Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
İstanbul
°C
°C
°C
°C
°C

Artık iş kültürüne dijital refah tasarımını da ekleyen şirketler kazanacak

Artık iş kültürüne dijital refah tasarımını da ekleyen şirketler kazanacak
18 Mart 2021 23:48
182

Destekleyici bir kültüre sahip olmadıkça kaç tane refah programı sunduğunuzun bir önemi olmaz. Refah girişimleri, güçlü bir saygı, güven, işbirliği, ilgi ve empati temeline sahip, çalışma arkadaşlarının birbirlerini desteklediği ortamlarda en iyi sonuçları verir. İnsanların kendilerine bakmaya zaman ayırabilmeleri ve yardım isteyebilmeleri için güvenli bir atmosfer sağlanması gerekir, özellikle de söz konusu ruh sağlığı olduğunda.

Citrix’e göre, dijital refah için şu noktalar önemli:

Danışmanlık hizmetleri, meditasyon grupları ve stres yönetimi eğitimi gibi ruh sağlığına ve farkındalığa yönelik programlar sunun ve liderlerin bu programları teşvik etmelerini sağlayın.

Yöneticilerden, refah programlarına katılan ekip üyelerine destek vermeleri yönünde beklentiler oluşturun.

Kendi mücadeleleri ve kendilerine bakmak için nasıl zaman ayırdıkları hakkında açık ve şeffaf konuşmalar yapmaları için liderleri davet edin.

Her türlü girişim, program ya da ilkeyi başlatmadan önce refah üzerindeki sonuçlarını göz önünde bulundurun.

Böyle bir ortam sağladığımızda çalışanlar, meditasyon yapacaklarını ya da terapiye gideceklerini söylerken dişçiye gideceklerini söylerken oldukları kadar rahat olabilirler.

Evden çalışmayla birlikte dijital refahın önemi daha da arttı 

Çok sayıda çalışan evden çalıştığı için şirketleriyle ve işleriyle olan etkileşimlerini çoğunlukla dijital olarak gerçekleştiriyorlar. Dijital alan, çalışan deneyimi için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Çalışanlarınızın dijital alanlarını tasarlarken öncelikle dijital deneyimin refah üstündeki genel etkisini, daha sonra da özel olarak tasarlanmış refah araçlarını nasıl entegre edebileceğinizi düşünün. Bir başka deyişle, her gün işlerimizi yapmak için kullandığımız teknolojiyle aramızdaki etkileşimlerin etkisi, en az sağlık durumu takip cihazları, anımsatıcı uygulamaları ve yönlendirmeli çevrimiçi farkındalık içerikleri gibi dijital alana eklediğimiz araçların etkisinden daha fazla edilse, muhtemelen aynı derecede öneme sahip. Daha önce bilgisayarınıza bağırdıysanız ne demek istediğimi anlıyorsunuz demektir. Her gün onlarca uygulamadan gelen talepler çalışanların dikkatini dağıtır ve onları bunaltırsa, yaptıkları iş konusunda iyi hissetmeleri ve başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları odağı ve yaratıcılığı sürdüremezler. Entegre ve sezgisel teknolojiye sahip olurlarsa, kritik öneme sahip bir noktayı gözden kaçırma fikri ya da bir parolayı daha akılda tutmaları gerekmesi onları fazla strese sokmaz.

Bu nedenle kendi çalışanlarımız, işteki karmaşıklığı ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıran güvenli ve tutarlı bir deneyim için Citrix Workspace’i kullanıyorlar. Artık refah kaynaklarını çalışanların günlerine sorunsuz bir şekilde entegre edebilmek için Workspace’de yer alan yeni mikro uygulama yetenekleri de kullanılıyor.

Fiziksel alanı gözardı edemeyiz 

Çok sayıda çalışanın evleri ofisleri haline gelmişken şu an için fiziksel alanı göz ardı edebilir miyiz? Hayır. Çalışanları kendi evlerinden iş yapan ekipler olacak şekilde donatmaya ve kendi kısıtlamaları dahilinde mümkün olan en iyi deneyimi yaratmaya devam edebiliriz.

Ergonomiyle ilgili en iyi uygulamaları paylaşın ve evdeki düzenlerini iyileştirmek isteyen çalışanlar için videolu danışmanlık hizmeti sunun.

Çalışanlara evlerindeki fiziksel alanı daha rahat ve üretken kılmak için kullanabilecekleri bir ücret ya da ikramiye verin. Çalışanları evdeki alanlarını kendileri için nasıl daha iyi hale getirdiklerine dair ipuçları paylaşmaya teşvik edin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.