayen Enerji (AYEN): Şirketin bağlı ortaklığı Ayel Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin devir alma yoluyla Şirket ile birleşmesine, devrolan şirketin hisselerinin %100’üne sahip olunması nedeniyle, sermaye şirketlerinin kolaylaştırılmış şekilde birleştirilmesine karar verildiği duyurulmuştur.

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama %10,15 seviyesinde yatay seyretti. Salı günü TCMB 10 milyar TL tutarında geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı %10,11’den fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda 293,4 milyar TL ile 160 milyar TL’si (20 milyar 3 aylık,%6,75 + 140 milyar TL 1 aylık,%11,01) repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. Geri kalan tutarın, 120 milyar TL’si BİST’te %9,75’ten, 5,5 milyar TL’si BAPP’ta %9,75’ten ve diğer geri kalan 7,9 milyar TL TCMB bünyesinde %9,75’ten kullandırıldı.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,71 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,67-%0,73 bandında hareketin ardından, %0,72 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde düşüşler gözlendi. Bu kapsamda, kısa vadeli tarafta günlük bazda 10 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta günlük bazda 50 baz puana varan düşüşler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bigunhaber.com Beyaz Haber Ajansı üyesidir.
hacker sitesi kızılay escort izmir escort izmir escort ilbet destek kocaeli escort mobil ödeme ile bahis deneme bonusu veren siteler 1xbet