Dolar 33,0984
Euro 36,0789
Altın 2.599,73
BİST 11.139,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Cum 33°C
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 31°C

Ufukta yeni vergi artışları var mı? Cevdet Yılmaz planlarını açıkladı!

Ufukta yeni vergi artışları var mı? Cevdet Yılmaz planlarını açıkladı!
16 Eylül 2023 14:45
297

Hükümetin önümüzdeki yıl için Orta Vadeli Programı’nda belirtildiği gibi, vergi gelirlerinde %73,2 oranında önemli bir artış beklentisi, bu artışın yeni vergi artışlarıyla sağlanıp sağlanmayacağına dair soruları gündeme getirdi. Bu endişelere cevaben Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, vergi gelirlerindeki bu artışın nasıl gerçekleşeceğine ışık tutmuş ve olası doğrudan vergi artışlarına işaret etmiştir.

Vergi geliri artışının arkasındaki dört faktör

Yılmaz, vergi gelirlerinde beklenen artışa katkıda bulunan dört temel faktörü belirledi:

  1. Bütçe Önlemleri: Bütçe açıklarını azaltmaya yönelik önlemlerin uygulanması, vergi gelirlerinin artırılmasında çok önemli bir rol oynamaktadır.
  2. Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele: Kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye yönelik daha sıkı çabaların vergi gelirleri üzerinde olumlu bir etkisi olması beklenmektedir.
  3. İdari Tedbirler: Vergi değerlendirmesi ve tahsilatı ile ilgili idari tedbirlerin artırılması vergi gelirlerinin artmasına katkıda bulunacaktır.
  4. Enflasyon: Enflasyon hem devlet giderlerini hem de gelirleri artırabilir, böylece vergi gelirlerinin artırılmasında rol oynayabilir.

Doğrudan vergilere vurgu

Yılmaz, doğrudan vergilerin genel vergi yapısı içindeki payının artırılmasının önemini vurgulayarak, bunun sosyal adalet açısından önemini vurguladı. Vergi oranı artışlarının daha yüksek vergi tahsilatları için her zaman gerekli olmadığını vurguladı. Kayıt dışı ekonomiye karşı etkili mücadele, dijital teknolojilerden yararlanma ve vergi reformlarının uygulanması, doğrudan vergi gelirlerinin artmasına neden olabilir.

Enflasyon ve ekonomik büyümeyi yönetmek

Ekonomik büyümeden ödün vermeden enflasyonun nasıl düşürüleceğine ilişkin sorulara yanıt veren Yılmaz, istikrarlı ve güvenilir bir ekonomik ortam yaratmanın her iki hedefe de aynı anda ulaşabileceğine işaret etti. Ayrıca, odağı tüketim odaklı büyümeden yatırıma, üretime ve ihracata kaydırarak ekonomik büyümenin kompozisyonunu değiştirmenin önemini vurguladı. Bu değişimin, enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisini hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Para birimi koruma mekanizmasından (KKM) kademeli geçiş

Yılmaz, Para Koruma Mekanizması’ndan (KKM) kademeli geçişi ele aldı. KKM çözüldüğünde, yabancı para birimlerine acele edilmesine neden olmaması gerektiğini belirtti. Bunun yerine, Türk lirasına dayalı finansal araçlara yatırımların teşvik edilmesi ve döviz kurunun istikrarının sağlanması için çaba gösterilecektir. Bu geçiş, tasarruf sahipleri ve uzun vadeli finansal planlama için dikkate alınarak zaman içinde uygulanacaktır.

Emekliler için beklentiler

Emeklilerin zam beklentilerine değinen Yılmaz, emeklileri desteklemek için potansiyel alternatiflerin devam eden tartışmalarını ve değerlendirmelerini kabul etti. Türkiye’deki önemli sayıda emekli olması ve maliyetleri yönetmek ve sürdürülebilir finansal destek sağlamak için dikkatli bir planlamaya ihtiyaç duyulması nedeniyle konunun karmaşıklığını vurguladı.