Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 11°C
Pts 12°C
Sal 13°C
Çar 11°C

BT güvenlik çalışanları mesai saatlerinde hobilerine haftada altı saat ayırıyor

BT güvenlik çalışanları mesai saatlerinde hobilerine haftada altı saat ayırıyor
24 Şubat 2021 21:21
212

META (Orta Doğu, Türkiye, Afrika) Bölgesi’ndeki BT Güvenliği personellerinin %90’ı, mesai saatleri içinde boş zaman aktivitelerine katılıyor. Genel olarak bu hobilere ayrılan zaman haftada altı saati buluyor ve şirketin genelindeki personelden bir saat daha fazla. Bu molaların bir nedeni, siber güvenlik işinden ayrılmanın en yaygın nedeni olarak gösterilen ‘yüksek iş yüklerinden kaynaklanan dikkat dağınıklığı’ olabilir. Detaylı bulgular “BT güvenlik ekibinizi yönetme” başlıklı yeni bir Kaspersky raporunda yer alıyor.

Uzaktan çalışmaya geçiş, çalışmayla kişisel zaman arasındaki sınırları daha da bulanıklaştırdı. Siber güvenlik hem üretkenliği hem de çalışma motivasyonunu etkileyen rutin ve tekrarlayan görevler içeriyor. Bu faktörler, çalışanların sıklıkla işten uzaklaştığı durumlara yol açabiliyor.

Kaspersky’nin raporu, dünya çapında 5.200’den fazla BT ve siber güvenlik uygulayıcısını araştırdı. Araştırmaya göre, BT güvenlik personelinin işyerinde en çok katıldığı etkinlikler arasında haber okumak (%37), YouTube’da video izlemek (%44), film veya dizi izlemek (%31) yer aldı. Katılımcıların üçte biri zamanını fiziksel egzersiz yapmaya (%35) ve profesyonel bilgi kaynaklarını okumaya (%30) ayırdı.

Ek olarak, BT güvenlik çalışanlarının neredeyse yarısı (%47) meslektaşlarının yüksek iş yükleri nedeniyle işten ayrıldığına inanırken, tüm departmanlarda çalışanların %41’i bu görüşü destekledi. Bu veri boş zaman etkinliklerine çok fazla zaman harcanmasıyla çelişkili görünebilir. Ancak %48’i bu durumun işten kaynaklanan dikkat dağınıklığının can sıkıntısı veya iş eksikliğinden ziyade, görevler arasında bir ara verme ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ayrıca evden çalışırken bazı görevler ve toplantılar artık standart 9-5 çalışma saatleri dışına taşabiliyor. Uzun iş günlerinde çalışanların mola vermeleri daha da önemli, böylece daha uzun süre üretken kalabilirler.

Kaspersky Bilgi Güvenliği Başkanı Andrey Evdokimov, sonuçları şöyle yorumluyor: “Çalışanların arada dikkatlerinin dağılmasının bir sorun olduğunu sanmıyorum. Önemli olan bir hobi için kaç çalışma saatinin harcandığı değil, bunun görev performansı üzerindeki etkisi olmalıdır. Ayrıca bir sorunun nasıl çözüleceğine dair fikir verebileceğinden, insanların video ve diğer kaynakları izlemesi normal olabilir. Sonuç olarak eğer iş birisi için ilginç değilse ve görev yönetimi eksikliği varsa, çalışan ofiste olsa da farklı bir şeyler yapmanın bir yolunu bulacaktır.

Kaspersky Güvenlik Operasyonları Merkezi Başkanı Sergey Soldatov şunları ekliyor: “Çalışanların işlerinin kalitesini ve hızını gösteren hedefleri ve ölçütleri olmalıdır. Performansı etkilemediği sürece bir kişinin dikkatinin dağılmış olmasıyla ilgili herhangi bir sorun yoktur. Ancak verimlilik düştüyse veya meslektaşlardan farklıysa buna dikkat edilmelidir. Yöneticinin amacı, çalışanları düşük üretkenlik konusunda olabildiğince erken bilgilendirmek ve böylece sorunu çözmenin yollarını bulabilmelerini sağlamaktır.

BT güvenliği ve SOC’den sorumlu Kaspersky uzmanları, BT güvenlik ekiplerinin nasıl yönetileceğine ilişkin aşağıdaki önerilerde bulunuyor:

  • Şirketinizin BT güvenlik personeliyle tam donanımlı olmasını sağlayın. Optimal sayı, her 10 BT uzmanı için bir siber güvenlik çalışanıdır.
  • 24 saat SOC operasyonu için izlemeden sorumlu en az beş çalışan olmalıdır. Fazla çalışmayı önlemek için vardiyaları düzenleyin.
  • Alışıldık BT güvenlik görevleri için dış kaynak olarak kullanın. Şirket içi çalışanlara şirkete özgü gereksinimlere ve eski BT altyapısının korunmasına odaklanmaları için daha fazla zaman tanıyın.
  • Çalışanlara farklı, standart olmayan görevler verdiğinizden emin olun. Böylece tekdüze kalmaz ve becerilerini geliştirebilirler.
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.