Dolar 33,0037
Euro 35,8660
Altın 2.554,03
BİST 11.024,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Açık
İstanbul
32°C
Açık
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C

Kayseri Sarsıntı Uyum Merkezi’ne yardımlar sürüyor

Kayseri Melikgazi Belediye Lideri Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri ili olarak sarsıntı bölgelerine birinci günden beri Kayseri Sarsıntı Uyum Merkezinin yardım etmeye devam ettiğini söyledi.

Kayseri Sarsıntı Uyum Merkezi’ne yardımlar sürüyor
17 Şubat 2023 22:00
132

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Özgür Bölgeyi temsilen Kayseri Sarsıntı Uyum Merkezinde yer aldıklarını söz eden Lider Dr. Palancıoğlu, “Aynı vakitte Kayseri Ticaret Odasını temsilen Ömer Gülsoy Liderimiz, Kayseri Sanayi Odasını temsilen Mehmet Büyüksimitçi Liderimiz, Kayseri Organize Sanayi’yi temsilen Mehmet Yalçın Liderimiz, Mimarsinan Organize’yi temsilen Lütfü Çarşıbaşı Liderimiz, İncesu Organize’yi temsilen İrfan Püsküllü Liderimiz var. Tıpkı vakitte da Kızılay Kayseri Vilayet Liderimiz Cafer Beydilli Beyefendi ve sanayicilerimiz, kurum yetkililerimiz var. Birinci günden itibaren sanayicilerimizle bu zelzeleye takviye vermek, yaraları sarmak için bu türlü bir oluşum yaptık. Tüm çalışmalarımız AFAD ve Sayın Valimizin bilgisi dahilinde yapılmaktadır. Bugüne kadar şuanda Kayseri’den gereksinim olan bütün materyalleri başta Kahramanmaraş olmak üzere zelzele bölgelerine gönderdik. Bu gereçler birinci başta su, battaniye, ekmek yardımı olmak üzere başladı. 50-60 farklı malzemeyi içerecek sevkiyatlar buradan yapıldı. Odun, kömür, soba, battaniye, yatak uyku tulumuna kadar ve besinin tüm çeşitlerine bağlı olarak, dezenfektanından, çocuk ve hasta bezinden bayan hijyen gerecine kadar akla gelebilecek birinci etapta lazım olan tüm materyaller oradaki Sayın Valilerimizin ve AFAD’ın bizden talepleri çerçevesinde nerede muhtaçlık olduysa oraya gönderdik. Bu süreci yaparken nakdi yardımların tamamı kurumlarımıza değil Kızılay Kayseri şubeye yatırıldı. Hasebiyle bütün hayırseverlerin maddi dayanakları Kızılay’da toplanmış oldu. Birebir yardımlar ise Organize Sanayi’deki fuar alanındaki depoya teslim edildi ve bütün bu girdi ve çıktılar AFAD, Kızılay ve ilgili kurumların temsilcileri bünyesinde kayıt ve imza altına alındı. Şeffaf ve sağlıklı bir biçimde süreç yönetildi. Sanayicilerimiz nakdi bağışlarını Kızılay’a yaptı ve bu kapsamda tüm yardım materyalleri ilgili zelzele bölgelerine gönderildi.” dedi.

Birgün içerisinde 7’nin üzerinde iki büyük vurucu bir sarsıntı yaşadıklarını hatırlatan Lider Dr. Palancıoğlu, “Maalesef 30.000 üzerinde vatandaşımızı kaybetmiş olduk, 100.000’in üzerinde vatandaşımız yaralandı. Milyonlarca insan evsiz kaldı. Hükümetimiz tüm kurumlarımız, vatandaşlarımız organize bir formda bu sarsıntının yaralarını daima birlikte sarmaya çalışıyoruz. Cenabı Allah’tan tüm kaybettiğimiz kardeşlerimize rahmet eylesin. Tüm yaralananlara Allah’tan şifalar diliyorum. Uzun soluklu sürecek bu çalışmaya bizler devam ediyoruz. Bizim yaptığımız tüm bu çalışmalar örnek alınarak şu anda da bilhassa Kayseri, Adana, Mersin 3 Vilayet Aile Toplumsal Siyasetler Bakanlığından Türkiye afet idare siyaseti hareket planı kapsamında 3 Lojistik depo oluşturuldu. Bizim depomuz, yan depolar yeniden bakanlık tarafından görevlendirilen Müfettiş Beyi’n denetimine verildi. Münasebetiyle bundan sonraki bütün lojistik faaliyetler Kayseri’ye gelecek ulusal ve milletlerarası yardımlar bu çerçevede buradan yönetilecek. Biz de bu bahiste takviye vereceğiz ve uzun soluklu bu çalışmaya bizler kurumlar ve endüstriciler olarak takviye vermeye çalışacağız. Tüm hayırseverimize, sanayicilerimize, grup arkadaşlarımıza, tüm çalışanlarımıza bu dayanaktan ötürü teşekkür ediyor tekrar geçmiş olsun diyorum.” diye konuştu.
Kayseri Ticaret Odası Lideri Ömer Gülsoy da, Kayseri olarak kurulan hoş bir uyum merkezinde birinci yardımları Kayseri olarak ulaştırdıklarını söyleyerek, “Tüm Oda liderlerimize, belediye liderlerimize, tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Gün birlik günü. Burada birlik ve beraberlik içerisinde hoş bir uyum ile yardımlar ulaştırmaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz.” dedi.

Kayseri Sanayi Odası Lideri Mehmet Büyüksimitçi ise sarsıntıdan sonraki birinci uyum için KAYSO’da birinci toplantı yapıldığını hatırlatarak, “Allah bütün endüstrici ve işadamlarımızdan razı olsun. Birinci günden beri yardımlar için telefonlarımız susmuyor. Tır tır yardımlar geliyor. Birçok vilayetimize buradan yardım ulaştırdık. Önemli halde Kızılay’a da nakdi yardımlar yapıldı. Gece gündüz burada cansiperane yardımlar ve çalışmalar devam ediyor. Ben bilhassa KAYMOS Liderimiz Mehmet Yalçın’a çok teşekkür ederim. Çok önemli takviyeleri var.” diye konuştu.

OSB Lideri Mehmet Yalçın ise, “Deprem olduktan sonra liderlerimizle birlikte çabucak harekete geçtik. Tıpkı ve nakdi yardımlar kurduğumuz uyum merkezimize yağmaya başladı. Şu anda Kayseri’den epeyce fazla yardım materyalleri gönderiyoruz. Bundan ötürü sanayicilerimize, esnaflarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Kayseri takımı olarak Maraş zelzele bölgesine sevk ettiğimiz yerlere baktık. Oralarda yıkım çok büyük. Elimizden ne gelir neler yaparız diye çalışmalarımıza daha fazla çaba verdik.” dedi.

Mimarsinan OSB Lideri Lütfü Çarşıbaşı, “Enkaz altında hala hayat çabası veren canlar var. Rabbim sıhhatle çıkmayı nasip etsin. Barınma ve besin muhtaçlığı ile ilgili yardım çalışmalarını liderlerimizle yürütmeye devam edeceğiz. Sanayicilerimiz, esnaf, kurumlar, vatandaşlarımız ve tüm gruba yardımları için teşekkür ediyorum. Başarılı bir tertiple yardımlar yerlerine varmaya devam ediyor.” dedi.
Ülke olarak büyük bir imtihan verdiklerini söyleyen İncesu OSB Lideri İrfan Püsküllü de, “Bu süreçte Kayseri olarak ne kadar kadirşinas ve cefakar, vefakar olduğumuzu gördük. Birliktelikle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Gece gündüz kar kış demeden çalışan Başkanlarıma, endüstrici ve esnaflarımıza ve görünmeyen kahramanlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Kızılay Kayseri Şube Lideri Cafer Beydilli şunları söz etti: “Asrın en büyük zelzelesinden sonra acil bir formda birlik içinde tüm kurumlarımız ve liderlerimizle çalışmaya takviye olmaya başladık. Kızılay olarak her vakit liderlerimizin ve depremzedelerimizin yanında olmaya her zorluğa birlikte göğüs germeye devam edeceğiz.”

ETİKETLER: , , ,