Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 24°C
Çar 25°C

Markalar Uzun Vadeli Marketin Yol Haritaları İçin Dijital Data Tahlilini Yaptırmalı ve Ölçmeli

Dijital pazarlama bütçeleri her geçen gün artarken, pazarlamanın yarattığı tesirin ölçülmesi ve tahlili de bir o kadar değerli hale geliyor. Digital Exchange’in uzman grubu “Ölçümlenmeyen bir pazarlama faaliyeti yapılmamış sayılır” sözünü kullanırken, Influencer pazarlaması sonrasında marka sitesini ziyaretten, eserin Google aramasına kadar bir dizi tahlilin değerine vurgu yapılıyor.

Markalar Uzun Vadeli Marketin Yol Haritaları İçin Dijital Data Tahlilini Yaptırmalı ve Ölçmeli
28 Şubat 2023 21:40
120

Dijital pazarlama bütçeleri her geçen gün artarken, pazarlamanın yarattığı tesirin ölçülmesi ve tahlili de bir o kadar değerli hale geliyor. Digital Exchange’in uzman takımı “Ölçümlenmeyen bir pazarlama faaliyeti yapılmamış sayılır” tabirini kullanırken, Influencer pazarlaması sonrasında marka sitesini ziyaretten, eserin Google aramasına kadar bir dizi tahlilin ehemmiyetine vurgu yapılıyor. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise “Milyonlarca dolar da harcasanız, ölçülmeyen ve tahlil edilmeyen pazarlama çalışması bundan çok daha fazla ziyana yol açar” ikazında bulundu.

 

Markalar dijital pazarlama için yıllık harcama bütçelerinde değerli kalemler ayırıyor. Araştırmalara nazaran reklam bütçelerinin yüzde 70’i toplumsal medya pazarlama faaliyetlerine harcanıyor. Günümüzde dünya çapında 4.5 milyar, Türkiye’de ise 68 milyon kişi toplumsal medya kullanıcısı durumunda. Influencer takibi, görüntü izleme ve çeşitli armağanlar ile indirimler için pazarlama faaliyetlerini takip de en sık gerçekleşen toplumsal medya aksiyonları ortasında yer alıyor.  Bu sayılarla birlikte markaların toplumsal medya pazarlama faaliyeti de her geçen gün artıyor. Pekala toplumsal medyada yapılan pazarlama faaliyetinin geri dönüşü nasıl ölçülür? Yalnızca satış sayıları mı başarıyı ya da başarısızlığı gösterir? Dijital tahlil ve raporlama yapılmadan yani toplumsal medya pazarlama çalışmasıyla birlikte siteye gelen trafik ve arama motorlarında tanıtımı gerçekleşen eser ile hizmete yönelik araştırma olmadan, marka dijital pazarlamadan elde ettiği faydayı ölçemez. Pazarlama konusunda bilgi tahlilinin kıymeti üzerinde en çok duran şirketlerden Digital Exchange’in uzman grubu, markalara dijital pazarlama faaliyetlerini ölçümlemeye ait kıymetli bilgiler verdi. 

Birçok Değerli Kriter Devrede

Dijital tahlil ve raporlama olmadan bir toplumsal medya pazarlama çalışmasının tam olarak ölçümlenemeyeceğini ve bunun da marka açısından hem olumsuz hem de aldatıcı sonuçlara yol açabileceğini belirten Digital Exchange takımı, “Yapılan pazarlama çalışmasının başarısı ne ciro ne satılan eser sayısı ne de kampanya hakkındaki yorumlarla ölçülebilir.  Bunun için de birçok metot uygulanması gerekir. Data olmadan, bir kampanyasının başarısı ölçülemez. Hatta Ölçülmeyen bir pazarlama faaliyeti yok sayılır” tabirini kullandı. Bilgi ölçümü için de birçok kriter olduğunu lisana getiren Digital Exchange grubu, şu noktaların altını çizdi:

“Yapılacak dijital tahlilde ve raporlamada kesinlikle bu datalara yer verilmesi gerekmektedir: 

  • Satış sitesine yapılan giriş sayısı,
  • Kaç tüketicinin eseri incelediği,
  • Alışveriş için sitede ne kadar kaldığı,
  • Satın almayı resmi siteden mi öbür online alandan mı yaptığı,
  • Influencer marketing’de verilen site telefonunu kaç kişinin aradığı,
  • Onlara çalışanların ne cevaplar verdiği hangi soru ve problemlerle karşılaştığı,
  • Pazarlama çalışması sonrası eser ve hizmetin Google’da hangi oranda arandığı,
  • Arama yapanların hangi öbür eser ve hizmeti de yöneldiği.”

Markanın Bilinirlik Algısı İçin Yapılmalı

Ölçme ve kıymetlendirme yapmanın pazarlama için sağlıklı sonuçlar verdiğinin altını çizen Digital Exchange Takımı, “Bir kampanyanın toplumsal medyada viral olması, üzerine birçok konuşma yapılması, yorumların gelmesi pazarlama faaliyetinin başarılı olduğunun göstergesi sayılmaz. Bu nedenle Influencer seçiminden, eserin pozisyonlandırılmasına, pazarlama içeriğinden, hangi vakitte ve hangi mecrada en değerlisi de hangi kitle için yayınlanacağının karar verilmesi süreçlerinde dijital tahliller büyük ehemmiyet taşır. Influencer’ı tanımak, daha evvel yaptığı işleri bilmek ve bunun dijital tahlil raporlarını görmek değerlidir. Markanın bilinirlik algısı, prestiji pazarlama süreçlerinde rol oynar. Tüm bunları ele aldıktan sonra kampanya yapılırken gerçekleşecek raporlamalar, bir sonraki kampanyanın sürekliliği, bütçenin verimli kullanılması ve marka prestij algısının yanlışsız oturtulması açısından kıymetli katkılar sağlar. Ölçemediğiniz bilgi size ilişkin değildir. Dünyanın en değerli kampanyasını bile yapmış olsanız, kıymetli olan elinizde kampanyaya ait datalar bulunmasıdır” bilgisini paylaştı. 

Tüketiciyi Önemseyen Marketing Dönemi

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk, pazarlamada Outbound ve Inbound sistemleri olduğunu günümüzde Inbound’dun daha kıymetli noktaya eriştiğini belirtti. “Outbound pazarlamada amaç kitle tahlilini yapmadan, pazarlama yapıyor olmanın gücüyle bir kampanya düzenlenir” diyen Pamuk, “Milyonlarca dolar da harcasanız, ölçülmeyen ve tahlil edilmeyen pazarlama çalışması bundan çok daha fazla ziyana yol açar. Bugün markaların pazarlamaya harcadıkları her bir kuruşun geri dönüşünün olması gerekir. Bunun için de pazarlama yapılacak kitlenin tanınması, marka prestijinin oluşturulması ve yeterli bir müşteri tecrübesi yaratılması gerekir. Bunların en temel yolu da Inbound pazarlamadan geçer. Elinizde güçlü bir SEO içerik oluşturma aracı, arama motoru pazarlaması, açılış sayfası, içerik ve toplumsal medya gücü varsa ınbound pazarlamada avantajınız olur. Tüm bunları yapabilmeniz için de dijital raporlamaya, ölçme ve değerlendirmeye gereksinim duyacaksınız” sözünü kullandı. 

Verileri Pahalandırmak Kazandırıyor

Bugün internet sitesi trafiklerinin rahatça görülebildiğini anlatan Pamuk, “Önemli olan yaptığınız pazarlama faaliyeti öncesinde ve sonrasındaki sayıları tahlil etmekten geçer. Böylece 

-İş birliği yaptığınız Influencer hakikat kişi miydi,

-Satış oranları ne kadar yükseldi,

-Hedef kitle kampanya hakkında ne düşündü,

-Arama sonuçlarında marka algısı nasıl ele aldı, üzere sorulara karşılık verilerek kampanyanın sağlıklı yürütülmesi noktasında bir bilgiye ulaşılır. Bu da markanın bir sonraki kampanyasının daha fikir basamağındayken sağlıklı biçimde doğmasını sağlar, markanın daha fazla trafik kazanmasını, prestijin artmasını, satışa bağlı ekonomik muvaffakiyet yaşamasını beraberinde getirir. Ölçebildiğiniz ve işleyebildiğiniz bilgi kadar büyüyebilirsiniz. Pazarlamada bu ögesi unutmadan hareket etmek en hakikat yoldur. Böylelikle toplumsal medya pazarlaması mı, e-posta yollama, toplumsal medya paylaşımları ve blog sayfası üzere gibi direkt satış odaklı olmayan fakat müşteriyle ortada bağ kurmaya yarayan, bilgilendirici faaliyetler ile pazarlama faaliyetlerinin gücü ölçülmüş olur. Bütçe de ona nazaran yanlışsız kullanılmaya başlar” formunda konuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,