Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 24°C
Çar 25°C

Kayserili liderler zelzele bölgesine gidiyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, MHP Kayseri Vilayet Lideri ve 15 ilçe belediye lideri ile Kocasinan Belediyesi’nde bir ortaya geldi.

Kayserili liderler zelzele bölgesine gidiyor
23 Şubat 2023 12:00
160

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kahramanmaraş merkezli iki başka sarsıntı sonrası afet yarasını sarmak için tüm imkânları seferber eden Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, 16 ilçe belediye lideri ile birlikte zelzele bölgesinde takviyelerini birinci günden bu yana sürdürüyor.

Bu kapsamda Lider Büyükkılıç, Kocasinan Belediyesi’nde MHP Kayseri Vilayet Lideri Adnan İncetoprak ve 15 ilçe belediye lideri ile bir ortaya geldi.

Büyükkılıç, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Melikgazi Belediye Lideri Mustafa Palancıoğlu’nun Dulkadiroğlu ilçesinde, AK Parti Vilayet Lideri Şaban Çopuroğlu’nun da Hatay İskenderun’da olduğunu söz ederek, “Kocasinan’ımızın konut sahipliğinde buradayız, değişik vakitlerde bir ortaya geleceğiz. Birliğimiz, beraberliğimiz bereketimizdir. Melikgazi’miz şuanda Maraş’ımızda şuanda Dulkadiroğlu ilçesinde, Vilayet liderimiz da Hatay İskenderun’da” diye konuştu.

Develi, İncesu ve Hacılar belediye liderlerini da sarsıntı bölgesine uğurlayacaklarını vurgulayan Lider Büyükkılıç, “Sabah Develi’mizin, İncesu’muzun ve Hacılar’ımızın 30’a yakın aracını Göksun’a görevlendirdik. Şuanda giriş yapmak üzereler. Orada vazifeli valimiz ile görüştük, gerekli bilgileri verdik, artık buradan 3 liderimizi oraya uğurluyoruz. Cenab-ı Allah kazasız, belasız gidip gelmeyi nasip etsin” dedi.

BÜYÜKKILIÇ, MECLİS ÜYELERİ İLE SARSINTI BÖLGESİNE GİDECEK

Büyükkılıç, yarın evvel Sarız, daha sonra ise Kahramanmaraş’a geçeceklerini belirterek, “Yarın da dilek eden meclis üyelerimiz ile Kahramanmaraş’ımıza geçeceğiz. Birebir vakitte ben, yarın evvel Sarız’ımıza uğrayıp, oradan Kahramanmaraş’ımıza geçeceğim. Hem alanda olacağız, hem burada olacağız. Birliğimizi, beraberliğimizi perçinleyen davranışlara ve sorumlu anlayışlara devam diyoruz” sözlerini kullandı.

Daha sonra Büyükkılıç, ilçe belediye liderleri ile birlikte zelzele sürecinde yapılan ve yapılacak olan hizmetleri görüştü.

Toplantının akabinde açıklamalarda bulunan Lider Büyükkılıç, bu vakte kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmalar ve süreç hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, “11 vilayetimizden 40 bin civarında vatandaşımız ve konuğumuz kelam hususudur. Bunlarla ilgili yapılacak çalışmaları önemsiyoruz” dedi.

“KURUM VE KURULUŞLAR AYAKTA, SAHADA”

Devletin tüm kurum ve kuruluşlarının alanda ve ayakta olduğuna vurgu yapan Lider Büyükkılıç, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sağlık alanında Kayseri’mizde hakikaten doktorlarımıza, her kademedeki sıhhat çalışanlarımıza minnet duyuyor, teşekkür ediyorum. Komşu vilayet olmanın, değişik vilayetlerden gelen vatandaşlarımızın tedavileri ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Tıpkı vakitte toplu olarak kalınan yurtlarımızdaki konuklarla ilgili Sıhhat Müdürlüğümüzdeki doktorlarımızı oraya görevlendirerek, hizmeti ayağa getirme anlayışı içerisinde çalışma yapmaktadır. Ayrıyeten doktorlarımız ve sıhhat çalışanlarımız her kademedeki komşu vilayetlerimizde de çalışmalar yapılmaktadır. Kurum ve kuruluşlar ayakta, alanda, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye seferber olmuş durumdadır. Askerimizle, sivilimizle, odalarımızla, lokal yönetimlerimizle, AFAD’ımızın takımlarıyla, İçişleri Bakanlığı’mızın bilhassa gruplarıyla herkes üzerine düşeni yapma tarafında uğraş göstermektedir. Birliğin, beraberliğin, dayanışmanın her şeyin ilacı olduğunu bilmekteyiz.”

Kayseri’nin de zelzeleden etkilendiğini söyleyen Büyükkılıç, “Kayseri’miz, fakat 11 ilin içerisinde değerlendirilmemiştir. Kayseri’mizde de her iki sarsıntı ile son Hatay’da olan da kısmen hissedilmiş ve gerekli çalışmalar yapılmış, hasar gören yapılarla ilgili de vatandaşlarımızın müracaatları alınmış, değerlendirilmeye devam etmektedir. Bizdeki bilgiler doğrultusunda 12 bin 500 civarında müracaat kelam hususudur. Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğümüzün bilgisi dâhilinde, AFAD’ın, Valiliğimiz ile uyumuyla, lokal idarelerin takviyeleriyle ilçe ilçe, mahalle mahalle değerlendirilme çalışmaları devam ediyor. Sarız’ımız komşu ilçe olması ve hasar konusunda gerekli çalışmaları birinci günden beri takip etmekteyiz, üzerimize düşeni yapma tarafında gereken çalışmaları hızlandırmaktayız” diye konuştu.

“KAYSERİLİ HEMŞEHRİLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ”

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri olarak alanda olduklarını tabir ederek, “Kayseri’mizdeki hemşehrilerimizin huzursuz olmamalarını, var ise binalarında kaygı ettikleri boyut, gerek Alo 181’e, gerekse AFAD merkezine başvurmak suretiyle kesinlikle inceleneceğinden hiç kuşkuları olmasın. 16 ilçe belediye ve Büyükşehir olarak 17 belediye lideri kardeşimiz, el ele sizlerin hizmetindedir. Kayseri olarak alandaydık, sarsıntı bölgelerinde Kayseri’mizin yaptığı hayırseverlik paylaşılıyor, Kayserili hemşehrilerimizle gurur duyuyoruz. Kayseri’miz olayın birinci dakikasından itibaren işin başında, bedelli Valimiz ve bizler alanda, sizlerin de takviyeleriyle, dualarıyla, uğraşlarıyla Kayseri’miz her yerde hayırla anılmaktadır” diye konuştu.

Deprem bölgelerine takviyenin sürmesi gerektiğine, kuru besin istikametindeki takviyelerin ihmal edilmemesine vurgu yapan Lider Büyükkılıç, konuşmasında “Kayseri olarak sizlere yakışan, sizlere layık olmaya çalışan bir grup olarak orada da şuanda konteyner kent mahallemiz oldu, orada da çalışmalarımızı yapıyoruz. Sıcak yemekten giyecek temini konusunda ve KASKİ’miz, elektrik şirketimizle altyapı kuruluşlarımızla çalışmalarımız devam edecek” sözlerine yer verdi.

“BUGÜN AZ KONUŞMA, ÇOK İŞ YAPMA DÖNEMİ”

Başkan Büyükkılıç, toplumsal medyadaki dezenformasyon konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bugün az konuşma, çok iş yapma periyodu, bugün yaraları sarma periyodu, bugün birbirimize sahip çıkma dönemidir” dedi.

BÜYÜKKILIÇ, MAHALLE MUHTARLARINA SESLENDİ

Kentte vazife yapan mahalle muhtarlarına seslenen Büyükkılıç, şöyle konuştu:

“Kayseri’deki 700’ün üzerindeki mahalle muhtarlarımızdan istirhamımız, âlâ niyetinizden kuşku etmiyoruz, çabalarınızı biliyoruz, takdir ediyoruz. Mahallenizdeki kardeşlerimizle ilgili kesinlikle AFAD merkezlerine müracaatlarını sağlayın. Merhamet hoş histir, uygun niyet hoş histir, devletimizin kurallarını göz arkası etmemeliyiz. Bu vatandaşlarımıza düzgünlük edeceğiz derken, daha sonra ihmal etmemizden ötürü tahminen onların haklarının yok olmasına sebep olur. Mahallenizdeki kardeşlerimizin AFAD üzerinden kayıtlarını sağlayın.”