DOLAR 19,05
EURO 20,7516
ALTIN 1204,955
BIST 5001,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İBB Sarsıntının Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

Büyük zelzele sonrası 557 kişiyi enkazdan sağ çıkartan İBB, 11. günde bölgenin muhtaçlık materyallerin sevkiyatını aralıksız sürdürüyor. Zelzele bölgesine gönderilen tır sayısı 411’e ulaştı.

İBB Sarsıntının Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor
16.02.2023
21
A+
A-

Büyük zelzele sonrası 557 kişiyi enkazdan sağ çıkartan İBB, 11. günde bölgenin gereksinim gereçlerin sevkiyatını aralıksız sürdürüyor. Zelzele bölgesine gönderilen tır sayısı 411’e ulaştı. İBB İtfaiyesine arama kurtarmada K9 sertifikalı köpekler de yardım etti.

AFAD tarafından Hatay’da görevlendirilen İBB; 3.234 işçi, 1.232 iş makinesi ve hizmet aracıyla bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Samandağ, İskenderun ve Antakya’da çadır kentler kuruldu. İSKİ takımları, bölgenin hasarlı altyapısının tamir gereksinimlerini tespiti, İSTAÇ’ın 108 kişilik kent paklık grubu de 28 paklık aracıyla kentte hijyeni sağlamak için vazife yapıyor. Orhangazi feribotu İskenderun’da konaklama ve rehabilitasyon hizmeti verirken, Osmangazi feribotu da isteyen vatandaşların öbür vilayetlere tahliyesine başladı. Can dostlarımız için Antakya’da ameliyat imkanı bulunan klinik kuruldu. Hatay’ın ilçelerinde sokak hayvanlarına mama dağıtımı devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen büyük zelzelenin akabinde arama kurtarma çalışmalarını tamamladı. 3.234 işçi, 1.232 iş makinesi ve hizmet aracıyla yardım, paklık ve konaklama üzere hayati hizmetleri, AFAD’ın uyumunda çok sayıda kentte sürdürülüyor. İBB’nin 514 işçisi de bölgede istekli olarak AFAD uyumunda çeşitli vazifelerle bölgede çalışıyor.

557 KİŞİ ENKAZ ALTINDAN KURTARILDI

İBB İtfaiye Arama Kurtarma Kümesi ile İSKİ ve İBB İştirakleri, 557 kişiyi enkazdan canlı olarak çıkardı. Ayrıyeten AFAD gönüllüsü olarak bölgeye giden çalışanımız de 95 kişinin canlı olarak kurtarılmasında çeşitli arama kurtarma takımlarında misyon alarak dayanak oldu.

TÜM İMKANLAR DEPREMZEDELER İÇİN

İBB’nin başlattığı yardım kampanyası kapsamında, Yenikapı ve Kartal’da oluşturulan yardım merkezlerinde çalışmalar 24 saat asıllı sürdürülüyor. Yardım kampanyasına bugüne kadar 28 bini aşkın kişi ve kurum bağış yaparak katkı sağladı. Bugüne kadar 23 bini aşkın istekli de Yenikapı’daki yardım merkezinde çalıştı. 

Deprem bölgesine 411 tırla 6 milyon yiyecek içecek, giyecek üzere birçok eser gönderildi. Ayrıyeten, 65 tır Pet Su Hamidiye bölgeye sevk edildi. 2,8 milyon adet 0.5 litre, 284 bin adet 1,5 lt, 35bin adet 5 lt su gönderildi. 38 tır ile de 3 milyon 800 bin adet 50 gr’lık Akdeniz tipi besleyici ekmek, 200 bin adet altın çörek, 63 bin adet bebe bisküvisi, 4 bin glütesiz ekmek bölgeye sevk edildi. 

6.000 kişi yemek kapasiteli yemek tırı, günlük 15.000 taşınabilir ekmek fırını Antakya’da hizmet veriyor. Muhtaçlıklar doğrultusunda bölgede mutfak heyetimi ilçe takımları ile koordineli bir biçimde bedellendiriliyor. 

Deprem bölgesine 359 yardım aracı ve 50 konteyner gönderildi. Yardım araçlarının 311’i Hatay, 15’i Adıyaman, 13’ü Kahramanmaraş, 11’i Gaziantep, 7’si Malatya, 1’i Adana, 1’i de Şanlıurfa’ya gönderildi. Hatay’a 251 bin 840 koli, Hatay dışında ise toplam 52 bin 459 koli dayanağı gönderildi. Toplam koli dayanağı 304 bin 299 koliye ulaştı.

İBB tarafından sarsıntı bölgesine şu ana kadar 8 milyon 12 bin 283 adet eser gönderildi. (battaniye, uyku tulumu, ısıtıcı, hijyen eserleri bebek bezi, bebek giysi, çocuk giysi, çorap, besin, giysi, havlu, mat, pil, elektronik eser ısıtıcı, ıslak mendil, oyuncak yastık, bebek masası) 

299 bin 128 koli (battaniye, uyku tulumu, isitici, elektronik alet, fener, lamba, hijyen eserler, bebek eserleri, giysi eserleri, termal eser mat, isitici su vd.), 30 bin ekmek, 187 Çadır, 91 jeneratör, 1 kazıcı yükleyici iş makinesi bağışı tırlar aracılığıyla yola çıktı.  

Bölgeye çeşitli donanım ve yetkinlikte araç ve teçhizat sevk edildi. Hatay’da 1.500 m2’lik Barınma Alanı, 1.500m2’lik Lojistik Depo Alanı, 300 m2 Uyum Merkezi kuruldu. 100 m2 İBB AKOM Revir Alanı, 175 m2 Ofis alanı kurulacak. İskenderun’da 150 m2 depo Alanı, 100 m2 Barınma ve Ofis Alanı kurulacak. Samandağ’da ise 100 m2 Depo Alanı ile 50 m2 Barınma Alanı kurulacak.

İSKİ takımları, bölgenin hasarlı su ve kanalizasyon altyapısını incelemek, hasar tespit çalışmalarını yapmak ve tamirat muhtaçlıklarını belirlemek üzere 7 kişilik İSKİ takımı gönderdi. İSKİ Grubu, Antakya’da çöken su isale sınırını onardı. 

İBB iştiraki İSTAÇ’ın 108  kişilik kent paklık grubu de 28 paklık aracıyla kentte hijyeni sağlamak için vazife yapıyor. 

Bölgenin çadır, soba, ısıtıcı, konserve besin eserleri, termal içlik, hijyen gereçleri, yetişkin bezi, bebek bakım ve besin gereçlerine olan muhtaçlığı ise devam ediyor.

Bölgeye sağlanan öbür lojistik dayanaklar ise şunlar:
 
140 kabin taşınabilir tuvalet, 42 adet taşınabilir duş, 5 taşınabilir WC toplam 26 konteyner, 14 taşınabilir şarj istasyonu, 7 kendinden güçlü aydınlatma direği suramı, 4’ü taşınabilir 40 sabit uydu İBB wifi ile toplam 44 noktada yayın hizmeti, 11 kişilik bilgi süreç ve telekomünikasyon takımı, 107 zabıta işçisi ve 15 hizmet aracı, 

ÇADIRKENTLER OLUŞTURULDU

İBB; Antakya, İskenderun ve Samandağ’da kurduğu çadır alanları depremzedelere sıcak ve inançlı bir barınma imkanı sağlıyor. İskenderun’da 21, Samandağ’da 15, Antakya’da 64 büyük çadır kuruldu. 110 çadırlık çadır kent de Samandağ Deniz Stadyumu’nda oluşturuldu. 440 kapasiteli 10 tane çadır ise bölgede kurulacak olan Sahra Hastanesinde kullanılmak üzere AFAD’a teslim edildi. Toplam çadır kapasitesini süratlice 1.000 adede çıkarılacak satın alma yapıldı. Ayrıyeten, toplam 800 çadır dağıtıldı. 

YAŞAM VE REHABİLİTASYON ALANI FERİBOT

Hatay’daki afetzedeler için konaklama hizmeti verecek Orhangazi feribotu İskenderun’da konuklarını ağırlamaya başladı. Osmangazi gemisi de Mersin, Antalya, İzmir ve İstanbul vilayetlere gitmek isteyen insanları tahliye etmek için birinci seferine çıktı. Gemi; Mersin ve Antalya limanları sonrası Çeşme limanında da konuklarımızı tahliye ederek an itibariyle Çanakkale Boğaz seyrini tamamladı ve sefer sonu olan İstanbul limanına devam ediyor.

Yaşam ve rehabilitasyon alanı olarak tasarlanan Orhangazi gemisinde 3 öğün 1.200 kişilik yemek çıkartabilecek mutfak, duş ve tuvaletler, revir ve ruhsal istişare odaları, bir tanker yakıt yer alıyor. Her türlü muhtaçlığı karşılayacak formda donatılan gemide 1200 kişi konuk edilmeye başladı.

Birçok ince ayrıntının düşünüldüğü gemide kreşten sıhhat ve ruhsal danışmanlık hizmetlerine kadar birçok hizmet veriliyor. Cerrah, pediatri, dahiliye ve psikiyatri uzmanları ile psikologların hazır bulunduğu feribot içerisinde, afetten etkilenen çocuklar için oyun alanları da oluşturuldu. Gemide, mürettebat, sıhhat çalışanı, psikolog, sürücü, mutfak çalışanı, güvenlik işçisi ve kreş öğretmeni ile toplam 109 işçi afetzedelere dayanak olmaya başladı. 

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA TAKVİYE VERİLİYOR

Hasar tespiti hedefli; Sarsıntı bölgesine 312 yardım aracı ve 40 konteyner gönderildi. 35 mühendis / tekniker Maraş’a uçakla indi, AFAD yönlendirmesi ile hasar tespiti çalışmalarında Gaziantep’te misyon alıyor. 15 sürücülü araç yeniden AFAD uyumunda hasar tespit çalışmalarında Gaziantep’te vazife alıyor. Birinci teknik takım Antep’ten dönüş uçağına bindi, yeni bir 33 kişi Antep’e ili devam ettirmek üzere bu sabah gitti.

CHP’Lİ BELEDİYELER DE MİSYON BAŞINDA

14 CHP’li ilçe belediyesi ile bölge için yardım süreci koordine ediliyor. Şu ana kadar; battaniye, kışlık kıyafet, ısıtıcı, jeneratör, hijyen materyali barındıran 742 tır yola çıktı. 410 Araç ve iş makinası ile 2.020 kişilik arama kurtarma grubu ve teknik işçi bölgeye gönderildi.

Toplam 21 aşevi Hatay’da farklı lokasyonlarda 90 bin 500 şahsa yemek dayanağı veriyor. Hatay/Antakya/Defne: 2200 kapasite, Hatay/Antakya/Defne: 1600, Hatay Antakya/Defne: 1800, Hatay/Antakya/Odabaşı:1100,            Hatay/Merkez:1800, Hatay Merkez: 1500,  Adıyaman Merkez: 1500, İskenderun: 10 bin, Defne: 15000, Antakya:3000, Defne: 3 bin, Samandağ: 3 bin, Malatya: 10 bin, Arsuz: 6 bin, Defne: 6 bin, Samandağ 6 bin,      Mobil aşevi 2, İskenderun: 5 bin ve Antakya: 7 bin

AFAD uyumunda her ilçeden 6’şar mimar ve mühendis hasar tespiti için görevlendirilirken, 3er sürücülü araç da ayrıyeten görevlendirildi.

DİĞER HİZMETLER

• Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden bölgeye ulaşmak isteyen yardım çalışanı hareketliliği dikkate alınarak Kadıköy-Sabiha Gökçen Metro çizgisi 24 saat işletme formatına geçirildi.

• AFAD’dan gelecek olan ek talepler acilen kıymetlendirilerek iş birliğine devam edilecek.

• 500 ekstra istekli işçi İBB kümesi içerisindeki dokümanlı istekli çalışan ortasından tespit edildi. Muhtaçlık halinde bölgeye gönderilmek üzere bekletiliyor.

• STK’larla bölge gereksinimleri doğrultusunda işbirliği fırsatları değerlendirilmeye devam ediyor. Yardım kampanyamız kapsamında tıpkı yardımlar toplanmaya devam ediyor.

İBB Yurtları’nda kalan ve bölgede ikamet eden tüm gençlerimizin durumu takip ediliyor. Toplam 432 gencimizden hala ulaşılamayan 5 (3’ü enkaz altında, 22si hakkında kesin bilgi alınamıyor), öbür tüm gençlerimizin ve ailelerinin sıhhat durumu düzgün.

• İBB, bağlı kuruluşlar ve iştiraklerimizde vazifeli çalışanlarımızın bölgedeki yakınları hakkında da bilgiler toplanmakta ve acil durumu olanlara takviye veriliyor. 

CAN DOSTLARIMIZ DA UNUTULMUYOR

Toplam 4 tane K9 sertifikalı köpeğin arama kurtarma çalışmalarına dayanak verdiği İBB İtfaiyesi, birçok can dostumuzu da enkaz altından sağ çıkardı. İBB, bölgede 7 veteriner bölgede görevlendirildi. Antakya Sevgi Parkında kurulan, ameliyat imkânı da bulunan klinikte veteriner tabipler tarafından hayvanlar tedavi ediliyor. Sarsıntıdan etkilenen hayvan dostlarımıza Hatay’ın ilçelerinde mama dağıtımı da yapılmaya başlandı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
Zafer Partisi Haber hack forum hacker sitesi instagram hesap çalma hack forum hack forum hack haber muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort göcek escort fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort kayseri escort escort izmir irc forum bedava hesaplar bahis forum deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler