Dolar 27,3142
Euro 28,7593
Altın 1.648,43
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
25°C
Hafif Yağmurlu
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 23°C
Paz 23°C

DEVA’dan ‘kar’ tepkisi ‘Merkezi ve yerel yönetimler arasındaki çekişme telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açtı’

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, ülkedeki yoğun kar yağışları sonucu oluşan mağduriyetleri değerlendirdi.

DEVA’dan ‘kar’ tepkisi ‘Merkezi ve yerel yönetimler arasındaki çekişme telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açtı’
28 Ocak 2022 19:06 | Son Güncellenme: 28 Ocak 2022 19:08
260

DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin, ülkedeki yoğun kar yağışları sonucu oluşan mağduriyetleri değerlendirdi. Karlıtekin, meteoroloji tahminleri olmasına rağmen yetkilileri hazırlıksız olmakla eleştirdi.

 

Karlıtekin’in açıklamaları şöyle:

 

“Hizmet yerine suçlama yarışına girilmesini üzüntüyle karşıladık”

“Ülkemizi etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve çetin hava koşulları, afetlere yeterince hazır olmadığımızı bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. Afet yönetiminde eşgüdümün önemi ortadayken merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki çekişmelerin telafisi mümkün olmayacak hasarlara neden olduğunu son olayda da deneyimlemiş olduk. Riski yönetme, azaltma ve nihayet afete müdahalenin başarısı için ‘yerinden yönetimi’ en kritik unsur olarak görmekteyiz. Bu bağlamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Karayolları ekipleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin eşgüdüm halinde hizmet yarışı yapacağı yere suçlama yarışına girmelerini büyük bir üzüntüyle karşılamaktayız.”

 

‘En hafif tabiriyle iş bilmezlik’

“Ülkemizin zorlayıcı hava koşullarının etkisi altına gireceği günler öncesinden biliniyorken, gerekli hazırlıkların yapılamamış, tedbirlerin bir türlü alınamamış, müdahalelerin zamanında ve yeterince yapılamamış olması en hafif tabiriyle iş bilmezliktir. Belediyeler meteoroloji tahminlerine göre tedbir almakta gecikmiş, valilikler ise pazar günü akşamı “özel araçla yola çıkmama” kararı vermesi gerekirken büyük bir ihmale sebep olmuştur. İstanbul özelinde afetin yaşandığı akşam saat 19:30’da AVM’lerin derhal kapatılması emri insanların sığınacağı bu mahallerin aynı anda ve acilen devre dışı kalmasıyla sonuçlanmış ve on binlerce insanın birden yollara dökülmesine sebebiyet vermiştir.”

 

‘Kritik bir dönemece girdiğimizi göstermiştir’

“Afet tehlike ve risklerine karşı hazırlıklı olunmadığı gerçeği, bu defa da meteorolojik bir afet üzerinden görülmüş, muhtemel Marmara Depremi düşünüldüğünde ise yetki sahiplerinin artık sorumluluk bilincini edinmeleri için kritik bir dönemece girdiğimizi göstermiştir. Oysaki böyle bir afet meydana gelmeden çok önce, olası senaryolara göre gerekli hazırlıklar yapılmış olmalıydı. Rol alacak paydaşların görev ve sorumlulukları belirlenmiş, kaynak ve hizmetler önceden planlanmış, etkin müdahale için gerekli kapasite öncesinden oluşturulmuş olmalıydı. Halkın hangi koşullarda nasıl ve ne şekilde uyarılacağı önceden belirlenmeliydi. Afet ve acil durumlarda görev alacak kurum ve kuruluşlara ait rolleri ve sorumlulukları tanımlayan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde hemen devreye alınmalı, anılan plan oluşturulmuş kapasite ve süreçler dâhilinde çalıştırılmalıydı.”

 

‘Ön alıcı afet politikaları benimsenmedikçe bu tablo tekrar edecektir’

“Yaşadığımız bu olumsuz tablolar, afet yönetim sistemimizin bütüncül yaklaşımdan uzak; afet anı, öncesi ve sonrasına ilişkin kurumsal, yasal, teknik ve uygulama sorunları ile malul olunduğunu göstermektedir. Devletin vazifesi afet olmadan evvel tedbir almak, vatandaşını korumak ve yerel yönetimleri yerinden yönetim ilkesi ışığında hızlı ve yerinden müdahale için güçlendirmektir. Ön alıcı afet politikaları benimsenmedikçe, her afette yaşadığımız bu tablo maalesef kendisini tekrar edecektir.”

 

‘Bütünleşik ve uluslararası normlara uygun bir afet risk yönetim anlayışını hâkim kılacağız’

“Demokrasi ve Atılım Partisi olarak, afetlerin yerinden yönetim anlayışını merkezine alan, kamu, özel sektör, üniversite, medya ve sivil toplumun güçlü katılımını sağlayan bütünleşik ve uluslararası normlara uygun bir afet risk yönetim anlayışını hâkim kılacağız. Afetler konusuna, kalkınma politikaları çerçevesinde daha fazla yer vereceğiz. Bütçenin önceliğini deprem, sel felaketleri ve orman yangınları başta olmak üzere afet riskini azaltma konusuna verecek, bu yönde yeterli kaynak ayrılmasını sağlayacağız. Ülkemize sözümüz var, Türkiye’de artık afetlerin DEVA’sı var.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.