Dolar 32,9217
Euro 35,3516
Altın 2.468,13
BİST 10.767,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
29°C
Parçalı Bulutlu
Sal 29°C
Çar 28°C
Per 28°C
Cum 28°C

Yapıldı, yapılıyor ve yapılacak… Bursa sarsıntıya hazırlanıyor!

Birinci derece zelzele jenerasyonunda yer alan Bursa’da, 1999 Marmara zelzelesinin akabinde birçok önemli bilimsel projenin startını veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, sarsıntı ziyanlarının azaltılmasına yönelik yeni projelerin geliştirilmesinin yanında kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirleri de belirliyor.

Yapıldı, yapılıyor ve yapılacak… Bursa sarsıntıya hazırlanıyor!
25 Şubat 2023 05:40
126

BURSA (İGFA) – Birinci derece sarsıntı jenerasyonunda yer alan Bursa’da 1999 Marmara sarsıntısının akabinde ‘zemin etütleri araştırma ünitesini kurarak’ Bursa ili Sismik Yer Tehlike Kıymetlendirme Projelerini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile imzalanan protokol kapsamında başlayan Bursa Sismik Tehlike Değerlendirmesi ve Taban Sınıflandırması Projesi kapsamında ise ‘15 istasyon ile 9 fayın farklı ayrı segmentlerini tespit ederek’ oluşabilecek azamî zelzele büyüklüklerini belirledi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen jeofizik ve sondaj çalışmaları sonucunda; 3 Boyutlu Anakaya Derinlik Haritası, 1/100.000 ve 1/25.000’lik jeoloji haritaları ile Sismik Tehlike Haritası hazırlandı.

Bir taraftan kentsel döşüm projeleri ile riskli yapı stokunu daima azaltan Büyükşehir Belediyesi başka taraftan ‘muhtemel zelzelede hasar ile kayıpların en aza indirebilmesi amacıyla’ bilimsel çalışmalar sürüyor. Son olarak Japonya Milletlerarası İşbirliği Ajansı (JICA) ortasında ortaklaşa yürütülecek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Sarsıntı Riskini Azaltma ve Tedbire Planlaması Projesi’ni hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bir insanımızın dahi ziyan görmemesi için çalışmalarını orta vermeden yürütüyor.

NELER YAPILDI?

Asrın felaketi olarak gösterilen son sarsıntıların çabucak akabinde vakit kaybetmeden alanda çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, ‘Bursa olarak biz zelzele riskine karşı neler yaptık, yapıyoruz ve yapacağız?’ başlığıyla vatandaşları bilgilendirdi.

‘Neler yaptık’ başlığı altında kenti bütüncül bir biçimde ele alarak etraf tertibi planı kapsamında tahliller yapıldığını ve birçok dataya ulaşıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK tarafından 3 yıl süren çalışmanın sonunda bütün kentin taban durumunu ortaya koyarak Türkiye’de taban tehlike haritalarını çıkartan birinci üç kentten birisi olduğunu hatırlattı.

Bu süreçte kentteki yaklaşık 650 bin yapının bina envanterinin oluşturularak çalışmanın yüzde 80’inin tamamlandığını tabir edildiği açıklamada, “Son 5 yıllık süreçte 215 bina-645 bağımsız kısmı yıktık. Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım olmak üzere üç merkez ilçe için jeolojik etütlerimizin yenilenmesi sürecini başlattık” denildi.

32630 mtyzzjhjmm 2 1677250244 699

NELER YAPILIYOR?

Bütün ilçelerdeki yapıların kat yüksekliği, üretim yılı üzere kriterlere nazaran sınıflandırıldığını anlatıldığı ‘Neler Yapıyoruz?’ başlığı altında ise şu bilgiler verildi:

”Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı ile ortaklaşa yürütmekte olduğumuz çalışma ile pilot bölge olarak seçilen alanlarda taban sınıfları, yerin kayma suratları, şişme potansiyeli olan alanlar, sıvılaşabilir alanlar ve yumuşak taban özelliği gösteren alanların CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) tabanlı olarak haritalandırılması sürecine devam ediyoruz. Vilayetimizdeki tüm imar planların tek tek inceleyerek yapılaşmanın planlar ile ahengini belirliyoruz. Bu sayede başka tahlillerle birlikte vilayet bütünü için kentsel dönüşüm strateji bölgesinin ortaya konmasını sağlamış olacağız. Farklı ilçelerde 10 farklı bölgede kentsel dönüşüm uygulamalarını yürüyor ve planlama sürecine dahil ediyoruz”.

NELER YAPILACAK?

Bilgilendirmenin ‘Neler Yapacağız?’ başlığı altında ise JICA ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Deprem Riskini Azaltma ve Tedbire Planlaması Projesi’ ile beklenen bir zelzelede kentteki hasar riski yüksek alanların belirleneceği belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, “Deprem ziyanlarının azaltılmasına yönelik yeni projelerin geliştirilmesi yanında kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirleri belirleyeceğiz. Sarsıntı senaryoları üreterek mahalle bazında tüm alt ve üst yapılarda meydana gelecek hasar ölçülerini tespit edeceğiz. 2023 yılı içerisinde Bursa genelinde devam eden ve hedeflenen toplam 870 bin metrekare proje alanında; bin 968 bina-7 bin 592 bağımsız kısmı yıkarak, 11 bin 250 adet konutun inşaatına başlayacağız” denildi.

ETİKETLER: , , ,