Dolar 32,3971
Euro 34,5475
Altın 2.447,84
BİST 9.752,68
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 21°C
Per 18°C
Cum 15°C

Bingöl’de 4 siyasi partiden ortak talep: Bingöl afet bölgesi ilan edilsin

Bingöl’de 4 siyasi partinin vilayet liderleri ortak basın açıklaması ile Bingöl’ün de afet bölgesi kapsamına alınmasını yüksek sesle lisana getirdi.

Bingöl’de 4 siyasi partiden ortak talep: Bingöl afet bölgesi ilan edilsin
22 Şubat 2023 02:20
143

Bingöl Aktüel TV / BİNGÖL (İGFA) – Bingöl’de CHP Vilayet Lideri Hasan Aktaş, DEVA Partisi Vilayet Lideri Sinan Baylas, Gelecek Partisi Vilayet Lideri Muhittin Ağırbaş ve Saadet Partisi Vilayet Lideri Muhammed Fatih Tiryaki bir ortaya gelerek, zelzele ile ilgili kıymetlendirme toplantısı yaptı.

Toplantı sonrasında yaptıkları ortak açıklamada, zelzele ülkesi olan Türkiye’de afet öncesi gerekli hazırlıkların yapılmadığı, kâfi önlemlerin alınmadığı apaçık ortada olduğunu öne süren liderler, “Eskiden Başbakanlık’a bağlı olan AFAD’ın kurumsal kapasitesinin zayıflatılması, liyakatten mahrum insanlara üst seviye takımlarda sorumluluk verilmesi, zelzeleye dayanıksız binalara hiçbir rapor istenmeden imar affının çıkarılması ve inşaat kesiminde yolsuzluklara kapı aralayan ölçüsüz rant hırsı milletimize ölümcül bir fatura ödetmiştir” dedi.

“Millet ittifakı olarak, omuzlarımızdaki ağır sorumlulukların farkındayız” diyen liderler, açıklamada, “Şimdi önümüzde kuvvetli bir imtihan bizleri beklemektedir. Yaşanan bu felaketten dersler çıkararak, kentimizi ve geleceğimizi ortak akılla inşa etmek zorundayız. Unutulmamalıdır ki; jeoloji, sismoloji, psikoloji, sosyoloji, ekoloji, tıp, iktisat, eğitim, hukuk, siyaset, kent planlama ve mimarlık birbirlerinden asla bağımsız düşünülemez, hiçbiri ihmal edilemez” tabirlerini kullandı.

“BİNGÖL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

Toplantıda, Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesi talebinin de görüşüldüğü belirtilen açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Bu isteğin derhal yerine getirilmesi gerekmektedir. Toplumsal medyada ülkemizin birinci üç gündemi ortasında yer alan ve her kısmın bu isteğe verdiği dayanak ortadadır. Bu konuda halkımızın bu haklı isteğinin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Bilim insanlarının DAF ve KAF çizgisinin birleştiği yer olan vilayetimizle alakalı yapmış oldukları açıklamaları her gün dinlemekteyiz. İktidar partisi yetkililerinin; amasız, fakatsız bu haklı isteğe kulak verip, bir an önce gerekli kurumları harekete geçirmesi ve vilayetimizi afet bölgesi kapsamına alması gerekir. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalar, vilayetimizde geçmişte yaşanmış olan zelzeleler ve muhtemel yaşanacak zelzele ile alakalı halkımız tedirgindir. Konutların sarsıntıya dayanıklılığı, mümkün bir zelzelede kış kaidelerinde yaşanabilecek zahmetleri göz önünde bulunduran ve afet bölgesine alınması durumunda mümkün bir sarsıntıya bir nebze daha hazır olacağını düşünen vatandaşımıza ‘cahil, cühela’ diyen bireylerin halkımızdan derhal özür dilemesini beklemekteyiz”.

“Halkımız Kahramanmaraş zelzelesinden ötürü vilayetimizde oluşan hasarlar için afet bölgesi ilan edilelim demiyor, benzeri bir zelzelenin de vilayetimizde yaşanma mümkünlüğünün yüksek olduğunu düşünerek afet bölgesi olmayı talep ediyor” diyen liderler, zelzeleye hazırlıklı olunduğu imajını oluşturmaya çalışan iktidar partisinin yetkililerine ve kurumlara şu soruları soruları yöneletti:

1-Deprem anında ilimiz merkez ve ilçelerimizde kâfi toplanma alanı mevcut mudur? Toplanma alanlarında içme suyu, kanalizasyon ve bağımsız elektrik altyapı çalışması yapılmış mıdır?

2-İlimizde bulunan çadır ve konteynır sayımız kaçtır?

3-AFAD gruplarımızın sayısı kaçtır? AFAD ile istekli çalışacak kaç kişi vardır ve listelenmiş midir?

4-Arama kurtarma çalışmaları için kâfi ekipmanımız var mıdır?

5-İmar affı ile yasal hale gelen kaç yapı vardır vilayetimizde?

6-Deprem yönetmeliğine nazaran yapıldığı argüman edilen binaların kaç adedinde sondaj çalışmasıyla etüt çalışması yapılmıştır?

7-İlimizde son yıllarda kaç artezyen kuyusu açıldı? Açılan artezyenlerin yer altında obruk açtığı ve sarsıntıya tesiri olduğu söylentileri gerçek mudur?

8-İlimizin fay çizgisi haritası mevcut mudur? Son sarsıntıdan sonra sınırın yedi metre kaydığı varsayılıyor, buna nazaran yeni bir fay çizgisi çalışması yapılıyor mu?

9-Olası yıkıcı bir zelzelede ilçe, köy yollarında oluşabilecek heyelan vb. durumlara dair bir ön çalışma yapılmış mıdır?

Son olarak vilayetimizin farklı bölgelerinde işgal edilen kaldırımlar ve bilhassa yapılacak olan kent meydanı civarındaki kaldırımların işgal edilmesini konuştuk. Kaldırımları da içine alan çitlerin, çift şerit olan yolları tek şeride düşürmesi, trafiğin akışını yavaşlatmıştır. Tıpkı vakitte çitlerden dolayı yolun ortasında yürümek mecburiyetinde kalan insanımız, kaza yapma durumuyla karşı karşıyadır. Bir an önce insanımızın bu zahmetinin da giderilmesini bekliyoruz.”

ETİKETLER: , ,