DOLAR 18,8165
EURO 20,6798
ALTIN 1183,317
BIST 4766,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir: Pandeminin ardından bizi daha parlak bir gelecek bekliyor

Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir pandeminin akabinde ivme kazanan dijital dönüşüm sürecine ait değerli açıklamalarda bulundu …

Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir: Pandeminin ardından bizi daha parlak bir gelecek bekliyor
17.05.2022
102
A+
A-

Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir pandeminin akabinde ivme kazanan dijital dönüşüm sürecine ait değerli açıklamalarda bulundu. Hasdemir teknolojinin ekonomik tıkanmanın önünü açma konusunda “altın bir anahtar” olduğunu söyledi.

Pandemi, teknolojinin iş sürekliliği sağlamada büyük bir rol oynadığını gösterdi. Bu nedenle teknolojinin ekonomik toparlanmanın önünü açma konusunda altın bir anahtar olacağına inanıyoruz. Küçükten büyüğe tüm dallardan şirketler, bu süreçte dijital dönüşümü her zamankinden çok daha süratli bir biçimde benimsedi. Uzaktan çalışmaya imkan tanıyan altyapılardan güvenlik stratejilerini geliştirmeye kadar verimli, çevik ve inançlı tahlillere yönelik artan bir talep vardı.

Hakikaten Dell Technologies’in Dijital Dönüşüm Endeksi çalışması da global olarak işletmelerin yüzde 80’inin dijital dönüşüm planlarını hızlandırdıklarını ve yüzde 79’unun pandeminin yıkıcı tesiri nedeniyle iş modellerini tekrar tanımladıklarını gösterdi. Türkiye’ye baktığımızdaysa Dell Technologies olarak bu yılın başında Intel ve Akademetre’yle ortaklaşa yürüttüğümüz bir araştırma, hayli çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Buna nazaran; Türkiye’deki işletmelerin yüzde 82’sinin 2020 yılında dijital dönüşüm programlarını hızlandırdığı görülüyor. Tüm bunların dijital tahlillere olan talebe de yansıdığını söylemek gerekiyor.

Yaklaşık son iki yıldır müşteriler, işletmelerin BT stratejilerini ve altyapılarını dönüştürmelerine yardımcı olan uçtan uca tahlilleri için Dell Technologies’e yöneldi. Alanında öncü dizüstü bilgisayarlar, monitörler ve sanallaştırılmış altyapılardan oluşan portföyümüzle uzaktan çalışan iş gücünü destekleme ve kritik bilgileri ve uygulamaları müdafaaya kadar müşterilerimizin tüm gereksinimlerini karşılayan, segmentinin en uygunu eserlere sahibiz. “Power” markalı eser yelpazemiz, depolama, sunucular, bilgi muhafaza ve ağ portföylerimizi kapsıyor. Ayrıyeten bilgi süreç, depolama, ağ, sanallaştırma ve data muhafaza dahil olmak üzere Dell Technologies’in altyapı tahlilleri genelinde müşterilerimizin teknolojilere daha düzgün erişebilmelerini sağlamak için esnek ödeme seçenekleri sunarak “as-a-service” (hizmet olarak) yeteneklerimizi daha da genişlettik.

Uzaktan çalışma modeline geçiş için altyapı optimizasyonu

Pandeminin birinci başladığı periyotta, birçok işletme gerçek dijital altyapıya sahip olmadığından sürece hazırlıksız yakalandı. Birçoğu, müşterilerin ve çalışanların muhtaçlıklarını karşılamada dönüm noktası niteliği taşıyan BT altyapılarının eski olmasından ötürü zorluklar yaşadı. İşletmeler, iş süreçlerini devam ettirebilmek için çalışanlarının uzaktan çalışabilmelerine imkan tanımak için süratle dönüşmek zorunda kaldı. Bu noktada karşımıza bir gerçek daha çıktı. İster şirket içi ister bulut ortamında olsun altyapıyı, uygulamalara ve datalara inançlı erişim sunacak halde optimize etmek, uzaktan çalışanların ve eğitim görenlerin desteklenmesinde büyük ehemmiyet taşıyor.

Pandemiyle birlikte bulut teknolojilerine olan talep de arttı ve işletmelerin buluta bakış açıları ve kullanma halleri üzerinde kalıcı bir tesir yarattı. Bulut kullanımının artmasıyla birlikte işletmeler, bulut güvenlik stratejileri belirleyerek yanlış yapılandırma, yetkisiz erişim ve geçiş sıkıntılarına karşı inançta olduklarından emin olmaları gerektiğinin şuuruna vardı. Ayrıyeten, büyük ölçekli bilgi ihlalleriyle uğraşın kritik kıymete sahip olduğu da ortaya çıktı. Bu doğrultuda işletmeler, datalarını korumak için siber dayanıklılıklarını artıracak tahlil arayışına girdi.

Tüm bu süreçte kapsamlı uçtan uca iş tahlilleri portföyümüz, müşterilerimizi pandemi mühletince desteklememize ve farklılaştırılmış sonuçlar sunmamıza imkan tanıdı. Müşterilerimizi, eski altyapılarından yeni teknolojilerin kullanıldığı ve desteklendiği dijital bir altyapıya taşımak için pek çok daldan kurumlarla birlikte çalışmalarımız devam ediyor. İşletmeler, gelişen teknolojilerin operasyonlarını yönetmede sağladığı kolaylığı ve pazara açılma stratejilerine getirdiği yenilikleri gördükçe daha uzun vadeli yatırımlara yöneliyor.

Birinci sınıf kanal iş ortağı tecrübesi

Dell Technologies olarak insanlığın daha da ilerlemesini sağlayan teknolojiler geliştirme vizyonumuz doğrultusunda yeni bir kanal iş ortağı programı tasarladık. Odak noktamız inovasyonları hızlandırmak, kurum kültürümüzden ve gücümüzden faydalanmak ve iş ortaklarımızın rekabetçi bir pazarda müşteriler ve topluluklar üzerinde daha fazla tesir yaratabilmesi için birinci sınıf bir tecrübe sunmak. Bu, iş ortaklarımıza yönelik “Birlikte, Bizi Kimse Durduramaz” vizyonumuzu yansıtıyor.

Ortak başarımızı sürdürmek üzere kilit odak alanlarına yatırım yaparken, her vakit olduğu üzere iş ortaklarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Bunu, kanal iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin profesyonel omurdaki iniş çıkışlarını anlayarak, geri bildirimlere dayalı programlar geliştirerek, geleceğin teknolojilerine yatırım yaparak ve kanal iş ortaklarımızın nitelikli ve geleceğe hazır olmalarını sağlayarak başarıyoruz.

Bu yıl, iş ortağı geri bildirimlerine dayalı üç temel alana odaklandık: Yeni müşteri ve iş alanları kazanımı için yeni fırsatlar, VMware dahil tüm portföyümüze erişim sayesinde büyümenin hızlandırılması ve kâr potansiyelinin artırılması ve daha akıcı bir uçtan uca tecrübe.

Kanal ağımızı güçlendirme gayretlerimizin bir kesimi olarak, kanal iş ortaklarımızı iş muhtaçlıkları ve yeteneklerine uygun bir biçimde İş Ortağı Programı Kılavuzu’nu gözden geçirmeye teşvik ettik. İş ortaklarımızla birlikte sunduğumuz siber güvenlik, 5G altyapısı, dijital tecrübeler ve data idaresiyle müşterilerimizin uç noktalardan bilgi merkezlerine kadar süratli değişim temposuna ayak uydurabilmelerini sağlıyoruz. Ayrıyeten yeni jenerasyon teknolojileri pazara sunma taahhüdümüzle, yetenek setlerini geliştirmek ve portföyümüzü kolaylaştırmak için kanal ekosistemimizi donatmaya devam ediyoruz.

Akıllı ve dijital gelecek

İleriye baktığımızda, Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerin akıllı ve dijital altyapılara geçiş yaptıklarını görüyoruz. Bu durumun, yeni iş ve hizmet modellerini harekete geçirmesini ve birebir vakitte ekonomik ivmelenmenin itici gücü olmasını bekliyoruz. Bu dijital evrim, çeşitli bölümlerde tüketimin yanı sıra yeni hizmetler için geniş alanlar açarken kuruluşları güçlendirecek ve dönüşüm karşısında daha güçlü olmalarına yardımcı olacak.

Dell Technologies olarak Objelerin İnterneti (IoT), Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenmesi (ML) için hazır platformlar dahil olmak üzere kapsamlı donanım ve yazılım tahlilleri sunuyoruz. Dell Precision iş istasyonlarından Dell EMC PowerEdge Sunucularına kadar Dell EMC PowerScale Storage ve daha pek çok son teknolojimiz, küçükten büyüğe tüm işletmelerin Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme (DL) üzere teknolojilerin dönüştürücü gücünden yararlanmasını sağlıyor.

Müşterilerimizin işletmelerini toparlamaları ve daima kılmaları için onları gerçek teknolojilerle desteklemek her vakit bizim temel önceliğimiz oldu. İşletmeler, hibrit bulutun mutlak bir gereklilik olarak kendini gösterdiği bir yılın akabinde artık dayanıklılıklarını güçlendirmeye çalışıyor. Hayati değer taşıyan bir sonraki adımsa bulut idaresi verimliliklerinin sonuçlarını almak olacak. İşletmelerin muvaffakiyete ulaşmak için ayrıyeten 5G, Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Hudut Bilişim, Objelerin İnterneti, data analitiği, güvenlik ve iş gücü dönüşüm tahlilleri üzere teknolojilerden faydalanmaları gerekecek.

Dijital işletmelerin çevik ve esnek olduklarına dair hiç kuşku yok. Lakin gerçek şu ki, dijital çağın şimdi başındayız. Daha süratli, daha karmaşık ve dağıtık bir data ortamının temellerini atıyoruz. İleriye baktığımızda, müşterilerin iş gereksinimlerini anlayarak bu tahlillerden faydalanmalarına yardımcı olmada Dell Technologies ve iş ortaklarına büyük iş düşüyor.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe talepler de değişiyor

Gördüğümüz en değerli değişikliklerden biri, hudut bilişim teknolojilerine olan talep. Pandeminin çalışma halimiz üzerindeki tesirleriyle kamu ve özel kuruluşların buna ahenk sağlama biçimleri dijital dönüşüm gereksinimini daha da hızlandırdı. Yüksek performans, düşük gecikme mühleti ve ağ kontaklarına olan muhtaçlık daha evvel hiç bu kadar büyük olmamıştı. Üstelik bu muhtaçlık, önümüzdeki devirde daha da artacak.

IDC, uç noktalarda başlatılan uygulamaların sayısında 2024 yılına kadar yüzde 800’lük bir artış olacağını öngörüyor. Edge olarak da isimlendirdiğimiz Hudut Bilişim, bu dijital dönüşüm seyahatinde ağ ve teknoloji optimizasyonu sağlayarak kilit rol oynuyor. Burada dikkat çekmemiz gereken bir başka nokta, 5G’nin sürat potansiyelinin, sırf son kullanıcıya yakın bilgilerin işlenmesiyle ortaya çıkacağı. Ayrıyeten uygulamaların performansını güzelleştirerek ve büyük ölçüde bilginin gerçek vakitli olarak işlenmesini kolaylaştırarak Hudut Bilişim, Objelerin İnterneti, Yapay Zeka ve giyilebilir aygıtlar üzere başka yeni jenerasyon teknolojilerin kullanımı mümkün olacak.

Öteki taraftan çoklu bulut tahlillerine yönelik ilgi artıyor. Genel, özel ve uç ortamları kapsayan bulut işletim modellerine yapılan yatırımlar büyümeye devam edecek. İşletmelerin bilgilerini korumak için gereksinim duydukları güvenlik ve görünürlükle BT altyapılarının her yerde süratli bir biçimde ölçeklenmesi ve yönetilmesi sağlanacak.

Hizmet olarak (as-a-service) tahliller, işletmeleri başarılı olmaya ve dijital dönüşüm yol haritalarını ilerletmeye hazırlayacak sonuncu kolaylaştırma ve çeviklik vadediyor. Bu noktada data karmaşıklıklarını ortadan kaldırmak kritik değere sahip olacak. Bulut, depolama ve esnek BT altyapısını hizmet olarak sunan tahliller, müşterilerin data idaresi gereksinimleri için büyük ehemmiyet taşıyacak.

Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Objelerin İnterneti ve işletmelerin çalışma halini süratle değiştiren öbür yeni arayüzlerle birlikte, işletmelerin yıkıcı teknolojilere nasıl karşılık vereceklerini anlamaları ve bu teknolojilere ayak uydurmaları gerekiyor.

Global performans ve yaklaşan öncelikler

Dell Technologies olarak, dünya genelinde çözümlerimize yönelik bu gibisi görülmemiş talebe dengeli performans sunma becerimizle karşılık vererek yılın birinci yarısını ve ikinci çeyreğini çok güçlü mali sonuçlarla kapattık. Türkiye’deyse önümüzdeki aylarda en değerli odak noktamız işletmelerin inovasyon gündemlerini güçlendirmek ve dijital teşebbüslerini yanlışsız gayelerle hızlandırmalarına yardımcı olmak olacak. Dijital teknolojinin erişimi ve vadettiği değişim göz önünde bulundurulduğunda, bu heyecan verici teknolojilerin potansiyelini azaltmadan işletmelere rehberlik etmek büyük kıymet taşıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji sağlayıcılarından biri olarak, geleceği daha uygun hale getirmek için çok büyük bir sorumluluk üstlendik. Bu doğrultuda bir öteki önceliğimiz “insanlığın ilerleyişini desteklemek için teknolojiyi kullanma” maksadımızı geliştirmek için tasarladığımız “Progress Made Real 2030” toplumsal tesir vizyonumuz. Amaçlarımız, sürdürülebilirliği ilerletmek, kapsayıcılığı geliştirmek, hayatları dönüştürmek, etik ve data kapalılığını korumak üzere dört ana başlıkta toplanıyor. Her başlık için umut verici bir maksat belirledik. Türkiye genelinde yetersiz hizmet alan topluluklara teknoloji erişimi sunmaktan gençlere yönelik eğitimlere ve sürdürülebilirlik teşebbüslerine kadar çeşitli programlarımız bulunuyor.

Örneğin Future4Girls ismini verdiğimiz projeyle, kız çocuklarına küçük yaşlarda STEM alanlarını tanıtmayı, sevdirmeyi ve onları cesaretlendirerek muvaffakiyete ulaşabileceklerini fark etmelerini sağlıyoruz. Birebir vakitte Dell Türkiye olarak bayan istihdamını artırmaya ve sorunun temelini saptamaya yönelik araştırmalar yaptırıyor, teknoloji dalında bayan temsilini artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Teknoloji kesiminde bayan çalışan sayısının yüzde 9,91 üzere düşük bir hisseye sahip olduğu Türkiye’de yönetici koltuklarımızın yüzde 50’sinden fazlasını bayanlara emanet etmiş durumdayız. Globaldeki amacımızsa Dell çalışanlarının yüzde 50’sinin, 2030’a kadar da yöneticilerin de en az yüzde 40’nın bayan olması.

Sürdürülebilirlik teşebbüslerimize de sürat kesmeden devam ediyoruz. Pandeminin başlarında hayata geçirdiğimiz Meskende Kal Ormanı projemizle bayanların elinden çıkan tohum toplarını drone’lar yardımıyla tabiata armağan ediyoruz. Zira tabiattan aldıklarımızı geri vermenin sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. 2030 yılına kadar bir müşterinin satın aldığı her eser için muadil bir eserin yine kullanmak yahut geri dönüştürmek de amaçlarımız ortasında yer alıyor. Bu kapsamda Dell ambalajlarının tamamını geri dönüştürülmüş yahut yenilenebilir, eser içeriklerinin de yarısından fazlası geri dönüştürülmüş yahut yenilenebilir materyalden üretilecek. 2050 yılına kadar da ‘Net Sıfır’ amacımızla karbon emisyonlarını sıfırlamayı amaçlıyoruz.

Teknolojinin toplumları ve ekonomiyi güçlendirmede oynadığı temel rolü düşündüğümüzde geleceğin bize getirecekleri konusunda çok heyecanlı ve iyimseriz. Dijitalleşme, kilit bölümlerin dönüşümünü hızlandıracak ve daha çabuk toparlanmalarına imkan tanıyacak. Velhasıl, sosyo-ekonomik büyümeyi artırmak için daha güçlü bir maksat etrafında şekillendirilen teknolojiden yararlanmanın dünya üzerinde ne derece kuvvetli bir tesire sahip olduğunu göreceğiz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber bahis forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort fethiye escort Cami Halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir irc forum bedava hesaplar bahis forum deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler maltepe escort erbaa escort