Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44
BİST 8.026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Paz 11°C
Pts 12°C
Sal 13°C
Çar 11°C

Üniversitelilere Yönelik Para Ödüllü Fon Yarışmasına Kayıtlar 18 Nisan’da Başlıyor

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) iş birliğinde üniversite …

Üniversitelilere Yönelik Para Ödüllü Fon Yarışmasına Kayıtlar 18 Nisan’da Başlıyor
6 Mayıs 2022 13:09
230

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) iş birliğinde üniversite öğrencilerine yönelik bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın müracaatları 18 Nisan’da başlıyor. Üniversite öğrencilerini uzun vadeli yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) kullanım yaygınlığını artırmak hedefini taşıyan müsabakaya, 18 – 26 yaş aralığında, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans yahut lisansa kayıtlı öğrenciler katılabilecek. Ödüllü ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na müracaatlar IOS yahut Android aygıtlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ uygulaması indirilerek yapılabilecek.

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na müracaatlar, 18 Nisan Pazartesi günü başlıyor. Üniversiteli gençleri uzun vadeli tasarruf ve yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve TEFAS’ın kullanım yaygınlığını artırmak gayesiyle başlatılan fon sepeti yarışının bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nda üniversite öğrencilerinden sanal ortamda oluşturulan portföylerini üç farklı senaryoya nazaran, bu senaryoda yer alan profillerden en az birini seçerek yönetmeleri isteniyor. Öğrenciler müsabakaya edu.tr yahut kendi üniversitelerinin resmi uzantılı mail adresleri ile cep telefonlarına yüklenen ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ taşınabilir uygulaması üzerinden müracaatta bulunabilecek. Yarış için taşınabilir uygulamaya güvenlik sebebiyle yurtdışından erişim sağlanamayacak. Yarışa müracaatlar, 30 Nisan 2022 Cumartesi saat 23.00’a kadar yapabilecek. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, 9 Mayıs’ta başlayacak müsabakaya katılmaya hak kazanacak. Yarış, 30 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecek.

Yarışmacılardan; 20-39, 40-64 ve 65 ve üstü yaş periyotlarını kapsayan üç farklı senaryo ile her senaryo için 1 milyon TL fiyatındaki sanal bütçeyi yönetmeleri istenecek. Yarışmacılar varlık dağılımını yalnızca TEFAS’ta süreç gören menkul değer yatırım fonlarından (serbest fonlar hariç) oluşturabilecek.İştirakçiler, hafta içi ve hafta sonu 14.00- 23.00 saatleri ortasında süreç yapabilecek, ayrıyeten sepet değiştirme yahut dengeleme her ay azami 4 (dört) sefer gerçekleştirilebilecek.

Yarış sonunda her varlık sınıfındaki farklı isimlerdeki birinciler 15 bin TL, ikinciler ise 12 bin TL nakit para mükafatı kazanacak. Yarışın büyük mükafatı ise ‘nakit’ olarak yarışta birinci iki dereceye girenlerin olacak. Böylelikle yarışta toplamda 81 bin TL meblağında ödül verilecek. Ödül alınabilmesi için “kayıt tarihi itibariyle öğrenci olunması” zarurî olacak.

18 – 26 yaş aralığında öğrenciler yarışacak

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na iştirak fiyatsız olacak. Yarışa, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans yahut lisansa kayıtlı 18 – 26 yaş aralığındaki öğrenciler katılabilecek. Lakin müsabakaya iştirak için kayıt kuralı bulunacak. 18 Nisan 2022, Pazartesi günü başlayacak kayıtlar 30 Nisan 2022, Cumartesi saat 23.00’da sona erecek. Kayıtlar; IOS yahut Android aygıtlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ taşınabilir uygulaması indirilerek yapılabilecek. Müsabakaya katılacaklar isim, soyad, üniversite ve kısım bilgisi, doğum tarihi, TC kimlik numarası, irtibat bilgileri ve üniversite mail adresi ile kayıt yaptırabilecek. Yarış 9 Mayıs- 30 Kasım tarihleri ortasında gerçekleşecektir.

“TEFAS Güçlü Bir Data Kaynağı”

Takasbank Genel Müdürü ve İdare Konseyi Üyesi Avşar R. Sungurlu, “Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim müsabakasının üçüncü yılında da proje paydaşı olarak Takasbank’ın teknolojik altyapısını üniversiteli iştirakçilere sunmaktan memnunluk duyduklarını” belirtti. Sungurlu, “Senaryo çeşitliliği ve yarış kısıtlarında yüksek kar maksimizasyonu için yarışmacıların, ayrıntılı fon tahlili ve karşılaştırma yapabilecekleri TEFAS platformundan (www.tefas.gov.tr) yararlanmalarının fayda sağlayacağını” söz etti. Sungurlu, gençlerimizin yatırım alışkanlıklarının finansal okuryazarlıklarının üniversite devrinde başlaması gerektiğini belirterek, müsabakanın sermaye piyasalarının gelişmesi ve derinleşmesine katkı sağlayacağını söyledi. Her geçen yıl ilgi ve iştirakin artmasını beklediğini vurgulayan Sungurlu, tüm yarışmacılara muvaffakiyetler diledi.

“Amaç Gençlerimizin Finansal Okuryazarlığı Artırarak Yanlışsız Yatırımcı Olmaları Sağlamak”

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü müsabakasının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini belirten Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare Konseyi Lideri İbrahim Öztop, “Gelecekte ülkemize taraf verecek gençlerimizin finansal hususlarda bilinçlenmesi, daha güçlü bir Türkiye iktisadı için hayli değerli. Birlik olarak bu anlayışla bütün etkinliklerimizde başta genç yatırımcılar olmak üzere yatırımcıların bilinçlendirilmesi ve eğitimlerine kıymet veriyoruz. Üç yıldır devam eden ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü yarışımız da bu alanda yürüttüğümüz değerli bir projemizdir” dedi.

Klasik hale getirilen müsabakaya gençlerin büyük ilgi gösterdiğini tabir eden Öztop, “Yarışmamız için müracaatlarımız 18 Nisan’da başlıyor, tüm üniversiteli gençlerimizin bu yıl da müsabakaya iştiraklerini bekliyoruz” dedi. ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ müsabakasının; Türkiye Sermaye Piyasası Birliği’nin yanı sıra Takasbank ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği iş birliğinde yürütüldüğünü kelamlarına ekleyen Öztop, Türkiye’de yatırım fonları ile sermaye piyasalarının nasıl çalıştığına ait uygulamaya yönelik pratik bilgilerin yer aldığı ödüllü yarış ile gençlerin uzun vadeli yatırıma yönlendirildiğini belirtti. Öztop, “Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim müsabakası ile gençlerimizin yeterli birer yatırımcı olmalarını amaçlıyoruz” dedi.

“Öğrenciler Yatırım Fonlarına Yatırımla Uzun Vadeli Yatırıma ve Tasarrufa Teşvik Edilecek”

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Lideri Mehmet Ali Ersarı, üniversite öğrencilerine Yatırım Fonlarını ve TEFAS’ı tanıtmanın yanı sıra finansal okuryazarlığı da artırmak için her yıl gerçekleştirilen ve klâsik hale gelen Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışının bu sene üçüncüsünü düzenlediklerini belirterek “Bu müsabaka ile üniversite öğrencilerini yatırım fonları aracılığı ile uzun vadeli yatırıma ve tasarrufa teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bu sene da müsabakayı 3 farklı senaryo ve varlık kategorisinde düzenlediklerini, böylelikle müsabakayı daha heyecanlı hale getirdiklerini vurgulayan Ersarı: “Öğrenciler farklı risk kümelerinde yaptıkları yatırımlarla getirilerinin nasıl farklılaştığını görebilecekler, bu da gelecekte yatırımlarını yönlendirmek için bir kılavuz olacaktır” dedi.

Ersarı: “Sonuç olarak bu müsabakayı düzenleme gayemiz üniversite öğrencilerini, uzun vadeli bir bakış açısıyla farklı varlık sınıfları ortasındaki risk getiri istikrarını kurmaları istikametinde teşvik etmek ve yatırımlarını riskin dağıtılması unsuruna nazaran yatırım fonları üzerinden yapabilecekleri TEFAS alt yapısını öğrencilere tanıtmak” dedi.

Yarışın teknik alt yapısı; Sermaye Piyasası Kurulu’nun fon sepeti kuralları çerçevesinde; Takasbank tarafından kurulan ve işletilen “Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu” (TEFAS) tarafından karşılanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.