Dolar 31,1475
Euro 33,8094
Altın 2.037,67
BİST 9.233,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Çar 16°C
Per 15°C
Cum 13°C
Cts 13°C

TSB Lideri Benli: “Medikal Enflasyon, Kesimi de Sigortalılarımızı da Etkiledi”

Sıhhat sigortaları primlerindeki artışa ait açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Benli: “Medikal enflasyonun %164’e çıkması primleri de etkiledi. Lakin sigorta şirketlerimiz artan maliyet yükünün bir kısmını karşılayarak sigortalıların yanında olmaya devam ediyor.”

TSB Lideri Benli: “Medikal Enflasyon, Kesimi de Sigortalılarımızı da Etkiledi”
24 Ocak 2023 17:00
99

Sağlık sigortaları primlerindeki artışa ait açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği Lideri Benli: “Medikal enflasyonun %164’e çıkması primleri de etkiledi. Lakin sigorta şirketlerimiz artan maliyet yükünün bir kısmını karşılayarak sigortalıların yanında olmaya devam ediyor.” 

Sigorta bölümünü büyütmek, sigortalılar lehine eserler geliştirmek ve ülke iktisadına katkı sağlamak gayeleriyle faaliyetlerini yürüten Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) Başkanı Atilla Benli, sağlık sigortaları ve prim artışına ait değerli açıklamalarda bulundu. 

Sigorta şirketlerinin finans dalının en kıymetli oyuncuları ortasında yer almasının yanı sıra yüksek risk altına imza atan kesimlerin başında geldiğinin altını çizen TSB Başkanı Benli, kasko ve trafik sigortaları üzere ‘Hayat Dışı Branş’ın bir kesimi olan sıhhat sigortası eserlerinde prim hesaplamalarının; hasar frekansı ve tazminat yükünün yanı sıra geçmiş yıllardaki gelişmelere ve olası değişikliklere dayalı varsayımlardan yola çıkılarak oluşturulduğunu hatırlattı. Benli, sigortacılığın, “12 ay boyunca kendisine tazminat üretecek eserin fiyatını, her gün artan maliyetlere nazaran adapte etme imkânından uzak olduğunun” altını çizdi. 

Referans alınan kriterlerde uygulanan değişikliklerin ya da tarifeleri etkileyecek beklenmeyen gelişmelerin ve tıbbi gereçlerin fiyat standardizasyonundaki belirsizliklerin, sigorta şirketlerini, düzenlenen poliçeler açısından öngörülemeyecek maliyetlerle karşı karşıya bıraktığını belirten Atilla Benli şöyle devam etti: 

“Sigorta şirketleri, özel sıhhat sigortasına ait hizmet alım kontratlarında Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yayımlanan referans tabloyu dikkate alıyorlar. Ocak 2022’de %36,1’lik artırım açıklayan TTB, 1 Temmuz 2022’de ikinci sefer artış yaparak mevcut artırım oranını %36,1’den %87,1’e çıkardı. Böylelikle maliyetler ve primler ortasındaki fark daha da açıldı. 2023 yılına geldiğimizde ise TTB, 1 Ocak’ta katsayıları %41,4 oranında artırdığını duyurdu. Bu katsayı artışıyla birlikte Aralık 2021 tarihine nazaran medikal enflasyon artış oranı %164’e çıktı. Ocak 2023 yılı aylık enflasyonunun bir evvelki ay ile birebir olacağı varsayımıyla tıpkı periyotta TÜFE artışı ise %67 düzeyinde gerçekleşmiştir. Geleceğe yönelik enflasyon iddiaları için TÜFE’yi takip eden sigorta dalı, bu artışla bir arada büyük bir belirsizliğin ortasında bırakılmış oldu.” 

Böylece sigorta şirketlerinin tazminat yükünün arttığını ve öngörülebilirliğin olumsuz etkilendiğini belirten TSB Başkanı, tüm bu gelişmelerin primlere de yansıdığını söyledi. 

Pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada yaşanan ‘sağlık krizi’ne de değinen Atilla Benli, sigorta bölümünün bu süreçte elini taşın altına koyduğunu hatırlattı: “Bildiğiniz üzere bölümümüz, teminata dâhil olmayan Covid-19 için prim almamasına karşın; özel sıhhat, tamamlayıcı sıhhat ve yabancı sıhhat sigortalılarının tedavi masraflarını karşıladı. Böylelikle, her vakit olduğu üzere bu sıkıntı devirde de sigortalılarımızın yanında olduğumuzu gösterdik.” 

TSB Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandemi riskleri bitmiş değil. Dünya Sıhhat Örgütü, bilhassa ABD ve Avrupa ülkelerindeki hadise sayılarında artış tespit ettiğini açıkladı ve özellikle uçak seyahatleri üzere riskin daha yüksek olduğu durumlarda maske takılması davetinde bulundu. Sigorta bölümümüz de her türlü belirsizliğe karşın sigortalılarını destekleyen yaklaşımını sürdürüyor. Covid-19 ile ilgili tedavi sarfiyatları hala şirketlerimiz tarafından karşılanıyor.”

Benli ayrıca, artan maliyet yükünün bir kısmının sigorta şirketleri tarafından üstlenildiğini de açıkladı: 

“Sağlık sigortaları primlerinin belirlenmesinde tesirli olan en kıymetli faktörün medikal enflasyon; başka bir deyişle tabip fiyatları ile ilaç, tıbbi gereç fiyatlarındaki artışlar sonucu teşhis, teşhis ve tedavi maliyetlerindeki yükselişler olduğu söylenebilir. Öte yandan, taban fiyat artışı ve döviz kuru, çalışan fiyatlarını, tıbbi materyal fiyatlarını etkilediğinden primler üzerinde dolaylı tesire sahipler. Buna rağmen, salgın sürecinde de görüldüğü üzere, dalımız her durumda sigortalılarına dayanak olmaya devam ediyor ve onların mağdur olmalarını engellemek için artış oranlarından kaynaklanan yükün bir kısmını üstleniyorlar.”

Sigorta kesiminin çalışmalarının ve fedakârlıklarının büyük bir teveccühle karşılandığını belirten TSB Başkanı Atilla Benli, sıhhat sigortası eserlerinin sağladığı müdafaa ve garanti konusunda farkındalığın her geçen gün arttığını lisana getirdi. “Vatandaşlarımızın bölümümüze, eserlerimize duyduğu inanç ve belirsizliklere karşı kendisi, sevdikleri için oluşturduğu muhafaza kalkanını güçlendirme eğilimi sayesinde değerli sonuçlara ulaşıldı” diyen Benli sağlık sigortalarına ait şimdiki bilgileri de açıkladı. 

Buna nazaran; Tamamlayıcı Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,2 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreğinde 3 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 1,7 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 4,3 milyar liraya çıktı. Özel Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,5 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 2,6 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 6,5 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 12 milyar liraya çıktı. Tüm bunların yanında sıhhat sigortalarında ödenen tazminat meblağı 2021 yılı 3. çeyreğinde 5,5 milyar lira iken 2022 yılı 3. çeyreğinde 10,2 milyar lira oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.