Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
33°C
Hafif Yağmurlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 31°C
Sal 31°C

Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin: Kimse imarla ilgili ricacı olmasın

Türkiye’de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin yaralarını sarmak için günlerdir büyük uğraş harcayan Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, bu tıp felaketlerin yaşanmaması için herkesin işini düzgün yapması gerektiğini belirterek, “Bundan sonra daha da titiz davranacağız.

Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin: Kimse imarla ilgili ricacı olmasın
17 Şubat 2023 20:00
145

Türkiye’de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelenin yaralarını sarmak için günlerdir büyük efor harcayan Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, bu tıp felaketlerin yaşanmaması için herkesin işini düzgün yapması gerektiğini belirterek, “Bundan sonra daha da titiz davranacağız. Taviz vermiyorduk ancak artık daha katı olacağız. Kimse imarla ilgili ricada bulunmadın, ricacı olmasın” dedi.

Çukurova Belediye Lideri Soner Çetin, Çukurova FM’de canlı yayın Gündem programında gazeteci Rifat Söylemez’in sorularını yanıtladı, değerli açıklamalarda buludu.

Ülke olarak sıkıntı günler geçirdiğimizi kaydeden Lider Soner Çetin, “Adana’da durum zelzeleden etkilenen kentlerden farklı değil, zira çok korkutan bir sarsıntı yaşadık. Beşerler zelzeleye yatağında yakalandı. Kış mevsimi ve herkes Adana’da… Herkesin hayatında birinci kere yaşadığı büyük bir felaket” dedi.

TÜM TESİSLERİ VATANDAŞA AÇTIK

Depremden sonra çabucak harekete geçtiklerini ve belediyeye ilişkin 16 emekli dinlenme meskeni, 9 semt kreşi, 2 öğrenci yurdu, bayan sohbet ve dayanışma meskenleri, toplum merkezleri, Atatürk Bayan Ömür Köyü ve tüm tesisleri vatandaşlara açtıklarını belirten Lider Soner Çetin, “Tüm çalışanlar hızla misyonlarının başına gitti, biz de alana çıktık. Gidip yıkılan binaları yerinde gördük. Ben Çukurova’da bu kadar bina yıkılmışsa diğer ilçeler nasıl diye tasa ettim. Lakin memnuniyetle gördük ki oralarda bir şey yoktu. Bu durumu merak etmedim değil. Zira Çukurova yer olarak sağlam ve kayalık olarak bilinir, öbür ilçeler alüvyonlu yere sahip. 1998 zelzelesinde buralar daha çok etkilenmişti. 98 zelzelesinde Sarıyakup Mahallesinde çocukluğumuzun geçtiği iki konut de yıkılmıştı. Bilim adamlarımdan öğrendiğimiz şu; yüzeye yakın sarsıntıların yaydığı yıkıcı dalgalar sert tabanları etkiliyor” biçiminde konuştu.

BİZİM DEVRİMİZDEKİ BİNALARDA ÇİZİK BİLE YOK

Başkan Soner Çetin, zelzelede Adana’da 12 binanın yıkıldığını ve 418 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Yıkılan binalarının tamamının 1999 öncesi ruhsat aldığını açıklayan Lider Soner Çetin, şöyle devam etti:

“Maalesef ülkemizde önüne gelen herkes müteahhitlik yapabiliyor. Müteahhitlerin sıkı denetlenmesi gerekiyor. Diğer bir mesleği var ancak müteahhitlik yapıyor olacak iş değil. 1999 Gölcük zelzelesinden sonra zelzele direktörlüğü yayınlandı. Bunu çok önemsiyorum. Bir de yapı kontrol şirketleri var. Neyse ki son iki yılda sistemi değiştirdiler ve yapı kontrolcülerin müteahhitlerle bağı kalmadı. Evvelki periyotta her şey müteahhidin vicdanına kalmıştı. Kontrol yetkisi de belediyenin yetkisindeydi. Artık yapı kontrol firmaları yetkili. Şunu söyleyeyim yeni binalarda hiçbir şey yok. Beni bağışlayın hırsız müteahhit deniyor. Düzgün olanları tenzih ediyorum. İşini düzgün yapanlara teşekkür ediyorum. Hazır betonun yöntemine uygun yapılması çok değerli. Bunu yapı kontrol firması bilemeyebilir lakin şuurlu müteahhit bunu takip ediyor. Ben avukatım ben inşaattan ne anlarım. Herkes anladığı işleri yapmak durumunda.”

ARTIK ÇOK DAHA KATI OLACAĞIZ

Hazır beton üzere taban etüdü çok kıymetli. Biz belediye olarak buna çok ehemmiyet veriyoruz üstümüze düşeni yapıyoruz. Günümüz hırsızları içerden büyüme yapıyor, emsal fazlası yapıyor. Evvelce gereçten çalıyorlardı. Onu da affetmiyoruz fakat gereçten çalmaktan daha pak kalıyor. Adam içerden büyüyor; sahanlığı iklimlendirmeyi dahil ediyor. Müteahhitlere söylüyorum hakkınıza razı olun.

İlan ediyorum bundan sonra daha hassas davranacağız. Herkese İmar Müdürüme ricada bulunmayın diye talimatım var. Hatay, Maraş, Adıyaman yerle bir oldu. Bunun vebali kime ilişkin. Ben bu türlü bir vebal taşıyamam.

RUHSATA TERS ÇOK BİNA YIKTIM

Başkan Soner Çetin, imara alışılmamış çok binanın yıkımını gerçekleştirdiklerini bu bahiste odunsuz davrandıklarını belirterek, imar affına da karşı olduğunu bildirdi. Gerekirse Japonya’ya gideceklerini ya da oradan heyet getireceklerini anlatan Lider Soner Çetin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ruhsata alışılmamış çok bina yıktım. Ben imar affına karşıyım. Müteahhitlerle karşı karşıya geliyorum sonra imar affı çıkıyor. O vakit benim kontrol yetkimi elimden al. Şayet kontrol yetkisi bendeyse daha katı tedbirler alacağım. Teknik çalışanımı alıp Japonya’ya gideceğim, ya da oradan takım getireceğim. Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Onlar nasıl yapıyorsa biz de o denli yapmak zorundayız. Gerekirse bu tedbirleri plan notlarına ekleyeceğim şayet mümkünse. Maliyeti artırıyorsa artırsın.”

“Fırsatçıları da buradan uyarıyorum; mademki OHAL var gerekli önlemleri devletin alması lazım. Akbabalar devreye giriyor. Yer sahipleri 10 lira istediği yere 30 lira istiyor. Bu işlerde kim fırsatçılık yapıyorsa cezalandırılmalı. Balon piyasa oluşturup fırsatçılık yapıyorsa cezaevine atılsın kimse yapamaz. Niçin fiyatı artırıyorsun bu türlü devirde daha ucuza versen ne olur. İnsanlıktan nasibini almayanı al içeri at. Halkımızı da uyarıyorum fahiş fiyata bir şey almasınlar. Sayın Valimiz, kaymakamlarımız lütfen bu mevzuda el atsınlar.”

KARTALLAR SİNEK AVLAMAZ

“Hayatımın en hüzünlü günlerini yaşıyorum. Onların acısını tam yüreğimde hissediyorum. Yanlışsız düzgün uyku uyumadan grup arkadaşlarımla birlikte çaba ediyorum. Tüm arkadaşlarımın, kurtarma takımlarının, AFAD vazifelilerinin, madencilerin çalışan insanların alınlarından öpüyorum. Birinci andan itibaren evvel çadır temini akabinde battaniye, mont, uyku tulumu temini yaptık. Her yere kamyonlarla gittik, çadır çadır dolaşıp eksikleri sorduk ve anında gereksinimleri karşıladık. Bunu suiistimal edenler de oldu. Bunları da yaşadık lakin olsun gereksinimi olan alsın dedik. Ne gerekiyorsa karşıladık. Biz insanlık misyonumuzu yapıyoruz. Kim siyaset yapıyorsa Allah belasını versin. Konuşacak çok şey var lakin konuşacak çok şey var. Polemik yaratmak istemiyorum fakat kimlerin partizanlık yaptığını kimlerin bizi engelleyip kimilerini kolladığın anlatacağım. Ucuz siyaset yapmaya çalışanlar oldu. Ancak biz dört dörtlük vazifemizi yapıyoruz eksiğimiz olursa da kendi cezamızı keseriz. Biz sineklerle uğraşmıyoruz. Kartallar sinek avlamaz.”

YEMEK SERVİSİNİ VALİLİK YASAKLADI

“11 gün çok güç geçti. Bundan sonrası da çok güç geçecek gerçeklerle baş başa kalacağız. Yıkım yaşanan riskli mahallelerde neredeyse incelenmeyen bina kalmadı. Hiç hasarı olmayan binalar çoğunlukta. Az hasarlı binalar var. Ağır hasarlı binalar var. Ağır hasarlı binalara girilmesin. Fakat başka binalara girilsin demiyorum. Bunu devletin yetkilisi söylesin. Fakat şunu bilsinler ki çadırlara yemek servisi yapılması Valilik kararıyla yasaklandı. Bu hususta belediyeler sorumlu tutulmasın.”

KİMSE GELİP İMARLA İLGİLİ RİCADA BULUNMASIN

“Yavaş yavaş her şey olağana dönecek. Ancak ben bir dakika sonra zelzele olacakmış üzere davranıyorum. Kimse gelip bana ricada bulunmasın. Herkes işini düzgün ve kuralına uygun yapacak. Akıllı müteahhit bilimsel yapacak işini. Üstüne de koyun lakin vatandaş sağlam binada oturduğunu bilsin. Bilhassa sarsıntıya sağlam inşaat yapmayı düşünmeye kişi Çukurova’ya girmesin. Benim dönemimde yapılan binalara gruplar baktı çizik bile yok. Bizim ruhsatını verdiğimiz binalar konusunda herkes rahat olsun. Sıkı denetliyoruz. Hiç kimseye taviz vermiyoruz. İmar konusunda sıkıyönetim ilan ettiğimizi herkes bilir. Bu sıkıyönetimi daha sıkı hale getiriyoruz.”

HERKES İŞİNİ DÜZGÜN YAPSIN

“Hayat olağana döndüğünde artık vazifemizin biçimi değişecek bundan sonra son derece titiz hassas bir halde inşaatların bizim yetkimizde olan kısmında gerekenleri yapacağız. Bugüne kadar yaptık bundan sonra da yapacak. Yapı kontrol firmaları lütfen misyonunu düzgün yapsın, eksiksiz yapsın. Hazır beton firmaları aklını başına alsın. Denenmiş sistemleri deneyip risk almasınlar. Çimentoya kimyasal koymayın. Herkes misyonunu düzgün yapsın. Yer etüdü yapanlar düzgün yapsın. Topyekûn bir seferberlik ilan edelim. Bence yerden kaynaklı olmuşsa yıkılan yerlere yeni bina yapılmamalı.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,