Dolar 30,9123
Euro 33,4464
Altın 2.013,52
BİST 9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 15°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 15°C

Çocuğunuzda Karın Ağrısına Bu Şikayetler Eşlik Ediyorsa!

Bilhassa kış aylarıyla birlikte çocuklarda üst teneffüs yolu enfeksiyonları yaygınlaşırken, acil servislere müracaatların en sık nedenini karın ağrıları oluşturuyor.

Çocuğunuzda Karın Ağrısına Bu Şikayetler Eşlik Ediyorsa!
25 Ocak 2023 12:20
153

Bilhassa kış aylarıyla birlikte çocuklarda üst teneffüs yolu enfeksiyonları yaygınlaşırken, acil servislere müracaatların en sık nedenini karın ağrıları oluşturuyor. Enfeksiyonun tedavi edilmesi ile ekseriyetle karın ağrısı da düzeliyor fakat kimi durumlarda ise karın ağrısının altında cerrahi tedavi gerektirebilen çok daha önemli hastalıklar yatabiliyor! Acıbadem Ataşehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen, anne babaların bu nedenle “karın ağrısıdır geçer” dememelerini, bilhassa ağrıya eşlik eden öteki şikayetleri dikkatle gözlemlemeleri gerektiğini vurguluyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen çocuklarda karın ağrısı hakkında bilgiler verdi, değerli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

Gribal enfeksiyonlardan imtihan gerilimine, mide bağırsak hastalıklarından apandisite birçok neden çocuklarda karın ağrısına yol açabilirken, anne babalar kimi vakit ‘basit bir gaz sancısıdır, geçer’ diye düşünerek doktora gitmeyi geciktirebiliyorlar. Fakat dikkat! Acıbadem Ataşehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen, çocuklarındaki karın ağrısının gelip süreksiz bir külfet olabildiği üzere, altında apandisitten bağırsak düğümlenmesine, yumurtalık kistlerinden testis dönmesine dek cerrahi müdahale gerektiren önemli hastalıklar da yatabildiğini belirterek, bu nedenle ailelerin çocuklarını çok düzgün gözlemlemeleri gerektiğini vurguluyor. Karın ağrısı çocuklardaki tüm tıbbi acil durumların yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu hastaların yüzde 10’unda cerrahi nedenli bir karın ağrısı saptandığını ve dikkatle araştırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Levent Elemen “Neredeyse çabucak herkesin ömrü boyunca en az bir sefer karşılaştığı karın ağrısının başlama formu ve yeri, müddeti, sıklığı, eşlik eden bulguların olup olmaması cerrahi nedenli karın ağrıları konusunda çok değerli bilgiler verebilir; teşhis ve tedavinin vaktinde yapılmasını sağlayarak komplikasyonları engelleyebilir” diyor. 

Solunum yolu enfeksiyonları ile birlikteyse!

Karın ağrısına eşlik eden öbür şikayetler varsa anne babaların çok daha dikkatli olması gerektiğini zira bu durumun öbür hastalıkların habercisi olabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Levent Elemen “Karın ağrısı teneffüs yolu enfeksiyonu ile birlikte ise ve eşlik eden öteki bir bulgu yoksa muhtemel teşhis olarak, karın içinde ince bağırsak etrafındaki lenf nodlarının şişmesi düşünülür. Tanıyı mutlaklaştırmak için akciğer grafisi ve tüm batın ultrasonografisi yapılmalı ve kan tetkikleri alınmalıdır. Teneffüs yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi ile karın ağrısı da düzelecektir. Lakin nadiren karın ağrısı şiddetinde artma, hastanın genel durumunda kötüleşme, ateş ve kusma tabloya eklenebilir. Bu durumda karın içindeki yangının ilerlediği ve tablonun akut apandisite evrildiği düşünülmelidir. Akut apandisit varsa cerrahi tedavi kuraldır. Akut apandisitte altın standart laparoskopik (kapalı) cerrahi ile apandisitin dışarı çıkarılarak tedavinin sağlanmasıdır” diye konuşuyor. 

İshal eşlik ediyorsa!

İshalle birlikte karın ağrısı olmasına rağmen öbür kıymetli bir bulgu olmadığı takdirde mide-bağırsak enfeksiyonunun (gastroenterit) düşünülmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Levent Elemen şöyle konuşuyor: “İshalin altta yatan etkene uygun tedavi edilmesi ile karın ağrısı süratlice düzelir. Lakin ishal ile birlikte orta ara gelen kramp halinde karın ağrısı, makattan kırmızı çilek jölesi biçiminde kanama, yeşil renkli kusma ve karın şişliği olması durumunda bağırsak düğümlenmesi (invajinasyon) düşünülmelidir. Bağırsak düğümlenmesi, sonuçları nedeni ile çok önemli komplikasyonlar yaratabilecek acil bir cerrahi hastalıktır. Bu hastalar bağırsaklarda ziyan oluşmaması için vakit kaybedilmeden Çocuk Cerrahı tarafından değerlendirilmelidir.”

Sık idrara gitme ve yanma varsa!

Kız çocuklarında ve sıklıkla sünnetsiz erkek çocuklarda sık idrara gitme, idrar yaparken yanma yahut kesik kesik idrar yapma şikayeti ile birlikte karın ağrısı varsa idrar yolu enfeksiyonunun düşünülebileceğini söyleyen Prof. Dr. Levent Elemen “Tedavi sonrası karın ağrısı düzelir fakat bu hastalarda idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlaması durumunda altta yatabilecek ürogenital anomaliler açısından araştırmalar yapılmalı ve gerekirse bunlara yönelik müdahalelerde bulunulmalıdır” diyor. 

Adet döngüsüne paralel ağrı varsa!

Kız çocuklarında bilhassa ergenlik ve ergenlik öncesi periyotta yumurtalık (over) kaynaklı sorunlar de karın ağrısına yol açabilir. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen şu ihtarda bulunuyor: “Adet gören çocuklarda adetin birkaç gün öncesinde olan karın ağrıları premenstrüel sendrom, adet ortasındakiler ovülasyona bağlı Mittelschmerz olarak isimlendirilir. Bu karın ağrılarının tedavileri kolay ağrı kesicilerle sağlanabilse de karnın sağ yahut sol alt kısmında şiddetli ağrı tanım ediliyorsa yumurtalık (over) kistleri ve yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) akla gelmelidir. Sonuçları prestiji ile bu hastalıklar Çocuk Cerrahisi tarafından çok süratli müdahale ile acil cerrahi gerektirmektedir.”  

Testis hassasiyeti ve kızarıklık varsa!

Erkek çocuklarında da karın ağrısına testis hassasiyeti ve kızarıklık işaret ediyorsa çok dikkatli olmak gerekiyor. Prof. Dr. Levent Elemen “Erkek çocuklarda karın alt bölgesinde ağrı ile birlikte skrotumda (testisin bulunduğu torba) ağrı, kızarıklık, testis hassasiyeti ve ağrısı olması durumunda tablo akut skrotum olarak isimlendirilir. Bu sorun da Çocuk Cerrahı tarafından süratlice teşhis konularak tedavi edilmelidir. Akut skrotumun en sık nedeni olmasa da kızlardaki over torsiyonuna emsal halde testisin dönmesi (testis torsiyonu) testisin kaybı ile sonuçlanabileceği için Çocuk Cerrahı tarafından süratlice teşhis koyularak tedavi edilmesi gereken bir patolojidir. Akut skrotumun daha sık görülen lakin cerrahi olmayan öbür nedenleri ortasında testis iltihaplanması (orşit), testis ve etrafındaki dokuların iltihaplanması sayılabilir. Her iki durumda da hastaya uygun tedavinin verilmesi ve yatak istirahati ile tablo süratlice düzelir” diyor. 

Karnın sol tarafında ve birdenbire başlıyorsa!

Çocuklarda kabızlık da karın ağrısının önde gelen nedenlerinden birini oluşturuyor. Bu hastalarda karnın sol alt tarafında birdenbire başlayan ve gün içinde sık sık tekrarlayan, büyük tuvaletin yapılması ile azalan bir karın ağrısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Levent Elemen, beslenmenin  düzenlenmesi ve gaita sertliğinin azaltılması ile kabızlığa bağlı karın ağrılarının kısa müddette güzelleşebileceğini belirtiyor. Prof. Dr. Levent Elemen bilhassa okul devrinde, imtihan tasası çok olan ve muvaffakiyet odaklı yaşayan çocuklarda da yemek yedikten sonra ya da yatma ile artan karnın üst tarafındaki ağrılarda gastroözofageal reflü ve/veya gastrit düşünülebileceğini belirtirken, bu çocuklarda yapılacak ömür biçimi değişiklikleri ve tıbbi tedavi ile şikayetlerin süratlice giderilebileceğini söylüyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.