Dolar 32,2008
Euro 34,9737
Altın 2.509,72
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C

Lider Soyer, Osmaniye’de basın toplantısı düzenledi “200 haneli konteyner kent kuruyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 11 büyükşehir belediyesi içinde genel afet uyumunu İzmir’in üstlendiği Osmaniye’de basın toplantısı düzenledi. Mart başına kadar 200 haneli konteyner kent kuracaklarını söyleyen Lider Soyer, bölgede kırsal kalkınma için de harekete geçtiklerini vurguladı. Soyer, “Gençler, ihtiraslarımızın değil vicdanımızın kelamlarını duysunlar” dedi.

Lider Soyer, Osmaniye’de basın toplantısı düzenledi “200 haneli konteyner kent kuruyoruz”
20 Şubat 2023 01:20
123

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 11 büyükşehir belediyesi içinde genel afet uyumunu İzmir’in üstlendiği Osmaniye’de basın toplantısı düzenledi. Mart başına kadar 200 haneli konteyner kent kuracaklarını söyleyen Lider Soyer, bölgede kırsal kalkınma için de harekete geçtiklerini vurguladı. Soyer, “Gençler, ihtiraslarımızın değil vicdanımızın kelamlarını duysunlar” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 11 büyükşehir belediyesi içinde genel afet uyumunu İzmir’in üstlendiği Osmaniye’de basın toplantısı düzenleyerek bölgeye ait yol haritasını anlattı. Cebelibereket Şehit Ali Alkan Ortaokulu bahçesinde kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi Afet Uyum Merkezi’nde düzenlenen toplantıya CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, CHP Osmaniye Vilayet Lideri Şükret Çaylı, CHP Osmaniye ilçe liderleri katıldı.
Başkan Tunç Soyer, toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afet bölgesinde yaptığı çalışmaları aktararak “Depremin yaraları daha çok taze. Çok büyük acılar, dramlar yaşanıyor. Biz bir yandan bugüne dair neler yapmalıyız, bir yandan Osmaniye’de kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması gerektiğini görüşüyoruz. Burada verdiğimiz hizmetin kalitesini büyütecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Lakin bizim asıl çalışmamız gereken problem, zelzelenin travmasını atlattıktan sonrasıdır” dedi.

“Mikroskopla İzmir’e, teleskopla Türkiye’nin her yerinden Osmaniye’ye bakacağız”
Cebelibereket Okulu’nun bahçesindeki uyum merkezinde günde 2 bin şahsa yemek veren bir taşınabilir mutfağın bulunduğunu söyleyen Lider Soyer, “Çok temel ünitelerimizi buraya taşıdık. Her gün sayısı artan bir grubumuz var. Park ve bahçelerden fen işlerine kadar bütün gruplarımız burada. Daha kıymetlisi Acil Tahlil Grubumuz burada. Cebelibereket Okulu’na giren Osmaniyeli bir vatandaş, kendi belediyesine gelmiş üzere hizmet alsın istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin minyatürünü kuracağız demiştik; adım adım kuruyoruz. Biz yalnızca İzmir olarak değil, Türkiye’nin her yerinden büyükşehir belediyelerinin temsilciliğini yapacağız. Bir yandan İzmir’in bütün gücünü enerjisini taşıyacağız, bir yandan da burada Türkiye’nin her yerinden gelen takviyeleri koordine vazifesi üstlendik. Bir yandan mikroskopla İz mir’e bakmaya bir yandan da teleskopla Türkiye’nin her yerinden Osmaniye’ye bakmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“Naklini başlattık”
Osmaniye için barınma ve kırsal kalkınma olmak üzere çalışmaların iki ana koldan yürütüleceğini söyleyen Lider Soyer, kelamlarına şöyle devam etti: “Birincisi konut imalatı. Vatandaşların bin 700’ün üzerinde ağır hasarlı konutunun olduğunu biliyoruz. Yıkılan 250’nin üzerinde bina olduğunu biliyoruz. Biz, mart ayı başına kadar 200 konteynerlik bir kent kuracağız. Bu 200 konteyner İzmir Büyükşehir Belediyesi atölyelerinde üretilmeye devam ediyor. Onların buraya naklini başlattık. Bir yandan da buraya getirdiğimiz arkadaşlarımızla montajını yapıyor olacağız. Böylece çok daha fazla konteyneri buraya getirmiş oluyoruz. Malum bir tır en fazla iki konteyner getirebiliyor. Lakin biz panel olarak burada montajını yaptığımızda 15-18 ortası konteyneri bir seferde buraya getirmiş oluyoruz. Burada da azamî 35 dakikada konteynerin montajını yapabiliyoruz. Mart ayı başından itibaren & ccedil;adırlarda yaşayan vatandaşlarımızı daha donanımlı ve korunaklı konteynerlere yerleştirmeye başlayacağız.”
 
“Kırsalda üretimi devam ettirmemiz gerekiyor”

İkinci olarak kırsal kalkınma atılımını anlatan Lider Soyer, “Kırsalda üretimi devam ettirmemiz gerekiyor. Kırsalda üretim devam etmezse hem Osmaniye’de bir besin krizi yaşanabilir hem de kırsalda yaşayan vatandaşların göç edip kentte işsiz ordusuna katılmaları kelam konusu. Bizim İzmir’de Öteki Bir Tarım Mümkün çatısı altında yürüttüğümüz çalışmaları Osmaniye’ye taşımak istiyoruz. Osmaniye’de de İzmir’deki üreticiye sağladığımız imkanları sağmak istiyoruz” dedi.

“İzmir’de yüzümüzün gülmesi mümkün değil”
Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lider Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Osmaniye’de kurduğumuz bu kardeşlik bağını sürdürmek istiyoruz. Bu kardeşlik bağını genişletmek ve Osmaniye’ye daha çok yarar getirecek bir noktaya taşımak istiyoruz. Biliyoruz ki Osmaniye’de vatandaşlarımızın mağduriyeti devam ettikçe İzmir’de bizim yüzümüzün gülmesi mümkün değil. Bu kardeşlik bağını pekiştirmemiz, güçlendirmemiz, birbirimize sahip çıkmaya devam etmemiz lazım. Biz bu his ve fikirlerle buradayız.”

“Kendi irademizle buradayız”
Osmaniye’nin genel afet uyumunu 11 büyükşehir belediyesi içinde İzmir’in üstlenmesine ait de konuşan Lider Soyer, “Bizi zelzelede AFAD, Osmaniye ile eşleştirmişti. Doğal tüm sarsıntı bölgesine hizmet ulaştırmak için çaba ettik. Lakin daha sonra bu hizmetin daha uygun bir uyumla ulaşması için 11 Büyükşehir Belediye Lideri olarak ortamızda bir işbirliği yapmaya karar verdik. O işbirliğinde ben Osmaniye’yi istediğimi söyledim. Zira hem AFAD’ın baştaki eşleştirmesinin avantaj olacağını, hem de buradaki arkadaşların aktardığı bilgilerle daha yararlı olabileceğimizi düşündüm. Biz bilerek, isteyerek ve kendi irademizle buradayız. Bugüne kadar gençler bizde ihtiraslarımızın kelamlarını duydular, bundan sonra vicdanımızın kelamlarını duysunlar istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı