Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 21°C
Pts 22°C
Sal 24°C
Çar 25°C

Salgın hastalıklara ve enfeksiyonlara dikkat!

Zelzelenin üzerinden şimdi çok kısa bir mühlet geçmiş olmasına rağmen, fevkalâde durumların ikinci dalga sıhhat problemleri olarak enfeksiyonlarla müsabakaya da başlanacağı ikazında bulunan Dr. Cem Koçak, sarsıntı bölgelerindeki sıhhat problemlerine dikkat çekti.

Salgın hastalıklara ve enfeksiyonlara dikkat!
21 Şubat 2023 19:40
145

İSTANBUL (İGFA) – Işık Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Anestezi Programı’ndan Dr. Cem Koçak, zelzele sonrası görülebilecek sıhhat problemlerine karşı ihtarlarda bulundu.

İlk evvel travma sonucu oluşan sistemik meselelerin düzeltilmesi gerektiğini lisana getiren Dr. Cem Koçak, “sıvı-elektrolit istikrarının sağlanması, kayıpların yerine konması ve fazla olanların arındırılması, termoregülasyon, çok ölçüde doku ezilmesi – kaybına ya da sıkışmaya bağlı sendromların sağaltımı üzere ivedilikle çözülmez ise ömürle bağdaşmayacak durumların öncelikli olduğu kabul edilir. Acil sıhhat hizmetlerinin farklı uzmanlık alanları gerektiren başka bileşenleri ise gerekli epey konsültasyonlar ile tedavi sürecine dahil olurlar. Lakin tecrübeler birinci andan itibaren belirli bir öngörü ile alınabilecek tedbirlerin, problemler ortaya çıktıktan sonra yapılacak sağaltımlara nazaran daha tesirli ve başarılı olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

“Kanalizasyon sistemi nereden sızdırıyor ya da kontaminasyon hangi noktada gerçekleşiyor, şimdi bilemiyoruz” diyen Işık Üniversitesi Meslek Yüksekokulundan Dr. Cem Koçak, en kolay haliyle bir su kaynağının pak olup olmadığını bile test edilemediği şartlarda, hiperklorizasyon üzere ‘aşırı’ tedbirlerin daha kabul edilebilir riskler haline geldiğini de kelamlarına ekledi.

Diğer inanılmaz durumlara kıyasla sarsıntılarda altyapı yıkımlarından sonra etraf sıhhatini en fazla etkileyen ögenin vektör ekolojisindeki değişimler olduğunu işaret eden Dr. Koçak, insanlara nazaran çevresel yıkımdan daha az etkilenen çeşitlerin harikulâde şartlar nedeniyle artan üreme alanları nedeniyle süratle çoğalıp salgınlara neden olabildiğini de belirtti.

dr cem kocak 1676970447 704

Günler sonra enkaz altından sağ çıkarılabilen ‘mucize’ olarak isimlendirilen birçok depremzedenin soğuk nedeniyle düşen metabolizma, buna bağlı azalan güç ve oksijen ihtiyacı ile birlikte azalan sıvı kaybı, geciken dehidratasyon sayesinde dayanabildiklerini bilgisini veren Dr. Koçak, bu etapta ise soğuğun ikincil faydalarını da görmeye başladığımızı aktararak şunları kaydetti:

“Olağanüstü bir durum sonrasında gereğince tedbir alınmadığı gözleniyorsa, makul etkenlere bağlı hadiselerin ortaya çıkması beklenen vakitlerde ihtimamlı takipler yapılır, ayrıyeten araştırılır: Birinci hafta daha çok viral etkenlerin neden olduğu hastalıklar görülür, ikinci haftadan itibaren E.Coli, Shigella üzere barsak enfeksiyonu ve ishallerle karakterize salgınlar ile Leptospirozis üzere etmenlerle oluşan hastalıkların görülmesini bekleriz. Fakat tabiatı gereği tropikal, sub-tropikal coğrafyaların hastalığı olan Leptospirozis ile bu mevsimde karşılaşmak pek de mümkün değildir. Mart aynın birinci yarısında Giardia üzere, Entamoeba Histolytica (=amipli dizanteri) üzere paraziter hastalıkların görülmesini bekliyoruz, mart sonu ise Hepatit A için tetikte olunması gereken vakit. Dondurucu soğukların sona erdiği bu tarih aralığı risklerin artmasını da beraberinde getiriyor.”

DSÖ’den aşılama uyarısı

“Elbette inanılmaz durumlarda salgınların biricik nedeni yetersiz sanitasyon, pak su ve besine ulaşım sıkıntıları, vektör denetiminin yetersizliği üzere etkenlere bağlı değil” diye konuşan Işık Üniversitesi Meslek Yüksekokulundan Dr. Cem Koçak, “Bütüncül yaklaşım gereği etkilenen omurlardaki tüm sistemlerde hassaslığın arttığını göz arkası etmemek gerekiyor, bunların başında da bağışıklık sistemi gelmekte. Üstelik harikulâde durumlarda yetersiz beslenme ve barınma şartlarının uzaması da bu etkilenmeyi misliyle arttırıyor. Araştırmalar bu durumu destekleyen datalarla dolu, örneğin kızamık nedeniyle can kaybı oranı on kat artabiliyor” dedi.

Bu nedenle Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) olağandışı durumların yaşandığı bölgelerde kolera, tifüs ve gibisi hastalıklar için salgın eşiğini tek olaya indirdiğine işaret eden Dr. Cem Koçak, ayrıyeten DSÖ’nün acilen meningokoksit menenjit, kızamık üzere hastalıkların aşılamasına başlanmasını ikazında bulunduğunu aktardı.

ETİKETLER: