Dolar 19,9662
Euro 21,3770
Altın 1.249,93
BİST 4.580,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Az Bulutlu
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 23°C
Çar 24°C
Per 22°C

Erdoğan, Kabine toplantısı ardından açıklamada bulundu

Erdoğan, Kabine toplantısı ardından açıklamada bulundu
15 Mart 2021 20:47
170

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5’e 10’a katlayan eserler ve hizmetlerle ülkemizi bugün bulunduğu yere getirdik.

Türkiye’nin potansiyeli ve gücü çok daha fazlasına müsaittir. Hedeflerimiz de bunu gerektiriyor. Bilhassa son 7-8 yıldır ülkemizin önünden hiç eksilmeyen siyasi sosyal ekonomik tuzaklar bize büyük ve güçlü Türkiye’nin önemini tekrar tekrar göstermiştir ki niyetlerden bir de Türkiye’yi eskiden olduğu gibi kendi içine kapatarak enerjisini ve vaktini boşa harcayan bir ülke haline dönüştürmek olduğu açıktır.

Türkiye’yi 2023 rotasında tutmakta kararlı davranarak terör örgütlerinden kimi uluslararası kuruluşlara kadar bu senaryoda kullanılan oyuncuları birer birer devre dışı bıraktık.

Gençlerimize üzerinde 2053 vizyonlarını inşa edebilecekleri büyük ve güçlü Türkiye’yi miras bırakmakta kararlıyız.

Yeni reform programları ile milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Hukuk alanındaki İnsan Hakları Eylem Planımızı daha önce açıklamıştık. Geçtiğimiz cuma günü de ekonomideki yeni reform programınızı kamuoyu ile paylaştık. Bu programın amacı ekonomiyi yatırım üretim istihdam ve ihracat temelinde büyütecek bir yol haritası oluşturmaktır.

Hep söylediğimiz gibi Türkiye’nin istikrar mücadelesini en az İstiklal ve İstikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz. Ülkemizi 2002 yılından beri istikrar ve güven esasına göre büyütmenin gayreti içindeyiz. Son dönemde maruz kaldığımız saldırıların istikrar ve güven iklimini hedef almasının sebebi de işte budur.

Reform programımızı her alanda olduğu gibi ekonomik istikrarı ve güveni sağlamlaştıracak adımlarla istikrarı güçlendirmek için ekonomide makro politikalarımızı yapısal tedbirler ve dönüşümlerle destekliyoruz.

Bu kapsamda kamu maliyesi enflasyon finans sektörü cari açık ve istihdam konularında çok sayıda yeni düzenlemeyi hayata geçiriyoruz. Yapısal politikaları kapsamında da kurumsal yapımızı yatırımların teşvik iç ticaretin kolaylaştırılmasını rekabet politikalarını içeren somut politikalar geliştiriyoruz.

Türkiye’yi salgınla birlikte hızla ekonomik düzende hak ettiği yere çıkartmakta kararlıyız. Reform programlarımızı bu hedefimize ulaşmamızı kolaylaştıracak ve hızlandıracak şekilde hazırlıyoruz. Her reform programımız kamudan özel sektöre sivil toplumdan sosyal kesimlere kadar tüm tarafların görüşleri ışığında oluşturulmuştur.

Ülkemizin hayrına olan her iş gibi reformlarımızı kör bir husumetle sabote etmeye çalışanları millete havale ediyoru

Türkiye sağlık altyapısının ve Sosyal güvenlik sisteminin gücü sayesinde salgınla mücadelesini bir başarı hikayesine dönüştü

İnsanların hastane kapılarından geri çevrildiği doktorların hasta seçmek zorunda kaldığı bakımevlerinde yaşlıların ilgisizlikten can verdiği vahim sahnelerin hiç biri hamdolsun ülkemizde yaşayanmadı.

Son bir asrın en büyük sağlık felaketi olarak nitelenen salgın karşısında devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirdiği avantajları da kullanarak en hızlı ve en etkin şekilde hayata geçirdik. Salgın döneminde birçok ülkede görülen sıkıntıların tedarik zincirindeki aksaklıkların ve güvenlik zafiyetleri hiçbirine Türkiye’de şahit olunmadı.

Salgın döneminde sağlıktan, eğitime, ekonomiden, sosyal yardımlara kadar her alanda attığımız ilave adımlarla ülkemizin altyapısını daha da güçlendirdik.

Hayat Eve Sığar uygulamasını hayata geçirdik. Yüksek öğrenim yurtlarımızın bir kısmını karantina merkezlerine dönüşürdük. Bu çerçevede yurtlarımızda 122.000 insanımıza hizmet verdik.

Yerli solunum cihazımızı üreterek kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanında 20 ülkeye bu cihazları ihraç ettik.

Aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasındayız. Bugün itibarıyla yapılan aşı sayısı 11 milyon 500 bine ulaştı. Sıralamasında dünyada 5. durumdayız.

Diğer yandan insanların haftalar boyunca eve kapandığı günlerde eğitim-öğretime devam etmek ayrı bir önem kazanmıştır.

Ücretsiz izne çıkarılan 2 buçuk milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın ücret desteği,  işsizlik ödeneği kapsamında 1000000 kişiye 5 buçuk milyar lira ödeme gerçekleştirdik.

Biz bize yeteriz Türkiye’m! Milli Dayanışma Kampanyamızda 2 milyar lirayı aşkın yardım topladık.

Salgının etkilerinin azaltılması için hazırladığımız ve ekonomik istikrar kalkanı paketini 18 Mart 2020’de kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu paketin kapsamını yeni durumlara göre zaman içinde sürekli güncelledik borç ertelemelerinden yeniden yapılandırmalara kredi ve teşviklerden karşılıksız hibelere kadar pek çok farklı destek programıyla salgından olumsuz etkilenen tüm kesimlerin yanında olduk.

Fahiş fiyat ve stokçuluk ile mücadele için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturduk.

Bu çerçevede yapılan denetimler neticesinde bugüne kadar toplam 32 milyon liraya yakın idari para cezası uygulandı.

Çiftçilerimize finansman desteği sağlık çiftçilerimize bu dönemde 9,3 milyar lira hayvancılık destekleme ödemesi 12,6 milyar lira bitkisel üretim destekleme ödemesi yaptık.

Kültür ve sanatta özel tiyatrolara 35,8 milyon lira sinema sektörüne 89 milyon lira destek aktardık.

Vefa Sosyal Destek Grupları kurup Vefa Sosyal Destek Gruplarında kamu personeli sivil toplum gönüllüleri ve gençlerimizden oluşan yaklaşık 145000 kişi görev yapıp bu kapsamda 65 yaş üzeri vatandaşlarımızdan 9 milyonu aşkın talep yerine getirildi.

3 milyonu Aşkın haneyi ziyaret ederek bu zor günlerinde vatandaşlarımızı yalnız olmadıklarını hissettirdik.

Türkiye olarak yatırımlarımıza ara vermedik. Bu süreçte 463 kilometre otoyolu 551 kilometre bölünmüş yolu uzunluğu 43 kilometreyi bulan 352 büyüklük küçüklük köprü yine uzunluğu 75,5 kilometreyi bulan 45 tüneli hizmete açtık. Ankara-Niğde Otoyolu Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu Kuzey Marmara Otoyolunun bir bölümü gibi önemli projelerde yer alıyor.

Salgının başından bu yana 142 ülkeden 100 bini aşkın vatandaşımızı Türkiye’ye getirerek aileleriyle buluşturduk.

Biz ülke içinde her yeri açsak dünya ile irtibatımız kesik olacağı için bir anlam taşımaz.

Bugünkü Kabine toplantımızda son 2 haftadaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. İllerimizde görülen vaka yükselişlerine rağmen bu artışın hastaneye yatış yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansımasını da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Tedbirlere uyulması ile ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yürüterek süreci yakından takip edeceğiz. Tümünü göz önüne alarak bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakından takip etme kararı aldık.

Mevcut uygulama bir süre daha devam edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, illerimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranacaklar.  Bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirlere muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ülkemizi bu musibetten kurtarma mücadelemize destek vermelerini rica ediyorum.

İllerimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranacak.

Bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirlere muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ülkemizi bu musibetten kurtarma mücadelemize destek vermelerini rica ediyorum.

ETİKETLER: