Dolar 32,1924
Euro 35,0120
Altın 2.516,31
BİST 10.739,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C

Çocuklar okulda kuvvetli sürecin tesirleri ile çarçabuk çaba edebilir…

Ebeveynler okula giden çocuklarına nasıl yaklaşmalı?

Çocuklar okulda kuvvetli sürecin tesirleri ile çarçabuk çaba edebilir…
18 Şubat 2023 00:40
143

Ebeveynler okula giden çocuklarına nasıl yaklaşmalı?

Özellikle çocukların yaşanan kuvvetli süreçte maruz kaldıkları ile baş edebilmek için günlük yaşama dönmeye gereksinim dönmeye gereksinim duyduklarını belirten uzmanlar, okulların açılması ile çocukların karşılaştıkları bu kuvvetli durumla çaba edebilmelerinin kolaylaşacağını tabir ediyor. Ebeveynlerin her gün okula giden çocukları ile yakın bağda olmasının epey kıymetli olduğunu vurgulayan Çocuk Ergen Psikoloğu Eda Ergür, ebeveynlere çocuklara karşı anlayışlı bir tavır sergilenmelerini, fizikî temasta bulunmalarını ve de hislerini dışa vurabilmelerine fırsat tanımalarını tavsiye ediyor. Ergür, çocuklara inançlı bir okul ortamı sunulmasının da kıymetine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, okul ortamının çocukların karşılaştıkları kuvvetli durumla baş etmelerini kolaylaştıracağına değindi ve ebeveynlere kıymetli tavsiyelerde bulundu.

Çocuk ve gençlerin ilişkin oldukları yer okuldur

Ülke olarak çok sıkıntı günlerden geçtiğimize değinerek kelamlarına başlayan Eda Ergür, “Yaşadığımız büyük felaketin tesiri hala sürüyor ve sürmeye devam edecek olmasına karşın hayatlarımıza tutunmaya muhtaçlığımız var. Bilhassa çocuklarımızın bu süreçte maruz kaldıklarıyla başa çıkabilmek için günlük yaşama dönebilmeye muhtaçlıkları var. Okulların açılması ile çocuklarımız hem toplumsal takviyelerine kavuşmuş olacak hem de itimat hislerini besleyecek olan rutin sistemleri sağlanmış olacak. Çocuk ve gençlerimizin ilişkin oldukları yer okuldur. Okul çocuklarımıza akademik bilginin çok daha ötesinde yarar sağlıyor. Okul aracılığı ile çocuklarımız ve gençlerimiz yaşıtlarıyla bir ortaya gelerek toplumsal takviye gereksinimlerini giderirken, toplumsal pahaları içselleştirebilir ve de inançta hissetmelerini sağlayacak bir sisteme sahip olurlar” dedi.

Ebeveynler çocuklarını net sözlerle bilgilendirmeli

Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, okulların açılması ile çocukların karşılaştıkları bu kuvvetli durumla baş edebilmelerinin kolaylaşacağını söyledi. Fakat öteki yandan ailelerin korkularının bulunduğunu söz eden Eda Ergür, “Ebeveynler ‘Ya birbirlerine anlattıklarıyla endişeleri pekişirse ya duymaması gereken bizim anlatmadığımız durumları öğrenirse? üzere kaygılara sahip olabiliyorlar. Bu sebeple ailelerin çocuklarına yaşananlarla ilgili kolay, net ve kısa sözlerle gerçek bilgiler vermesi hayli değerli.” dedi.

Bilinmeyen şeyler, tasayı besliyor

“Yaşanan olaylar karşısında çocuğumuz ne derece gerçek bilgiye sahip ise edindiği yeni bilgilerle o kadar kolay baş edebilecektir” diyen Eda Ergür, “Unutmayalım ki bilinmeyen, korkuyu besler. Şayet çocuğumuz duyduğu bilgi hakkında fikir sahibi değilse anlamlandıramadığı bu bilgi ile ne yapacağı konusunda zorluk yaşar. Sahip olduğu bir bilgi ile ilişkilendirdiği durumlarla ise çok daha kolay baş edebilir. Bu sebeple çocuğumuza karşı dürüst olmak, yaşına ve gelişimine uygun bilgi vermek, yaşıtlarıyla bir ortaya geldiğinde edindiklerini sınırsız hayal güçleri ile birleştirmelerine ve tasalarını beslemelerine mahzur olabilecektir” dedi.

Duygularını dışa vurmalarına fırsat tanınmalı

Ebeveynlerin her gün okula giden çocukları ile yakın bağda olmasının epey kıymetli olduğunu vurgulayan Eda Ergür, “Mutlaka aklına takılan ya da merak ettiği bir durum olduğunda sizlerle konuşabileceği ve size sorabileceğini paylaşmalısınız. Size getirdiği bahis her ne kadar sıkıntı olursa olsun kesinlikle dürüstçe, gerçek bilgiyle, kısa ve kolay bir lisanla cevaplayın. Böylelikle uçsuz bucaksız hayal güçleriyle anlamlandırmaya muhtaçlıkları kalmayacaktır. Çocuklara karşı anlayışlı bir tavır sergilemek, fizikî temasta bulunmak ve de hislerini dışa vurabilmelerine fırsat tanımak gerekiyor” formunda tavsiyelerde bulundu.

Güvenli okul ortamı sunabilmek çok önemli

Çocukların sarsıntı sonrası yaşadıkları duygusal zorlanmalarıyla arkadaşları ve öğretmenleriyle bir ortada olacakları okul ortamında çok daha kolay baş edebileceklerini ve üstesinden geleceklerini belirten Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Yaşanan aksiliklerden çocuklarımızı koruyabilmek için sevgi ve desteğimizle yanlarında olmak ve onlara inanç dolu bir okul ortamı sunabilmek epey kıymetli. Bu kuvvetli günlerin üstesinden sevgi, birlik ve dayanışma ile geleceğiz” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,