Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 11°C
Pts 12°C
Sal 13°C
Çar 11°C

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri’nde, Karşılaştırmalı Politika Profesörü Pippa Norris, Jüri Özel Ödülüne layık görüldü

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı: “SOSYAL BİLİMLERİN YOL GÖSTERİCİLİĞİNE HİÇ OLMADIĞI KADAR GEREKSİNİMİMİZ VAR …

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri’nde, Karşılaştırmalı Politika Profesörü Pippa Norris, Jüri Özel Ödülüne layık görüldü
1 Mayıs 2022 19:09
232

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı:

“SOSYAL BİLİMLERİN YOL GÖSTERİCİLİĞİNE HİÇ OLMADIĞI KADAR GEREKSİNİMİMİZ VAR”

Toplumsal bilimler alanında Türkiye’deki birinci memleketler arası ödül programı olan Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Mükafatları 17’nci kere sahiplerini buldu. Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, çevrim içi gerçekleşen ödül merasiminde yaptığı konuşmada, “Tüm dünya için barış ve huzur ortamının tehdit altında olduğu bu devirde toplumsal bilimlerin yol göstericiliğine hiç olmadığı kadar muhtaçlığımız var” dedi.

Konusu “Küreselleşmenin Geleceği: Devletin Dönüşü mü?” olarak belirlenen 17’nci Sakıp Sabancı Milletlerarası Araştırma Ödülleri’nde Heyet Özel Mükafatı, Harvard Üniversitesi’nde mukayeseli siyaset dersleri veren Profesör Pippa Norris’e verildi.

Sabancı Üniversitesi Onursal Lideri Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine 17 yıldır düzenlenen Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Mükafatları, toplumsal bilimler alanında kıymet katan çalışmaları ödüllendirmeyi sürdürüyor. 2022 yılı konusu “Küreselleşmenin Geleceği: Devletin Dönüşü mü?” olarak belirlenen Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Ödülleri’nde Heyet Özel Mükafatı, Harvard Üniversitesi’nde 30 yıldır Paul McGuireÖğretim Üyesi olarak mukayeseli siyaset dersi veren Prof. Dr. Pippa Norris’e verildi. İdare sistemleri, seçim güvenliği, demokrasi üzere bahislerde 50 kitabı bulunan ve Google Scholar’a nazaran siyaset bilimi alanında en çok atıf alan ikinci bilim insanı Profesör Norris, birebir vakitte Harvard ve Sydney Üniversiteleri iş birliğiyle hayata geçen Seçim Bütünlüğü Projesi’nde de yöneticilik vazifesini üstleniyor.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Lideri Güler Sabancı, çevrim içi düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, “Sakıp Sabancı Ailesinin çok bedelli katkılarıyla, Sabancı Üniversitesi mesken sahipliğinde düzenlenen ve merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle verilen Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Mükafatları, toplumsal bilimler kolunda milletlerarası alanda verilen Türkiye’deki birinci ve tek ödül programı olmasıyla bizler için çok kıymetli” dedi. Güler Sabancı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde insanlığın ortak sorunu olan pandemiyle birlikte gayret edebilmeyi konuşuyorduk. Bugünse devam eden bu global sıkıntıya memleketler arası alanda yaşanan çatışma ortamı eklenmiş durumda. Sonlarımızın biraz ötesinde yaşanan savaş hepimiz için tasa verici. Tüm dünya için barış ve huzur ortamının tehdit altında olduğu bu periyotta toplumsal bilimlerin yol göstericiliğine hiç olmadığı kadar gereksinimimiz var.”

Sakıp Sabancı Milletlerarası Araştırma Ödülleri’nin, ardına toplumsal bilimlerin gücünü alarak, her yıl farklı bir hususta, bugünü manaya ve geleceğe ışık tutmada değerli bir iş başardığını vurgulayan Güler Sabancı; her geçen yıl müracaat aldığı ülke sayısını Amerika’dan Hindistan’a kadar geniş bir coğrafyada artıran programın güçlü bir memleketler arası ödül programı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Güler Sabancı, “Bu yıl da aldığımız müracaatlara Jamaika, Meksika, Kuzey Makedonya, Macaristan üzere farklı ülkelerden çalışmaların eklenmiş olması ödül programımızın kapsayıcılığını yansıtıyor. Bu yılın ödül konusu olan “Küreselleşmenin Geleceği: Devletin Dönüşü mü?” başlığının, bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında hepimiz için büyük kıymet taşıdığına kuşku yok” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ YILIN ÖDÜL KONUSU: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜ: TEORİ VE UYGULAMADA CUMHURİYETÇİLİK”

Sabancı Üniversitesi’nin yalnızca toplumsal bilimler alanında değil; idare, mühendislik ve tabiat bilimleri alanında da bilime ve araştırmacılara takviyesini sürdüreceğini söyleyen Güler Sabancı, “Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Altunizade Dijital Yerleşkemiz üzere eğitim alanındaki birincilere de devam edeceğiz. Üniversitemizin disiplinler ortası duvarları kaldıran eğitim yapısı da ülkemizin başarılı teşebbüsçüler yetiştirmesine değerli katkı sunuyor. Birlikte yaratmak ve geliştirmek ideolojimizi yalnızca bilimde değil; eğitimde, iktisatta, teknolojide ve daha birçok alanda yansıtabildiğimiz için mutluyuz” dedi.

Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Ödülleri’nin bugünü manalandırarak geleceğe ışık tutmaya çalıştığını hatırlatan Güler Sabancı, şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere ülke olarak, önümüzdeki yıl Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde birlikte kurduğumuz ve geliştirdiğimiz Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Bundan hareketle Ödül Heyetimiz, önümüzdeki yılın konusunu “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Dönümü: Teori ve Uygulamada Cumhuriyetçilik” olarak belirledi. Önümüzdeki yıl da ufuk açıcı çalışmaları ödüllendireceğimize inanıyorum. “

PIPPA NORRIS: “KÜRESELLEŞME, ÖTEKİ KAVRAMLARLA KARIŞTIRILMAMALI”

2022 Sakıp Sabancı Memleketler arası Araştırma Ödülleri’nde Heyet Özel Ödülü’ne layık görülen Profesör Pippa Norris, çevrim içi ödül merasiminde yaptığı konuşmada, “Sosyal bilimlerde harikalığı teşvik ve takdir eden dünyanın önde gelen ödüllerinden biri olan Sakıp Sabancı Milletlerarası Araştırma Ödülleri’ne katılmaktan onur ve memnunluk duyuyorum” dedi.

Norris konuşmasında 2022 ödül konusundan hareketle “Küreselleşme, global ve karmaşık bir olgu. Batılılaşmayla yahut Amerikanlaşma ile karıştırılmamalı. Global topluluğa öncülük eden ülkelerin birçok; Hollanda, Belçika üzere Avrupa’daki ülkeler yahut örneğin Asya’da yer alan Singapur üzere ülkeler. Bu ülkeler, ABD örneğinde olduğu üzere dünya iktisadıyla son derece entegre durumda. Türkiye şu anda 2021 KOF Globalleşme Endeksinde 208 ülke ortasında ortalamada 58. sırada yer alıyor” açıklamasında bulundu.

MEMLEKETLER ARASI İZOLASYON VE MEMLEKETLER ARASI İŞ BİRLİĞİ ORTASINDA KIRILMA NOKTASINDAYIZ”

Globalleşmenin geldiği noktada yirmi birinci yüzyılın başlarında, eski milliyetçilik güçlerine gerçek bir geri çekilme yaşandığını gösteren işaretler olup olmadığı sorusunun kolay bir yanıtı olmadığını belirten Pippa Norris şöyle konuştu:

“Geçmiştekinden bile daha bağımlı ülkelerden oluşan bir dünyaya gerçek gittiğimizi gösteren gelişmeler var. Bunlardan birincisi Covid pandemisi. Covid yapay sonları yahut harita üzerine çizilmiş çizgileri tanımıyor. İkincisi, memleketler arası çatışmanın canlanmasına şahit oluyoruz. Hepimiz pek çok sebepten ötürü Avrupa kıtasında tekrar büyük bir savaş olmayacağını ümit etmiştik. Ancak Ukrayna olayı tüm bunlara meydan okudu. Büyük bir nükleer güç olan Rusya’nın kendi önderinin kaprisiyle komşusu olan bir devleti tanklarla ve füzelerle işgal etmesi, hepimizim gördüğü o imgeler, sivillerin yerle bir edilmiş konutları, büyük can kayıpları, harabeye dönen hastaneler, bombalanan tren istasyonları, can kaybı ve tahribat açısından 1945’ten beri Avrupa’da yaşanan en büyük uyuşmazlık olan bu durum Avrupa’nın rahat davrandığını gösteriyor. Son olarak, globalleşmenin çıkış noktası olan fikre meydan okuyan bir mevzu da global ısınma ve iklim değişikliğiyle ilgili problemler. Paris Mutabakatı dünyaya bu sıkıntıya birleşik bir cevap vermeye gerçek bir adım attırdı. Almanya’daki seller, ABD’deki kasırgalar ve tayfunlar, Avustralya’daki orman yangınları ve seller bu durumun örnekleri. 21. yüzyılda işbirliği geçmiştekinden çok daha kıymetli hale geldi. Benim gönlümden geçen, bu gayrette iş birliğinin galip gelmesi. Umarım globalleşmenin etrafındaki meseleleri daha düzgün anlarız ve umarım Sakıp Sabancı Milletlerarası Araştırma Mükafatları ile desteklenen çalışmalar bu problemleri anlamamızı daha da kolaylaştırır.”

MÜRACAATLARI MİLLETLERARASI BAĞIMSIZ HEYET KIYMETLENDİRDİ

Sabancı Üniversitesi bünyesinde, Sanat ve Toplumsal Bilimler Fakültesi ve İstanbul Siyasetler Merkezi liderliğinde yürütülen ödül programında makalelerin değerlendirmesi, bağımsız ve memleketler arası bir heyet tarafından gerçekleştiriliyor. Ödül programı kapsamında iktisattan siyasete, tarihten psikolojiye, toplumsal bilimlerin tüm alanlarından her yıl farklı bir tema belirleniyor. Memleketler arası ödül programı bu yıl Amerika’dan Hindistan’a, Jamaika’dan Makedonya’ya 12 farklı ülkeden müracaat aldı.

Bu yılın ödül kazanan 3 makalesi ise şunlar oldu:

  • Ufuk Akçiğit (ABD – Chicago Üniversitesi) & Sina Ateş (ABD – Federal Reserve Board – Bu çalışmadaki görüşler, büsbütün muharrirlerin şahsî görüşlerini yansıtmaktadır ve hiçbir biçimde “Board of Governors of the Federal Reserve System” kurumunun resmî görüşü yahut “Federal Reserve System” ile ilintili öbür bireylerin görüşleri olarak yorumlanmamalıdır.-)

Makale İsmi:“Ekonomik Siyaset ve Globalleşen Dünyada Hükümetin Rolü”

  • Mert Moral (Türkiye – Sabancı Üniversitesi) & Evgeny A. Sedashov (Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi İktisat Yüksek Okulu)

Makale İsmi: “Seçim Talihinin Bilakis Dönmesi: Popülizm ve Globalleşme Çağında Anti-Elitist Tutumlar”

  • Paula D. Ganga (ABD -Columbia Üniversitesi)

Makale İsmi: “Devleti Geri Getirmek. Popülizm, Ekonomik Milliyetçilik ve Avrupa’da Globalleşmenin Araçsallaşması”

Makale ödüllerinin kıymetlendirme sürecinde Heyet Başkanlığını Sabancı Üniversitesi Sanat ve Toplumsal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Oya Yeğen üstlenirken, heyet heyetinde Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İstanbul Siyasetler Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Fuat Keyman, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Toplumsal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meltem Müftüler-Baç, Boston Üniversitesi Memleketler arası Bağlar Prof. Dr. Houchang Chehabi, Kolombiya Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sheri Berman, City University of London Mukayeseli Siyasetler Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Kutlay, Bocconi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kerim Can Kavaklı yer aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.