DOLAR 18,835
EURO 20,2072
ALTIN 1136,845
BIST 4505,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hepsiburada, ‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için iki önemli projeye imza attı.

Hepsiburada, TÜBİTAK-BİLGEM, Türk Patent ve Marka Kurumu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesiyle, iki kıymetli projeye imza attı …

Hepsiburada, ‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için iki önemli projeye imza attı.
07.06.2022
121
A+
A-

Hepsiburada, TÜBİTAK-BİLGEM, Türk Patent ve Marka Kurumu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesiyle, iki kıymetli projeye imza attı. ‘Geleceğin Türkiye’si ve ‘Türkiye’nin Geleceği’ için iki kıymetli projenin imza merasimi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ve Doğan Online ve Hepsiburada Kümesi İdare Heyeti Lideri Hanzade Doğan’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

TÜBİTAK-BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü’nün “E-Ticaret Yetkinlik Merkezi” ve Coğrafik İşaretli Eserlerin E-Ticaret Dalı Kanalıyla Geliştirilmesi” için yapılan merasimde imzalar, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Türk Patent ve Marka Kurumu Lider Vekili Cemil Başpınar ve Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ tarafından atıldı.

TÜBİTAK-BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü’nün birinci yetkinlik merkezi e-ticaret alanında Hepsiburada dayanağıyla kuruluyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Doğan Online ve Hepsiburada Kümesi İdare Şurası Lideri Hanzade Doğan iştirakiyle, 15 Nisan Cuma günü Bilişim Vadisi’nde düzenlenen merasimde atılan imzalardan birincisiyle, Türkiye’de yerli ve ulusal yapay zekâ yaratma ve kaliteli istihdam sağlama gayeleri açısından son derece değerli bir adım atıldı.

E-ticaret bölümünün karşılaştığı sorunların tahlilinde kullanılacak yapay zekâ tekniklerinin geliştirilmesi için ulusal ve milletlerarası seviyede çalışmalar yapacak, Yapay Zeka Enstitüsü’nün “E-Ticaret Yetkinlik Merkezi” Hepsiburada’nın dayanağıyla kuruldu. Tübitak- BİLGEM bünyesindeki Enstitü’de Hepsiburada’nın dataları KVKK doğrultusunda anonimleştirilerek, araştırmacı ve bilim insanlarının yapay zeka çalışmalarına kaynak olacak.

Bu merkezle; Türkiye’nin Yapay Zeka Stratejileri doğrultusunda, tüm kamu kurum ve kuruluşları, özel bölüm, üniversiteler, ARGE merkezleri ve girişimcilik ekosistemiyle birlikte çalışarak, faaliyetlerde bulunulacak. Ayrıyeten e-ticaret bölümünün karşılaştığı gerçek saha sorunlarının tahlilinde kullanılacak yapay zeka metotları araştırılacak ve geliştirilecek.

Türk Patent ve Marka Kurumu ile Hepsiburada “Coğrafi İşaretli” Eserlerin E-Ticaret Dalı Kanalıyla Geliştirilmesi için iş birliği yapıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu ve Hepsiburada, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde “Coğrafi İşaretli” eserlerin e-ticaret bölümü kanalıyla geliştirilmesi için iş birliği yapıyor.

İş birliğinin gayesi; klâsik, yöresel hammaddeyle lokal niteliklere bağlı üretilen eserlerin yasal olarak da korunmasını tabir eden “coğrafi işaretli” eserleri, e-ticaret platformuyla desteklemek ve hem Türkiye hem de dünyada milyonlarca şahısla buluşturmak.

Proje ile coğrafik işaretli eserler konusunda farkındalığı artırmak ve lokal üreticilerin desteklenmesini de hedefleniyor. Bu alanda verilecek eğitimlerle hem üretici hem de tüketicinin hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirici eğitimleri de kapsayan projeyle, ulusal zenginliklerin tanıtımı da amaçlanıyor.

Lokal üreticileri desteklediği HepsiTürkiye’den programına Temmuz 2021’de başlayan Hepsiburada, Türk Patent Kurumu’nun “coğrafi işaretli” eser olarak tescil ettiği eserleri, geliştirilen platformuyla Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyaya ulaştırıyor. Hepsiburada, HepsiTürkiye’den programıyla sürdürülebilir tarıma ve yerek ekonomilere yarar sağlamayı hedefliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi bizim pusulamız. Sonunda Türkiye kazanacak”.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imza merasimi öncesinde her iki projenin de Türkiye için kıymetine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yapay zekâ ve coğrafik işaretli eserler iş birliği merasimi vesilesiyle sizlerle bir ortada bulunmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Türkiye’nin geleceği Bilişim Vadisindeyiz. Bugün iki kıymetli iş birliği için bir ortaya geldik. Bunlardan bir tanesi Hepsiburada – TÜBİTAK iş birliği. Bu iş birliği sayesinde daima büyüyen e-ticaret kesiminin yaşadığı problemlere yapay zekâ yoluyla tahliller geliştireceğiz. Yapay zeka bugünün teknoloji dünyasının olmazsa olmazı. Her kesimi apayrı bir boyuta taşıma kapasitesine sahip.

Yapay zekada Türkiye olarak başta aktörlerden biri olabilmek için çalışıyoruz. Bu noktada Ulusal Yapay Zeka Stratejisi bizim pusulamız. Yapay Zeka Enstitüsü de bu alanda ektiğimiz tohumlardan yalnızca bir tanesi. Enstitümüzde özel dal ve kamu bir ortaya gelerek çalışmalar gerçekleştirecek. Burada geliştirilen temel teknolojiler, algoritmalar kısa müddette tüm bölümlerin kullanımına açılacak. İşte Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinde kurulan E-Ticaret Yetkinlik Merkezi de e-ticarette yapay zeka tahlillerine öncülük edecek. Hepsiburada – TÜBİTAK iş birliğinde ferdileştirme, daha tesirli satış, akıllı arama, sanal asistan üzere yapay zeka uygulamaları bir adım öteye taşınacak. Taraflar bilgi, tecrübe, altyapı ve uzmanlıklarını karşılıklı olarak paylaşıma açacaklar. Nihayetinde bu iş birliği ile hem kurumlarımız, hem elektronik ticaret dalı, hem başka bölümler, hem Türkiye kazanacak.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Hepsiburada elini taşın altına koydu, öncü rol üstlendi.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Patent ve Marka Kurumu ve Hepsiburada’nın HepsiTürkiye’den programları ortasındaki işbirliği hakkında da şunları söyledi:

“Bugünkü ikinci iş birliğimiz Hepsiburada ile Türk Patent ve Marka Kurumumuz ortasında. Bu iş birliği ile coğrafik işaretlere yönelik yeni bir çalışma başlatılıyor. Coğrafik işaretli eserler Hepsiburada’da ön plana çıkarılarak coğrafik işaret farkındalığı artırılacak. Bildiğiniz üzere coğrafik işaretler her memleketin kendine mahsus pahalarını temsil ediyor. Emekle, alın teriyle ve nesilden nesle aktarılan bilgi ve deneyimin korunmasını sağlıyor. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu kıymetlere her zamankinden çok daha güçlü bir halde sahip çıkmanın çabasını veriyoruz.

Tabi bizim maksadımız daha yüksek. Asıl coğrafik işaretlerimizi milletlerarası arenaya taşıdığımızda başarımızı katmerlemiş oluruz. AB ülkelerinde coğrafik işaretli eserlerin pazar bedeli 100 milyar avrolara yaklaştı. Besin ve içecek bölümü içerisindeki hissesinin 7’ler civarında olduğu kestirim ediliyor. İşte gerçek adımlarla bizim bu piyasadan daha fazla hisse elde etmemiz pekâlâ mümkün. Bu manada coğrafik işaretli eserlerle alakalı olarak yapılan işbirliği, bu alana bir ivme kazandıracak. İşte iki iş birliği ve e-ticaret ekosistemi için iki pahalı adım. Güzel uğurlu olsun!

Tabi burada Türkiye’nin milyar dolar değerlemeye ulaşan altı unicornundan biri olan Hepsiburada sağ olsun, bu iş birliklerinde taşın altına elini koydu.

Hem e-ticaret bölümünün hem de girişimcilerimizin rekabetçiliğine yönelik öncü bir rol üstlendi.

Bu vesileyle kendilerine de hassaten teşekkür ediyorum.

Doğan Online ve Hepsiburada Kümesi İdare Heyeti Lideri Hanzade Doğan:

Bugün ülkemiz ismine çok kıymetli olduğuna inandığım; temelinde ‘teknoloji’, merkezinde ise ‘insan’ bulunan yesyeni atılımlara birlikte imza atmak üzere bir ortaya gelmekten büyük memnunluk duyuyorum. Yapay zekanın bu dönüştürücü tesirini global seviyede halihazırda hissetmeye başladık. Tüm karar verme düzeneklerini değiştiriyor. Meslekleri yine tanımlıyor. Verimliliği büyük ölçüde değiştiriyor, artırıyor.

Ülke olarak global rekabette öne geçmemiz için bu seyahati hayal etmek, bu seyahate hazır olmak ve hatta istikamet vermek mecburiyetindeyiz. Ulusal yapay zeka stratejimizi bu uğraşın birinci adımı olarak görüyor, yürekten destekliyorum.

İdaresi, çalışanları, sermaye yapısı ve iş ortaklarıyla Türkiye’nin Hepsiburada’sı olmaktan, küresel teknoloji devleriyle rekabette bayrağımızı en zirveye çıkarmaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizin küresel nizama istikamet verecek tesirde ve yetkinlikte, hak ettiği yeri alması için güçlü yerli teknoloji şirketlerine sahip olmasının bir mecburilik olduğuna inanıyorum.

Hepsiburada kümesini e-ticaret ve teknoloji alanında küresel devlerle rekabet edebilecek; küresel teknoloji monopollerine karşı ulusal teknolojimizin gelişmesine liderlik edecek yegane şirket olarak görüyoruz.

Bu nedenle de yerli teknoloji şirketleri ve kamu kurumlarımızla yapacağımız işbirliklerine farklı bir değer atfediyoruz.

Türkiye’nin Hepsiburadası olarak; ticaretin dijitalleşmesi için en yeni teknolojileri kullanmaktan çok; en yeni teknolojileri üretebilen bir noktaya gelmemizin sorumluluğunu ve heyecanını taşıyoruz. Bugünün dünyasında “dijital bağımsızlık” kavramının çok lakin çok kıymetli hale geldiğini görüyoruz. Dalımızın en büyük yerli oyuncusu olarak en değerli motivasyonumuz Türkiye’nin dijitalleşen ticaretle çok daha güçlenmesi ve global rekabette öne çıkması.

Bu vizyonla, küme olarak kullandığımız teknolojileri yurtdışından ithal etmiyoruz. Bilhassa açık kaynak ekosistemini faal halde kullanarak kendi yazılım ve sistemlerimizi, kendi kaynaklarımızla kendi ülkemizde üretiyoruz. Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak, Türkiye’nin geleceği ve geleceğin Türkiye’si için her misyona hazırız, her vazife için buradayız.

Birlikte attığımız bu adımların ülkemizin ulusal üretim ve ulusal teknoloji atağına, tüm KOBİ’lerimize ve girişimcilerimize iyi uğurlu olmasını diliyorum.

TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal: “Hepsiburada ile bu yeni iş modeli, geleceğe örnek olacak”

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal da, Hepsiburada işbirliği ile kurulan Yapay Zeka Enstitüsü’nün TÜBİTAK’ın 23’üncü enstitüsü olacağına dikkat çekerek, özetle şunları söyledi:

“Yapay zeka ile ilgili konuşacak çok şey var, ancak Hepsiburada ile işbirliğimiz, aslında örnek bir model. Hem çok yenilikçi bir yaklaşım hem de katma bedeli çok yüksek bir süreç. Dijitalleşmenin ana ekseninde yapay zekanın her boyutunu kapsayan bir model. Türkiye’deki ekosistemin tüm paydaşlarıyla, yani KOBİ’ler, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve ehil tüm kurumlarımızla paylaşılacak bir işbirliği. Burada elde edilecek datanın bilgiye dönüşüm süreci TÜBİTAK üzerinden tüm Türkiye’nin hem akademik hem başka ilgili kurumları ekosistemleri aracılığıyla yaygınlaşmış olacak. Bu hem yeni bir iş modeli hem de TÜBİTAK’ın yarattığı katma kıymetler açısından bir dönüşüm modeli. Burada elde edeceğimiz tecrübe bizim için çok değerli. Zira bu tecrübeler önümüzdeki periyotta akıllı üretim, besin ve tarım, iklim değişikli ve fintech alanlarındaki yetkinlik merkezi çalışmalarımızda çok pahalı olacak. Bu işbirliği ve iş modelinin hem kurumumuza hem ülkemize bir yenilik getireceğini düşünüyoruz. Bu işbirliğinde emeği geçen Hepsiburada’daki arkadaşlarımıza, BİLGEM’deki arkadaşlarımıza, sürecin daima takip eden sayın bakanımıza çok teşekkür ediyor, Türkiye’ye iyi olmasını diliyorum.”

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanvekili Cemil Başpınar: Bu işbirliği bir birinci. Değerli kazanım sağlayacak

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanvekili Cemil Başpınar da, yaptığı konuşmada Türkiye’nin Hepsiburada’sı ile işbirliğinin kıymetine dikkat çekerek özetle şunları söyledi: “TÜRKPATENT olarak tescil faaliyetlerinin yanında, coğrafik işaretler konusunda farkındalık, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri de yürütüyoruz. Bu faaliyetlerimiz esnasında farklı paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Gerçekten bugünkü işbirliği, bir sınai mülkiyet kurumu ile elektronik ticaret platformu ortasında geliştirilen birinci işbirliği olma özelliğini taşıyor. Biz bu işbirliği kapsamında gerçekleştirilecek çalışmaların, üreticilerimize değerli ticari kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Türk Patent ve Marka Kurumu olarak, bu işbirliğinin uygulama sürecinde, coğrafik işaret alanındaki uzmanlığımızı etkin bir biçimde kullanıyor olacağız. Bu vesileyle bu işbirliği için Hepsiburada idaresine ve takımına teşekkür ediyorum. Coğrafik işaretler konusunun ülkemizin gündemine taşınması noktasında, kıymetli katkıları ve takviyeleri için Sayın Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Bu fikirlerle, başarılı ve yararlı bir uygulama süreci temenni ediyor, hürmetler sunuyorum.”

Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Kurul Lideri Ziya Altunyaldız da, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“TÜBİTAK BİLGEM Yapay Zeka Enstitüsü ve Hepsiburada’nın tesirli bir grup çalışmasıyla ülkemize kazandırdığı birinci Yapay Zeka Yetkinlik Merkezi ile günümüz dijital dünyasına uyumlu inovativ gelişmelerin atılımın ve ‘E-ticarette global alanda biz de varız’ın tabirini bugünkü gerçekleşmeyle daima bir arada deneyim edeceğiz. Bu teşebbüsü gerçekleştirdikleri için Hepsiburada’ya ve sayın bakanımıza yürekten teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum. Coğrafik işaretlerle de kıymetlerimizi müdafaa altına alıyor, topraklarımızda yetişen bu kıymetleri dünyaya taşımanın da yolunu biliyoruz. Bu kapsamda da Türk Patent Kurumu liderimiz ve tekrar Hepsiburada’ta teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum.”

Konuşmaların ve Doğan Online ve Hepsiburada İdare Konseyi Lideri Hanzade Doğan’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a plaket takdiminin akabinde, Türk Patent ve Marka Kurumu Lider Vekili Cemil Başpınar, TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal ve Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Türkiye’nin teknolojik ve ekonomik geleceği için kıymetli işbirliklerine yönelik imzaları attılar. Gebze Bilişim Vadisi’ndeki imza merasimi, çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber bahis forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort fethiye escort Cami Halısı cami halısı cami halısı gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir irc forum bedava hesaplar bahis forum deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler maltepe escort erbaa escort