DOLAR 18,8165
EURO 20,6798
ALTIN 1183,317
BIST 4766,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bugün 29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü: 10 Adımda Gıda İsrafını Nasıl Önleriz

Dünya üzerinde 829 milyon insan açlıkla uğraş ediyor 10 ADIMDA BESİN İSRAFINI NASIL ÖNLERİZ? Günümüzde her yıl 1,3 trilyon ton besin israf …

Bugün 29 Eylül Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü: 10 Adımda Gıda İsrafını Nasıl Önleriz
05.10.2022
74
A+
A-

Dünya üzerinde 829 milyon insan açlıkla uğraş ediyor

10 ADIMDA BESİN İSRAFINI NASIL ÖNLERİZ?

Günümüzde her yıl 1,3 trilyon ton besin israf edilirken dünya üzerindeki 829 milyon insan da trajik biçimde açlıkla çaba ediyor. Halbuki her yıl israf edilen tonlarca besin, açlık çeken insanların gereksinimini ziyadesiyle karşılayabilir lakin 2019’dan 2022’ye kadar yetersiz beslenen insan sayısı 150 milyon kadar artmış durumda. Bilhassa de gelişmemiş ülkelerdeki besin güvensizliği, çatışmaların ve iklim krizinin getirdiği tesirlerle şiddetlenmeye devam ediyor. Besin israfı birebir vakitte karbondioksit salınımına da sebep olarak iklim krizini tetikliyor. Elbette, Dünya’da bu kadar insan açlıkla gayret ederken trilyonlarca ton besinin israf edilmesi büyük bir adaletsizlik ve çözülmesi gereken acil bir sorun. Bu israfın, tükettiği kaynakları ve gezegenimize verdiği ziyanları da düşündüğümüzde israfı önlemek ismine atılacak adımlar büyük kıymet taşıyor. Pekala fakat nasıl? 29 Eylül Memleketler arası Besin Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’nde işte sizlere 10 adımda israf tedbire rehberi…

10. Gereğinden fazla almamak için liste yapın

Alışverişe çıkmadan evvel kendinize bir liste hazırlayın ve yalnızca o listedeki eserleri almak için markete gidin. Bu liste dışında gördüğünüz eserler muhtaçlık dışı eserler olacak ve israf olma riski olacağından bunları almayarak besin israfıyla uğraşta değerli bir yol kat etmiş olacaksınız.

9. Son kullanma tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi bilgisine dikkat edin

Ambalajlı besinlerin üzerinde yer alan “Son Kullanma Tarihi” yiyeceği hangi tarihe kadar tüketebileceğinizin bilgisini verir. Yiyecekleri son kullanma tarihinden sonra tüketmek inançlı olmadığı için satın alım yaparken kesinlikle tarihleri denetim edin. Son Kullanma Tarihi, ekseriyetle süt ve süt eserleri, et, yumurta, et eserleri, dondurulmuş besinler ve ambalajlı besinlerde kullanılıyor. Son Kullanma Tarihi (SKT) olan besinler israfı önlemek ismine stoklanmamalı ve son kullanma tarihine kadar tüketilebilecek ölçülerde alınmalı. “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” (TETT) ise son tüketim tarihine oranla daha esnek. Kuru fasulye, mercimek üzere kuru besinler ile makarna üzere tahılların ambalajlarında yer alan TETT, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi içerisinde itimatla tüketilebilir.

8. Buzdolabınıza bakmadan alışverişe çıkmayın

Buzdolabınızda eksik olan eserlere bakmadan, neye gereksiniminiz olduğunu tam olarak belirlemeden yeni bir eser almanız demek birçok vakit buzdolabında bozulmuş eserlerle karşılaşacağınız manasına gelecektir. Bu nedenle kesinlikle alışveriş öncesi gereksinimlerinizi denetim ederek satın alım yapın.

7. Bozulmak üzere olan besinleri farklı tanımlarda değerlendirin

Kuru besin dolabında ve buzdolabında bulunan yiyecekleri sistemli olarak denetim edin ve son kullanma tarihleri yaklaşan besinleri, israfı önlemek ismine kesinlikle tüketin. Besin tüketiminde son alınanın daha sonra tüketilmesine, daha evvel aldığınız eserleri ise öncelikli tüketmeye dikkat ederek israfın önünü kesebilirsiniz. Ancak bazen bozulmasa da dolapta fazla beklemiş bir yemeği tüketmek istemeyebiliriz. Bu etapta bu yemeği değerlendirebileceğiniz alternatif yemekler üretebilirsiniz. Tazeliğini kaybetmeye başlayan zerzevatları; çorba yahut börek imalinde yahut sebzeli omlet ile sebzeli makarnalar yaparak değerlendirmeniz mümkün.

6. Pişirdiğiniz yemeklerin kalanlarını dondurun

Yemekleri küçük porsiyonlarda servis edin, kâfi değilse tükettikten sonra biraz daha ekleyebilirsiniz. Böylelikle tabağa fazla alınan yiyeceğin israfını önlemiş olursunuz.
Sonraki günün öğlen yemeğinde, bir gün evvel tüketemediğiniz yiyecekleri değerlendirin.
Pişirdiğiniz yemekler fazla ise daha sonra tüketmek üzere dondurun.
Yiyeceklerinizi sokaklardaki dostlarımız olan hayvanlar ile de paylaşabilirsiniz.

5. Hala tüketebileceğinizden fazla yemek varsa paylaşın

Henüz tazeliğini koruyan lakin porsiyon olarak size fazla geleceğini düşündüğünüz yemeklerinizi paylaşmayı deneyin. Ailenize, arkadaşlarınıza yahut iş arkadaşlarınıza ikramlarda bulunun. Yemeğe aile ve arkadaşlarınızı davet ederek birlikte tüketin. Yeniden de fazla yiyecekleriniz kalıyorsa bu besinleri kabul edebilecek ve bunları muhtaçlık sahiplerine dağıtabilecek kurumlar olup olmadığını araştırabilirsiniz. Örneğin Ajinomoto’nun Türkiye’de 2017’den beri Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile yürüttüğü çorba dağıtımı, Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nin çorba sponsorluğu ve Temel Muhtaçlık Derneği’ne (TİDER) yaptığı besin bağışı üzere projeleri bulunuyor. Bu projeler hem gereksinim sahiplerine ulaşmayı kolaylaştırırken hem de israfın önüne geçiyor, toplumsal sorumluluk şuurunu geliştiriyor.

4. Besin artanlarını çorbada kullanın

Birçok besinin artık olarak görülen kimi kısımları farklı yemeklerde kullanılabiliyor. Örneğin brokoli pişireceğinizde yahut salata yapacağınızda saplarını kesip atmak yerine pişirilebilir ve brokoli çorbasında kıymetlendirilebilir. Şayet besinin artık kısımlarını pahalandırmak mümkün değilse kompost imalinde kullanabilirsiniz. Kompost Nedir? diyenlere kısaca açıklayalım. Kompost, bitkisel kaynaklı besin artıklarının mikroorganizmalar tarafından biyolojik olarak parçalandığı, verimli toprağı besleyen koyu, topraksı, besleyici, varlıklı bir malzeme haline getirilmiş halidir. Kompost, gübreye nazaran daha ekonomik ve organik bir seçenek olmakla birlikte besin artıklarının kıymetlendirilmesine ve israfın önüne geçilmesine de büyük dayanak olur. Öteki yandan karışık zerzevat çorbası yapmak istiyor ancak her gıdayı ekonomik manada almanın maliyet yükünü taşımak istemiyorsanız da sağlıklı ve hijyenik tahliller bulmanız mümkün. Örneğin, Bizim Mutfak, çorba yapmak için muhtaçlık duyulan bakliyat ve tahılları başka farklı almak yerine, tüm bu besleyici içeriğe tek bir pakette ulaşılmasını sağlayan Bakliyatlı Çorbalar eser serisini birinci kere piyasaya süren ve hazır çorba kategorisini baştan tanımlayan marka olmuştu. Türk tüketicileri Superfoods (Süper Besinler) trendiyle tanıştıran Bizim Mutfak markasının “Superfoods” Çorba Serisi’ni deneyerek hem tasarruflu hem de sağlıklı besine ulaşabilir, israf ihtimalini de minimuma indirebilirsiniz.

3. Hakikat saklama prosedürlerini kullanın

Kimi besinler buzdolabında, kimi de dışarıda saklanmalı. Aldığınız besinleri saklamak için en hakikat yolları araştırın ve bunları uygulayın. Bu halde aldığınız besinleri daha uzun müddet kullanabilecek ve israfın önüne geçmiş olacaksınız.

2. Birinci olarak evvelce aldığınız besinleri tüketin!

Son tüketim tarihlerine kesinlikle dikkat edin. Daha evvelce aldığınız besinlere tüketmek üzere öncelik verin, böylelikle onlar bozulmadan tüketilmiş ve çöpe atılmamış olacaklar. Daha sonra yeni aldığınız eserleri sıhhatle tüketebilirsiniz.

1.Küresel açlık kriziyle ilgili gerçekleri unutmayın!

Dünyada, gezegendeki herkesi beslemeye yetecek kadar besin üretiliyor. Buna karşın Dünya çapında 829 milyon kadar insan her gece aç yatıyor. Küçük çiftçiler, çobanlar ve balıkçılar global besin arzının yaklaşık yüzde 70’ini karşılamalarına karşın besin güvencesizliğine karşı bilhassa de onlar savunmasızlar. Çatışma, açlığın bir nedeni ve sonucu. O denli ki, 2020’de 23 ülkede 99,1 milyon insan için açlığın en önemli nedeni çatışmalar oldu. Dünya çapında 5 yaşın altındaki iddiası 14 milyon çocuk, israfın bir sonucu olarak şiddetli akut yetersiz beslenmeden muzdarip. Yetersiz beslenen çocukların yalnızca yüzde 25’i hayat kurtaran tedaviye erişebiliyor.

Gıda kaybının önüne geçmek mümkün!

2015 yılında dünya başkanları yeni bir dizi Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKH) belirlediler. Bunlardan biri, 2030 yılına kadar “açlığı sona erdirmek, besin güvenliğini ve gelişmiş beslenmeyi sağlamak ve sürdürülebilir tarımı teşvik etmek”. BM, dünyanın bu gayeye ulaşma yolunda kaydettiği ilerlemeyi göstermek üzere yayınladığı raporunda şu bilgilere yer verdi: “Dünyada yetersiz beslenen insanların oranı 2000-2004’te yüzde 15’ten 2020’de yüzde 9,9’a düştü. Bodurluk (kronik yetersiz beslenme nedeniyle yaşlarına nazaran çok kısa olan çocuklar) oranı 5 yaşın altındaki çocuklarda 2000 yılında yüzde 33’ken 2019’da yüzde 21,3 olarak kaydedildi.” Besin kaybı ve israfının önüne geçmek için projeleriyle ve STK iş birlikleriyle dikkat çeken Ajinomoto, 5 yıldan beri Dünya Besin Günü’nde besine erişim hakkına dikkat çekmek hedefiyle Çorbada Tuzun Olsun Derneği’yle bir arada evsizlere Bizim Mutfak çorbalarını dağıtıyor. Ocak 2019’dan bu yana ise yaptığı mukavele kapsamında sistemli olarak derneğin tüm çorba muhtaçlığını Bizim Mutfak çorbalarından karşılıyor. Ajinomoto, Temel Gereksinim Derneği (TİDER) ile Ocak 2019’da imzaladığı mutabakat kapsamında ise Türkiye’deki fakir aileler için çalışıyor. Eserlerini TİDER aracılığıyla bu ailelerle paylaşarak hem besin israfıyla hem de yoksullukla çaba alanında başarılı bir toplumsal yarar yaratmayı amaçlıyor. Ajinomoto Küme, gerek dünyada gerekse Türkiye’de bakliyat üretimine büyük bir kıymet veriyor. Global sürdürülebilirlik, besin kaynakları ve sağlıklı ömür sıkıntılarının tahliline katkı sağlama gayesi doğrultusunda Bizim Mutfak Bakliyatlı Çorba ve “Superfoods” Çorba serilerinin üretimiyle daha fazla beşere besleyici ve pratik lezzeti ulaştırırken global israf gerçeğine dikkat çekerek bu problemle güçlü bir biçimde çaba etmeye çaba gösteriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber bahis forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort fethiye escort Cami Halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir irc forum bedava hesaplar bahis forum deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler maltepe escort erbaa escort