Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 11°C
Pts 12°C
Sal 13°C
Çar 11°C

“Evim şirketleri”nin mağdurlarının beklediği kanun

Kamuoyunda “evim şirketleri” olarak bilinen ve tasfiye süreçleri Kurumumuz tarafından yürütülen şirketlerdeki müşterilerin mağduriyetlerinin …

“Evim şirketleri”nin mağdurlarının beklediği kanun
10 Haziran 2022 06:18
228

Kamuoyunda “evim şirketleri” olarak bilinen ve tasfiye süreçleri Kurumumuz tarafından yürütülen şirketlerdeki müşterilerin mağduriyetlerinin giderilmesi, bu şirketlerin ziyanlarının bunda sorumluluğu bulunan yasal temsilcilerinden aktif halde tahsil edilebilmesi ve faizsiz tasarruf finansman sistemine duyulan itimadın arttırılması için hazırlanan kanun teklifi; TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşmıştır.

15 Nisan 2022 tarih ve 31810 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 7394 sayılı Hazineye İlişkin Taşınmaz Malların Kıymetlendirilmesi Ve Katma Bedel Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun İle Kimi Kanunlarda Ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 34’üncü unsuruyla 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununa eklenen Süreksiz 9’uncu husus kapsamında yapılacak mukavele bölümleri, sırasıyla, aşağıdaki süreç adımlarıyla gerçekleştirilecektir:

  1. Tasfiye sürecindeki şirketin “tasarruf dönemi”ndeki tasarruf finansman mukavelelerini devralmaya istekli şirketler, TMSF’ye başvuracaktır.
  1. TMSF tarafından, mukavele devralma talebinde bulunan şirket ile ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) uygun görüş alınacaktır.
  1. BDDK’dan onay geldikten sonra, kontratların devranı için; TMSF, devreden şirket ve devralan şirket ortasında bölüm mukavelesi imzalanacaktır. Hangi kontratların hangi şirkete devredildiği kamuoyuna duyurulacaktır.
  1. Hukuki süreci devam edenler hariç olmak üzere, “tasarruf dönemi”ndeki tasarruf finansman mukaveleleri, yani bugüne kadar kendisine konut yahut otomobil teslimatı yapılmamış olanların mukavelelerinin evre ve teslimi yapılacaktır.
  1. Devralan şirket tarafından, devralınan mukavelelerin sahiplerine ulaşılarak, kontratlarını devam ettirip ettirmeyecekleri öğrenilecektir.
  1. Sözleşmesini devralan şirkette devam ettirmek isteyen müşterinin, bugüne kadar yatırmış olduğu tasarruf meblağı peşinat kabul edilerek, yeni bir mukavele imzalanacaktır. Yeni kontratta fiyat artırımı olması halinde; müşteri, artırılan meblağa tekabül eden tertip fiyatının yalnızca yarısını ödeyecektir.
  1. Yeni şirkette devam etmek istemeyen müşteri, kontrat fesih dilekçesini, TMSF’ye değil mukavelesini devralan şirkete teslim edecektir.
  1. Feshedilen kontratlar, devralan şirket tarafından devreden şirkete iade edilecektir.
  1. Devralan şirket tarafından değil, devreden şirketin tasfiyesi masası tarafından, en geç bir ay içerisinde, müşterinin yatırmış olduğu tasarruf fiyatının tamamı ile tertip fiyatının yüzde 20’si tek seferde nakit olarak ödenecektir.
  1. Organizasyon bedelinin kalan yüzde 80’i ile buna emsal öbür alacak talepleri, devreden şirketin tasfiye masasına, 2004 sayılı İcra Ve İflas Kanununun 206’ncı unsuru kapsamında dördüncü sıra alacağı olarak kaydedilecektir.

Diğer taraftan, kontrat zamanları kapsamında Kurumumuz tarafından ödenen fiyatların, ilgili şirketin ortaklarından ve sorumluluğu tespit edilen başka yetkililerinden 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Metodu Hakkında Kanun kapsamında takibi yoluyla, azami düzeyde geri kazanılması için çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir.

Konuyla ilgili sıkça sorulan sorular sayfasına TMSF’nin ve tasfiyedeki şirketlerin internet sitelerinden ulaşılabilmektedir.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.